Klimaat van Messancy — normalen en trends
Messancy heeft een gematigd zeeklimaat, met 9,3 °C als jaargemiddelde en 871 mm neerslag per jaar.
Klimaatnormalen · ERA5
MessancyWaals Gewest
- coörd.
- 49.59°, 5.82°
- periode
- 1940–2025 · 86 jaar
De normalen van de periode
Het gemiddelde van elke indicator over het hele venster: temperaturen, water, lucht, wind en opvallende dagen.
Gemiddelde dagtemperatuur
9,3°C
Gemiddelde maximumtemperatuur
12,8°C
Gemiddelde minimumtemperatuur
6,0°C
Jaarlijkse neerslag
871mm
Zonneschijn / dag
7,5u
Gem. relatieve vochtigheid
80%
Gemiddelde maximale wind
18,5km/h
Seizoensamplitude
16,6°C
Vorstdagen (< 0 °C)
64 d/jaar
Tropische dagen (≥ 30 °C)
3 d/jaar
Regendagen (≥ 1 mm)
147 d/jaar
Totale sneeuwval
37,5 cm
Gem. max. gevoelstemperatuur
10,3 °C
Gem. min. gevoelstemperatuur
3,0 °C
Gemiddelde maximale windstoot
36,9 km/h
Tropische nachten (≥ 20 °C)
1 d/jaar
Zonnestraling
11,2 MJ/m²
Is het klimaat veranderd?
Wat de jaargemiddelden zeggen over de opwarming hier, en of de helling statistisch hard is.
+1,8 °C
sinds 1940
+0,2 °C per decennium · r² = 0,40 · p = < 0,001
De trend wordt berekend met lineaire regressie (kleinste kwadraten) op de jaargemiddelden. Een trend wordt alleen getoond als die statistisch significant is (p < 0,05).
Het klimaat maand per maand
Het verloop van een gemiddeld jaar: wanneer het regent, wanneer het warm wordt, wanneer de zon schijnt.
Het klimaatdiagram legt de neerslag (staven) over de temperatuur (lijn): de standaardweergave in de klimatologie, waarop u in één oogopslag ziet of het warme seizoen ook het droge seizoen is.
Records van de periode
De meest extreme dagen die hier ooit zijn gemeten, en daarna het detail per jaar.
Warmste dag
38,0 °C
25 juli 2019
Koudste dag
-18,2 °C
22 januari 1942
Natste dag
63 mm
11 mei 1970
Winderigste dag
55,6 km/h
3 februari 1990
Sterkste windstoot
123,8 km/h
24 november 1984
Warmst gevoeld
38,2 °C
24 juli 2019
Koudst gevoeld
-24,9 °C
6 januari 1947
Sneeuwrijkste dag
13,0 cm
7 januari 1968
Zonnigste dag
15,3 h
28 juni 1995
Normalen berekend over de volledige kalenderjaren 1940–2025.
Een specifiek jaar
Kies een jaar en vergelijk het met de normaal: warmer, droger, extremer?
Over het hele jaar
Maand voor maand
| Maximum | afwijking van normaal | Neerslag | afwijking van normaal | |
|---|---|---|---|---|
| jan. | 5.1 °C | +2.0 °C | 131 mm | +56 mm |
| feb. | 5.8 °C | +1.1 °C | 47 mm | -20 mm |
| mrt. | 12.9 °C | +4.0 °C | 16 mm | -54 mm |
| apr. | 16.5 °C | +3.7 °C | 60 mm | -5 mm |
| mei | 19.2 °C | +2.4 °C | 39 mm | -39 mm |
| jun. | 24.6 °C | +4.6 °C | 65 mm | -10 mm |
| jul. | 23.5 °C | +1.5 °C | 112 mm | +43 mm |
| aug. | 24.5 °C | +2.8 °C | 44 mm | -28 mm |
| sep. | 18.5 °C | +0.2 °C | 167 mm | +99 mm |
| okt. | 13.7 °C | +0.5 °C | 100 mm | +29 mm |
| nov. | 9.3 °C | +2.0 °C | 67 mm | -11 mm |
| dec. | 7.1 °C | +2.9 °C | 39 mm | -45 mm |
De extremen van het jaar
Wat voor weer was het die dag?
Het weer zoals het werkelijk gemeten is op een bepaalde datum, in het hele gedekte venster.
Het klimaat in het kort
Wat deze normalen over de plaats zeggen, in enkele zinnen, en de begrippen om ze te lezen.
Messancy (België) heeft een gematigd zeeklimaat (Cfb) volgens de klimaatclassificatie van Köppen-Geiger. De gemiddelde jaartemperatuur in Messancy bedraagt 9,3 °C en er valt 871 mm neerslag per jaar.
Deze waarden zijn normalen, berekend over 86 volledige kalenderjaren, van 1940 tot 2025, op basis van de ERA5-heranalyses van het Copernicus-programma.
De warmste maand is juli (17,6 °C gemiddeld) en de koudste januari (1,0 °C). De neerslag is het grootst in december.
Messancy telt gemiddeld 64 vorstdagen, 3 tropische dagen (≥ 30 °C) en 147 regendagen per jaar.
Messancy is tussen 1940 en 2025 met +1,8 °C opgewarmd, ofwel +0,21 °C per decennium. Deze trend is statistisch significant.
Het aantal vorstdagen in Messancy ging in deze periode van ongeveer 78 naar 50 per jaar.
De warmste dag van de periode bereikte 38,0 °C (op 25 juli 2019) en de koudste -18,2 °C (op 22 januari 1942).
Gegevens uit de ERA5-heranalyses (Copernicus Climate Change Service), herverspreid onder de licentie CC-BY 4.0. De normalen worden bij elke update van het archief opnieuw berekend.
Messancy met een andere stad vergelijken
Kies een tweede stad: de normalen worden indicator per indicator naast elkaar gezet.
Steden in de buurt
Het klimaat rond Messancy
Andere steden — België
Veelgestelde vragen
Wat voor klimaat heeft Messancy?
Messancy heeft een klimaat van het type gematigd zeeklimaat (Köppen Cfb). In 1940-2025 is de gemiddelde jaartemperatuur 9,3 °C en valt er 871 mm neerslag per jaar.
Wat is de heetste dag ooit gemeten in Messancy?
De heetste dag gemeten in Messancy tussen 1940 en 2025 was 25 juli 2019, met 38,0 °C.
Wat is de koudste dag in Messancy?
De koudste dag gemeten in Messancy tussen 1940 en 2025 was 22 januari 1942, met -18,2 °C.
Sneeuwt het in Messancy?
Ja. Messancy krijgt gemiddeld 37,5 cm sneeuw per jaar en telt ongeveer 64 vorstdagen.
Is het klimaat van Messancy warmer geworden?
Ja: Messancy is tussen 1940 en 2025 met +1,8 °C opgewarmd, een statistisch significante trend.
Wat is de natste dag in Messancy?
De natste dag gemeten in Messancy tussen 1940 en 2025 was 11 mei 1970, met 63 mm regen in 24 uur.
Wat was de winderigste dag in Messancy?
De winderigste dag gemeten in Messancy tussen 1940 en 2025 was 3 februari 1990, met wind tot 55,6 km/h.
Wat is de warmste maand in Messancy?
De warmste maand in Messancy is juli (17,6 °C gemiddeld); de koudste is januari (1,0 °C).
Hoeveel regent het in Messancy?
In Messancy valt gemiddeld 871 mm neerslag per jaar, verspreid over ongeveer 147 regendagen.
Is het zonnig in Messancy?
Messancy krijgt gemiddeld 7,5 uur zon per dag, ongeveer 2.738 uur per jaar over de periode 1940–2025.
Wat is de grootste sneeuwval op één dag in Messancy?
De zwaarste sneeuwval in 24 uur die in Messancy tussen 1940 en 2025 is gemeten, was op 7 januari 1968, met 13,0 cm.
Zijn er tropische nachten in Messancy?
Ja: Messancy heeft gemiddeld 1 tropische nachten per jaar (temperatuur blijft boven 20 °C), over de periode 1940–2025.
Wat was de meest extreme gevoelstemperatuur in Messancy?
In Messancy bereikte de hoogste gevoelstemperatuur tussen 1940 en 2025 38,2 °C op 24 juli 2019, en de laagste was -24,9 °C op 6 januari 1947.
Deze verwachtingen en metingen komen uit onze eigen weer-API. Documentatie voor ontwikkelaars →