Klimaat van Mohelnice — normalen en trends
Mohelnice heeft een vochtig landklimaat met warme zomer, met 7,6 °C als jaargemiddelde en 654 mm neerslag per jaar.
Klimaatnormalen · ERA5
MohelniceOlomouc Region
- coörd.
- 49.78°, 16.92°
- periode
- 1940–2025 · 86 jaar
De normalen van de periode
Het gemiddelde van elke indicator over het hele venster: temperaturen, water, lucht, wind en opvallende dagen.
Gemiddelde dagtemperatuur
7,6°C
Gemiddelde maximumtemperatuur
11,3°C
Gemiddelde minimumtemperatuur
3,9°C
Jaarlijkse neerslag
654mm
Zonneschijn / dag
7,5u
Gem. relatieve vochtigheid
79%
Gemiddelde maximale wind
15,9km/h
Seizoensamplitude
20,8°C
Vorstdagen (< 0 °C)
114 d/jaar
Tropische dagen (≥ 30 °C)
3 d/jaar
Regendagen (≥ 1 mm)
129 d/jaar
Totale sneeuwval
77,4 cm
Gem. max. gevoelstemperatuur
8,8 °C
Gem. min. gevoelstemperatuur
1,1 °C
Gemiddelde maximale windstoot
34,3 km/h
Tropische nachten (≥ 20 °C)
0 d/jaar
Zonnestraling
10,9 MJ/m²
Is het klimaat veranderd?
Wat de jaargemiddelden zeggen over de opwarming hier, en of de helling statistisch hard is.
+2,4 °C
sinds 1940
+0,3 °C per decennium · r² = 0,50 · p = < 0,001
De trend wordt berekend met lineaire regressie (kleinste kwadraten) op de jaargemiddelden. Een trend wordt alleen getoond als die statistisch significant is (p < 0,05).
Het klimaat maand per maand
Het verloop van een gemiddeld jaar: wanneer het regent, wanneer het warm wordt, wanneer de zon schijnt.
Het klimaatdiagram legt de neerslag (staven) over de temperatuur (lijn): de standaardweergave in de klimatologie, waarop u in één oogopslag ziet of het warme seizoen ook het droge seizoen is.
Records van de periode
De meest extreme dagen die hier ooit zijn gemeten, en daarna het detail per jaar.
Warmste dag
35,7 °C
27 juli 1983
Koudste dag
-27,8 °C
9 februari 1956
Natste dag
70 mm
19 juli 1949
Winderigste dag
45,2 km/h
28 oktober 2002
Sterkste windstoot
112,3 km/h
19 januari 2007
Warmst gevoeld
37,2 °C
5 juli 1957
Koudst gevoeld
-34,1 °C
9 februari 1956
Sneeuwrijkste dag
15,4 cm
11 februari 1953
Zonnigste dag
16,0 h
21 juni 2022
Normalen berekend over de volledige kalenderjaren 1940–2025.
Een specifiek jaar
Kies een jaar en vergelijk het met de normaal: warmer, droger, extremer?
Over het hele jaar
Maand voor maand
| Maximum | afwijking van normaal | Neerslag | afwijking van normaal | |
|---|---|---|---|---|
| jan. | 2.0 °C | +2.9 °C | 38 mm | -3 mm |
| feb. | 2.4 °C | +1.2 °C | 12 mm | -26 mm |
| mrt. | 10.6 °C | +4.6 °C | 38 mm | -4 mm |
| apr. | 14.9 °C | +2.8 °C | 32 mm | -15 mm |
| mei | 15.5 °C | -1.4 °C | 38 mm | -32 mm |
| jun. | 23.2 °C | +3.0 °C | 49 mm | -28 mm |
| jul. | 22.7 °C | +0.5 °C | 140 mm | +59 mm |
| aug. | 23.3 °C | +1.2 °C | 52 mm | -15 mm |
| sep. | 18.3 °C | +0.6 °C | 116 mm | +62 mm |
| okt. | 11.1 °C | -0.7 °C | 33 mm | -9 mm |
| nov. | 5.2 °C | -0.1 °C | 68 mm | +18 mm |
| dec. | 2.5 °C | +1.6 °C | 27 mm | -20 mm |
De extremen van het jaar
Wat voor weer was het die dag?
Het weer zoals het werkelijk gemeten is op een bepaalde datum, in het hele gedekte venster.
Het klimaat in het kort
Wat deze normalen over de plaats zeggen, in enkele zinnen, en de begrippen om ze te lezen.
Mohelnice (Tsjechië) heeft een vochtig landklimaat met warme zomer (Dfb) volgens de klimaatclassificatie van Köppen-Geiger. De gemiddelde jaartemperatuur in Mohelnice bedraagt 7,6 °C en er valt 654 mm neerslag per jaar.
Deze waarden zijn normalen, berekend over 86 volledige kalenderjaren, van 1940 tot 2025, op basis van de ERA5-heranalyses van het Copernicus-programma.
De warmste maand is juli (17,6 °C gemiddeld) en de koudste januari (-3,2 °C). De neerslag is het grootst in juli.
Mohelnice telt gemiddeld 114 vorstdagen, 3 tropische dagen (≥ 30 °C) en 129 regendagen per jaar.
Mohelnice is tussen 1940 en 2025 met +2,4 °C opgewarmd, ofwel +0,28 °C per decennium. Deze trend is statistisch significant.
Het aantal vorstdagen in Mohelnice ging in deze periode van ongeveer 134 naar 94 per jaar.
De warmste dag van de periode bereikte 35,7 °C (op 27 juli 1983) en de koudste -27,8 °C (op 9 februari 1956).
Gegevens uit de ERA5-heranalyses (Copernicus Climate Change Service), herverspreid onder de licentie CC-BY 4.0. De normalen worden bij elke update van het archief opnieuw berekend.
Mohelnice met een andere stad vergelijken
Kies een tweede stad: de normalen worden indicator per indicator naast elkaar gezet.
Steden in de buurt
Het klimaat rond Mohelnice
Andere steden — Tsjechië
Veelgestelde vragen
Wat voor klimaat heeft Mohelnice?
Mohelnice heeft een klimaat van het type vochtig landklimaat met warme zomer (Köppen Dfb). In 1940-2025 is de gemiddelde jaartemperatuur 7,6 °C en valt er 654 mm neerslag per jaar.
Wat is de heetste dag ooit gemeten in Mohelnice?
De heetste dag gemeten in Mohelnice tussen 1940 en 2025 was 27 juli 1983, met 35,7 °C.
Wat is de koudste dag in Mohelnice?
De koudste dag gemeten in Mohelnice tussen 1940 en 2025 was 9 februari 1956, met -27,8 °C.
Sneeuwt het in Mohelnice?
Ja. Mohelnice krijgt gemiddeld 77,4 cm sneeuw per jaar en telt ongeveer 114 vorstdagen.
Is het klimaat van Mohelnice warmer geworden?
Ja: Mohelnice is tussen 1940 en 2025 met +2,4 °C opgewarmd, een statistisch significante trend.
Wat is de natste dag in Mohelnice?
De natste dag gemeten in Mohelnice tussen 1940 en 2025 was 19 juli 1949, met 70 mm regen in 24 uur.
Wat was de winderigste dag in Mohelnice?
De winderigste dag gemeten in Mohelnice tussen 1940 en 2025 was 28 oktober 2002, met wind tot 45,2 km/h.
Wat is de warmste maand in Mohelnice?
De warmste maand in Mohelnice is juli (17,6 °C gemiddeld); de koudste is januari (-3,2 °C).
Hoeveel regent het in Mohelnice?
In Mohelnice valt gemiddeld 654 mm neerslag per jaar, verspreid over ongeveer 129 regendagen.
Is het zonnig in Mohelnice?
Mohelnice krijgt gemiddeld 7,5 uur zon per dag, ongeveer 2.738 uur per jaar over de periode 1940–2025.
Wat is de grootste sneeuwval op één dag in Mohelnice?
De zwaarste sneeuwval in 24 uur die in Mohelnice tussen 1940 en 2025 is gemeten, was op 11 februari 1953, met 15,4 cm.
Zijn er tropische nachten in Mohelnice?
Bijna nooit: tropische nachten (temperatuur blijft boven 20 °C) komen in Mohelnice vrijwel niet voor.
Wat was de meest extreme gevoelstemperatuur in Mohelnice?
In Mohelnice bereikte de hoogste gevoelstemperatuur tussen 1940 en 2025 37,2 °C op 5 juli 1957, en de laagste was -34,1 °C op 9 februari 1956.
Deze verwachtingen en metingen komen uit onze eigen weer-API. Documentatie voor ontwikkelaars →