Klimaat van Luninyets — normalen en trends
Luninyets heeft een vochtig landklimaat met warme zomer, met 7,4 °C als jaargemiddelde en 644 mm neerslag per jaar.
Klimaatnormalen · ERA5
LuninyetsBrest
- coörd.
- 52.25°, 26.80°
- periode
- 1940–2025 · 86 jaar
De normalen van de periode
Het gemiddelde van elke indicator over het hele venster: temperaturen, water, lucht, wind en opvallende dagen.
Gemiddelde dagtemperatuur
7,4°C
Gemiddelde maximumtemperatuur
11,1°C
Gemiddelde minimumtemperatuur
3,6°C
Jaarlijkse neerslag
644mm
Zonneschijn / dag
7,1u
Gem. relatieve vochtigheid
78%
Gemiddelde maximale wind
19,1km/h
Seizoensamplitude
23,8°C
Vorstdagen (< 0 °C)
120 d/jaar
Tropische dagen (≥ 30 °C)
5 d/jaar
Regendagen (≥ 1 mm)
127 d/jaar
Totale sneeuwval
79,6 cm
Gem. max. gevoelstemperatuur
8,2 °C
Gem. min. gevoelstemperatuur
0,3 °C
Gemiddelde maximale windstoot
36,0 km/h
Tropische nachten (≥ 20 °C)
1 d/jaar
Zonnestraling
10,6 MJ/m²
Is het klimaat veranderd?
Wat de jaargemiddelden zeggen over de opwarming hier, en of de helling statistisch hard is.
+3,0 °C
sinds 1940
+0,4 °C per decennium · r² = 0,51 · p = < 0,001
De trend wordt berekend met lineaire regressie (kleinste kwadraten) op de jaargemiddelden. Een trend wordt alleen getoond als die statistisch significant is (p < 0,05).
Het klimaat maand per maand
Het verloop van een gemiddeld jaar: wanneer het regent, wanneer het warm wordt, wanneer de zon schijnt.
Het klimaatdiagram legt de neerslag (staven) over de temperatuur (lijn): de standaardweergave in de klimatologie, waarop u in één oogopslag ziet of het warme seizoen ook het droge seizoen is.
Records van de periode
De meest extreme dagen die hier ooit zijn gemeten, en daarna het detail per jaar.
Warmste dag
36,8 °C
13 juli 2024
Koudste dag
-37,6 °C
10 januari 1940
Natste dag
58 mm
8 juli 2003
Winderigste dag
60,0 km/h
22 februari 1953
Sterkste windstoot
104,0 km/h
16 juni 1985
Warmst gevoeld
37,6 °C
12 juli 1959
Koudst gevoeld
-43,1 °C
10 januari 1940
Sneeuwrijkste dag
21,7 cm
15 maart 2013
Zonnigste dag
16,0 h
12 juni 1940
Normalen berekend over de volledige kalenderjaren 1940–2025.
Een specifiek jaar
Kies een jaar en vergelijk het met de normaal: warmer, droger, extremer?
Over het hele jaar
Maand voor maand
| Maximum | afwijking van normaal | Neerslag | afwijking van normaal | |
|---|---|---|---|---|
| jan. | 3.8 °C | +6.4 °C | 29 mm | -9 mm |
| feb. | -0.6 °C | +0.5 °C | 13 mm | -22 mm |
| mrt. | 11.1 °C | +6.9 °C | 45 mm | +6 mm |
| apr. | 15.5 °C | +3.1 °C | 42 mm | -4 mm |
| mei | 15.8 °C | -2.8 °C | 98 mm | +32 mm |
| jun. | 22.1 °C | +0.1 °C | 86 mm | +9 mm |
| jul. | 25.0 °C | +1.5 °C | 129 mm | +41 mm |
| aug. | 24.0 °C | +1.0 °C | 31 mm | -34 mm |
| sep. | 21.2 °C | +3.2 °C | 31 mm | -22 mm |
| okt. | 11.1 °C | -0.1 °C | 67 mm | +18 mm |
| nov. | 6.9 °C | +2.6 °C | 49 mm | +3 mm |
| dec. | 2.8 °C | +2.9 °C | 35 mm | -8 mm |
De extremen van het jaar
Wat voor weer was het die dag?
Het weer zoals het werkelijk gemeten is op een bepaalde datum, in het hele gedekte venster.
Het klimaat in het kort
Wat deze normalen over de plaats zeggen, in enkele zinnen, en de begrippen om ze te lezen.
Luninyets (Belarus) heeft een vochtig landklimaat met warme zomer (Dfb) volgens de klimaatclassificatie van Köppen-Geiger. De gemiddelde jaartemperatuur in Luninyets bedraagt 7,4 °C en er valt 644 mm neerslag per jaar.
Deze waarden zijn normalen, berekend over 86 volledige kalenderjaren, van 1940 tot 2025, op basis van de ERA5-heranalyses van het Copernicus-programma.
De warmste maand is juli (18,9 °C gemiddeld) en de koudste januari (-4,9 °C). De neerslag is het grootst in juli.
Luninyets telt gemiddeld 120 vorstdagen, 5 tropische dagen (≥ 30 °C) en 127 regendagen per jaar.
Luninyets is tussen 1940 en 2025 met +3,0 °C opgewarmd, ofwel +0,35 °C per decennium. Deze trend is statistisch significant.
Het aantal vorstdagen in Luninyets ging in deze periode van ongeveer 142 naar 98 per jaar.
De warmste dag van de periode bereikte 36,8 °C (op 13 juli 2024) en de koudste -37,6 °C (op 10 januari 1940).
Gegevens uit de ERA5-heranalyses (Copernicus Climate Change Service), herverspreid onder de licentie CC-BY 4.0. De normalen worden bij elke update van het archief opnieuw berekend.
Luninyets met een andere stad vergelijken
Kies een tweede stad: de normalen worden indicator per indicator naast elkaar gezet.
Steden in de buurt
Het klimaat rond Luninyets
Andere steden — Belarus
Veelgestelde vragen
Wat voor klimaat heeft Luninyets?
Luninyets heeft een klimaat van het type vochtig landklimaat met warme zomer (Köppen Dfb). In 1940-2025 is de gemiddelde jaartemperatuur 7,4 °C en valt er 644 mm neerslag per jaar.
Wat is de heetste dag ooit gemeten in Luninyets?
De heetste dag gemeten in Luninyets tussen 1940 en 2025 was 13 juli 2024, met 36,8 °C.
Wat is de koudste dag in Luninyets?
De koudste dag gemeten in Luninyets tussen 1940 en 2025 was 10 januari 1940, met -37,6 °C.
Sneeuwt het in Luninyets?
Ja. Luninyets krijgt gemiddeld 79,6 cm sneeuw per jaar en telt ongeveer 120 vorstdagen.
Is het klimaat van Luninyets warmer geworden?
Ja: Luninyets is tussen 1940 en 2025 met +3,0 °C opgewarmd, een statistisch significante trend.
Wat is de natste dag in Luninyets?
De natste dag gemeten in Luninyets tussen 1940 en 2025 was 8 juli 2003, met 58 mm regen in 24 uur.
Wat was de winderigste dag in Luninyets?
De winderigste dag gemeten in Luninyets tussen 1940 en 2025 was 22 februari 1953, met wind tot 60,0 km/h.
Wat is de warmste maand in Luninyets?
De warmste maand in Luninyets is juli (18,9 °C gemiddeld); de koudste is januari (-4,9 °C).
Hoeveel regent het in Luninyets?
In Luninyets valt gemiddeld 644 mm neerslag per jaar, verspreid over ongeveer 127 regendagen.
Is het zonnig in Luninyets?
Luninyets krijgt gemiddeld 7,1 uur zon per dag, ongeveer 2.592 uur per jaar over de periode 1940–2025.
Wat is de grootste sneeuwval op één dag in Luninyets?
De zwaarste sneeuwval in 24 uur die in Luninyets tussen 1940 en 2025 is gemeten, was op 15 maart 2013, met 21,7 cm.
Zijn er tropische nachten in Luninyets?
Ja: Luninyets heeft gemiddeld 1 tropische nachten per jaar (temperatuur blijft boven 20 °C), over de periode 1940–2025.
Wat was de meest extreme gevoelstemperatuur in Luninyets?
In Luninyets bereikte de hoogste gevoelstemperatuur tussen 1940 en 2025 37,6 °C op 12 juli 1959, en de laagste was -43,1 °C op 10 januari 1940.
Deze verwachtingen en metingen komen uit onze eigen weer-API. Documentatie voor ontwikkelaars →