Klimaat van Ciorescu — normalen en trends
Ciorescu heeft een vochtig landklimaat met warme zomer, met 9,8 °C als jaargemiddelde en 518 mm neerslag per jaar.
Klimaatnormalen · ERA5
CiorescuChișinău Municipality
- coörd.
- 47.13°, 28.89°
- periode
- 1940–2025 · 86 jaar
De normalen van de periode
Het gemiddelde van elke indicator over het hele venster: temperaturen, water, lucht, wind en opvallende dagen.
Gemiddelde dagtemperatuur
9,8°C
Gemiddelde maximumtemperatuur
14,0°C
Gemiddelde minimumtemperatuur
5,8°C
Jaarlijkse neerslag
518mm
Zonneschijn / dag
8,1u
Gem. relatieve vochtigheid
73%
Gemiddelde maximale wind
15,5km/h
Seizoensamplitude
24,9°C
Vorstdagen (< 0 °C)
101 d/jaar
Tropische dagen (≥ 30 °C)
18 d/jaar
Regendagen (≥ 1 mm)
92 d/jaar
Totale sneeuwval
54,4 cm
Gem. max. gevoelstemperatuur
11,9 °C
Gem. min. gevoelstemperatuur
3,1 °C
Gemiddelde maximale windstoot
32,7 km/h
Tropische nachten (≥ 20 °C)
6 d/jaar
Zonnestraling
12,5 MJ/m²
Is het klimaat veranderd?
Wat de jaargemiddelden zeggen over de opwarming hier, en of de helling statistisch hard is.
+2,5 °C
sinds 1940
+0,3 °C per decennium · r² = 0,41 · p = < 0,001
De trend wordt berekend met lineaire regressie (kleinste kwadraten) op de jaargemiddelden. Een trend wordt alleen getoond als die statistisch significant is (p < 0,05).
Het klimaat maand per maand
Het verloop van een gemiddeld jaar: wanneer het regent, wanneer het warm wordt, wanneer de zon schijnt.
Het klimaatdiagram legt de neerslag (staven) over de temperatuur (lijn): de standaardweergave in de klimatologie, waarop u in één oogopslag ziet of het warme seizoen ook het droge seizoen is.
Records van de periode
De meest extreme dagen die hier ooit zijn gemeten, en daarna het detail per jaar.
Warmste dag
38,9 °C
16 juli 2024
Koudste dag
-29,4 °C
11 januari 1940
Natste dag
84 mm
18 juni 1985
Winderigste dag
46,8 km/h
19 februari 1946
Sterkste windstoot
103,0 km/h
3 november 1981
Warmst gevoeld
40,4 °C
4 augustus 1998
Koudst gevoeld
-34,9 °C
11 januari 1940
Sneeuwrijkste dag
18,9 cm
5 januari 1966
Zonnigste dag
15,5 h
19 juni 2018
Normalen berekend over de volledige kalenderjaren 1940–2025.
Een specifiek jaar
Kies een jaar en vergelijk het met de normaal: warmer, droger, extremer?
Over het hele jaar
Maand voor maand
| Maximum | afwijking van normaal | Neerslag | afwijking van normaal | |
|---|---|---|---|---|
| jan. | 6.3 °C | +6.6 °C | 10 mm | -22 mm |
| feb. | 1.7 °C | 0.0 °C | 10 mm | -21 mm |
| mrt. | 13.5 °C | +6.4 °C | 32 mm | -0 mm |
| apr. | 16.7 °C | +1.7 °C | 18 mm | -29 mm |
| mei | 19.1 °C | -1.9 °C | 94 mm | +42 mm |
| jun. | 26.7 °C | +1.9 °C | 13 mm | -59 mm |
| jul. | 30.7 °C | +3.9 °C | 35 mm | -25 mm |
| aug. | 29.3 °C | +2.6 °C | 21 mm | -27 mm |
| sep. | 24.2 °C | +2.6 °C | 27 mm | -16 mm |
| okt. | 13.8 °C | -0.8 °C | 70 mm | +36 mm |
| nov. | 10.9 °C | +3.6 °C | 38 mm | 0 mm |
| dec. | 4.2 °C | +2.2 °C | 14 mm | -19 mm |
De extremen van het jaar
Wat voor weer was het die dag?
Het weer zoals het werkelijk gemeten is op een bepaalde datum, in het hele gedekte venster.
Het klimaat in het kort
Wat deze normalen over de plaats zeggen, in enkele zinnen, en de begrippen om ze te lezen.
Ciorescu (Moldavië) heeft een vochtig landklimaat met warme zomer (Dfb) volgens de klimaatclassificatie van Köppen-Geiger. De gemiddelde jaartemperatuur in Ciorescu bedraagt 9,8 °C en er valt 518 mm neerslag per jaar.
Deze waarden zijn normalen, berekend over 86 volledige kalenderjaren, van 1940 tot 2025, op basis van de ERA5-heranalyses van het Copernicus-programma.
De warmste maand is juli (21,8 °C gemiddeld) en de koudste januari (-3,1 °C). De neerslag is het grootst in juni.
Ciorescu telt gemiddeld 101 vorstdagen, 18 tropische dagen (≥ 30 °C) en 92 regendagen per jaar.
Ciorescu is tussen 1940 en 2025 met +2,5 °C opgewarmd, ofwel +0,29 °C per decennium. Deze trend is statistisch significant.
Het aantal vorstdagen in Ciorescu ging in deze periode van ongeveer 120 naar 82 per jaar.
De warmste dag van de periode bereikte 38,9 °C (op 16 juli 2024) en de koudste -29,4 °C (op 11 januari 1940).
Gegevens uit de ERA5-heranalyses (Copernicus Climate Change Service), herverspreid onder de licentie CC-BY 4.0. De normalen worden bij elke update van het archief opnieuw berekend.
Ciorescu met een andere stad vergelijken
Kies een tweede stad: de normalen worden indicator per indicator naast elkaar gezet.
Steden in de buurt
Het klimaat rond Ciorescu
Andere steden — Moldavië
Veelgestelde vragen
Wat voor klimaat heeft Ciorescu?
Ciorescu heeft een klimaat van het type vochtig landklimaat met warme zomer (Köppen Dfb). In 1940-2025 is de gemiddelde jaartemperatuur 9,8 °C en valt er 518 mm neerslag per jaar.
Wat is de heetste dag ooit gemeten in Ciorescu?
De heetste dag gemeten in Ciorescu tussen 1940 en 2025 was 16 juli 2024, met 38,9 °C.
Wat is de koudste dag in Ciorescu?
De koudste dag gemeten in Ciorescu tussen 1940 en 2025 was 11 januari 1940, met -29,4 °C.
Sneeuwt het in Ciorescu?
Ja. Ciorescu krijgt gemiddeld 54,4 cm sneeuw per jaar en telt ongeveer 101 vorstdagen.
Is het klimaat van Ciorescu warmer geworden?
Ja: Ciorescu is tussen 1940 en 2025 met +2,5 °C opgewarmd, een statistisch significante trend.
Wat is de natste dag in Ciorescu?
De natste dag gemeten in Ciorescu tussen 1940 en 2025 was 18 juni 1985, met 84 mm regen in 24 uur.
Wat was de winderigste dag in Ciorescu?
De winderigste dag gemeten in Ciorescu tussen 1940 en 2025 was 19 februari 1946, met wind tot 46,8 km/h.
Wat is de warmste maand in Ciorescu?
De warmste maand in Ciorescu is juli (21,8 °C gemiddeld); de koudste is januari (-3,1 °C).
Hoeveel regent het in Ciorescu?
In Ciorescu valt gemiddeld 518 mm neerslag per jaar, verspreid over ongeveer 92 regendagen.
Is het zonnig in Ciorescu?
Ciorescu krijgt gemiddeld 8,1 uur zon per dag, ongeveer 2.957 uur per jaar over de periode 1940–2025.
Wat is de grootste sneeuwval op één dag in Ciorescu?
De zwaarste sneeuwval in 24 uur die in Ciorescu tussen 1940 en 2025 is gemeten, was op 5 januari 1966, met 18,9 cm.
Zijn er tropische nachten in Ciorescu?
Ja: Ciorescu heeft gemiddeld 6 tropische nachten per jaar (temperatuur blijft boven 20 °C), over de periode 1940–2025.
Wat was de meest extreme gevoelstemperatuur in Ciorescu?
In Ciorescu bereikte de hoogste gevoelstemperatuur tussen 1940 en 2025 40,4 °C op 4 augustus 1998, en de laagste was -34,9 °C op 11 januari 1940.
Deze verwachtingen en metingen komen uit onze eigen weer-API. Documentatie voor ontwikkelaars →