Klimaat van Mutare — normalen en trends
Mutare heeft een subtropisch hooglandklimaat met droge winter, met 19,1 °C als jaargemiddelde en 909 mm neerslag per jaar.
Klimaatnormalen · ERA5
MutareManicaland
- coörd.
- -18.97°, 32.67°
- periode
- 1940–2025 · 86 jaar
De normalen van de periode
Het gemiddelde van elke indicator over het hele venster: temperaturen, water, lucht, wind en opvallende dagen.
Gemiddelde dagtemperatuur
19,1°C
Gemiddelde maximumtemperatuur
24,6°C
Gemiddelde minimumtemperatuur
14,3°C
Jaarlijkse neerslag
909mm
Zonneschijn / dag
10,7u
Gem. relatieve vochtigheid
73%
Gemiddelde maximale wind
11,9km/h
Seizoensamplitude
7,0°C
Vorstdagen (< 0 °C)
0 d/jaar
Tropische dagen (≥ 30 °C)
25 d/jaar
Regendagen (≥ 1 mm)
114 d/jaar
Totale sneeuwval
0,0 cm
Gem. max. gevoelstemperatuur
25,7 °C
Gem. min. gevoelstemperatuur
14,6 °C
Gemiddelde maximale windstoot
31,2 km/h
Tropische nachten (≥ 20 °C)
4 d/jaar
Zonnestraling
19,9 MJ/m²
Is het klimaat veranderd?
Wat de jaargemiddelden zeggen over de opwarming hier, en of de helling statistisch hard is.
+0,7 °C
sinds 1940
+0,1 °C per decennium · r² = 0,19 · p = < 0,001
De trend wordt berekend met lineaire regressie (kleinste kwadraten) op de jaargemiddelden. Een trend wordt alleen getoond als die statistisch significant is (p < 0,05).
Het klimaat maand per maand
Het verloop van een gemiddeld jaar: wanneer het regent, wanneer het warm wordt, wanneer de zon schijnt.
Het klimaatdiagram legt de neerslag (staven) over de temperatuur (lijn): de standaardweergave in de klimatologie, waarop u in één oogopslag ziet of het warme seizoen ook het droge seizoen is.
Records van de periode
De meest extreme dagen die hier ooit zijn gemeten, en daarna het detail per jaar.
Warmste dag
38,7 °C
27 november 1951
Koudste dag
0,5 °C
15 juni 1968
Natste dag
145 mm
9 januari 2000
Winderigste dag
35,9 km/h
13 maart 1941
Sterkste windstoot
92,5 km/h
22 februari 2000
Warmst gevoeld
40,8 °C
17 oktober 2017
Koudst gevoeld
-3,6 °C
15 juni 1968
Zonnigste dag
13,0 h
5 januari 2016
Normalen berekend over de volledige kalenderjaren 1940–2025.
Een specifiek jaar
Kies een jaar en vergelijk het met de normaal: warmer, droger, extremer?
Over het hele jaar
Maand voor maand
| Maximum | afwijking van normaal | Neerslag | afwijking van normaal | |
|---|---|---|---|---|
| jan. | 27.4 °C | +1.3 °C | 355 mm | +158 mm |
| feb. | 27.2 °C | +1.2 °C | 191 mm | +25 mm |
| mrt. | 26.1 °C | +0.6 °C | 74 mm | -22 mm |
| apr. | 25.3 °C | +0.8 °C | 79 mm | +40 mm |
| mei | 22.6 °C | -0.3 °C | 37 mm | +24 mm |
| jun. | 21.9 °C | +1.0 °C | 6 mm | -2 mm |
| jul. | 20.8 °C | +0.2 °C | 9 mm | +1 mm |
| aug. | 24.2 °C | +1.4 °C | 1 mm | -8 mm |
| sep. | 27.3 °C | +1.7 °C | 15 mm | +1 mm |
| okt. | 27.1 °C | -0.1 °C | 17 mm | -22 mm |
| nov. | 25.6 °C | -1.3 °C | 168 mm | +56 mm |
| dec. | 25.6 °C | -0.6 °C | 270 mm | +61 mm |
De extremen van het jaar
Wat voor weer was het die dag?
Het weer zoals het werkelijk gemeten is op een bepaalde datum, in het hele gedekte venster.
Het klimaat in het kort
Wat deze normalen over de plaats zeggen, in enkele zinnen, en de begrippen om ze te lezen.
Mutare (Zimbabwe) heeft een subtropisch hooglandklimaat met droge winter (Cwb) volgens de klimaatclassificatie van Köppen-Geiger. De gemiddelde jaartemperatuur in Mutare bedraagt 19,1 °C en er valt 909 mm neerslag per jaar.
Deze waarden zijn normalen, berekend over 86 volledige kalenderjaren, van 1940 tot 2025, op basis van de ERA5-heranalyses van het Copernicus-programma.
De warmste maand is januari (21,5 °C gemiddeld) en de koudste juli (14,5 °C). De neerslag is het grootst in december.
Mutare telt gemiddeld 0 vorstdagen, 25 tropische dagen (≥ 30 °C) en 114 regendagen per jaar.
Mutare is tussen 1940 en 2025 met +0,7 °C opgewarmd, ofwel +0,08 °C per decennium. Deze trend is statistisch significant.
De warmste dag van de periode bereikte 38,7 °C (op 27 november 1951) en de koudste 0,5 °C (op 15 juni 1968).
Gegevens uit de ERA5-heranalyses (Copernicus Climate Change Service), herverspreid onder de licentie CC-BY 4.0. De normalen worden bij elke update van het archief opnieuw berekend.
Mutare met een andere stad vergelijken
Kies een tweede stad: de normalen worden indicator per indicator naast elkaar gezet.
Steden in de buurt
Het klimaat rond Mutare
Andere steden — Zimbabwe
Veelgestelde vragen
Wat voor klimaat heeft Mutare?
Mutare heeft een klimaat van het type subtropisch hooglandklimaat met droge winter (Köppen Cwb). In 1940-2025 is de gemiddelde jaartemperatuur 19,1 °C en valt er 909 mm neerslag per jaar.
Wat is de heetste dag ooit gemeten in Mutare?
De heetste dag gemeten in Mutare tussen 1940 en 2025 was 27 november 1951, met 38,7 °C.
Wat is de koudste dag in Mutare?
De koudste dag gemeten in Mutare tussen 1940 en 2025 was 15 juni 1968, met 0,5 °C.
Sneeuwt het in Mutare?
Vrijwel nooit: in Mutare sneeuwt het nauwelijks, met ongeveer 0 vorstdagen per jaar.
Is het klimaat van Mutare warmer geworden?
Ja: Mutare is tussen 1940 en 2025 met +0,7 °C opgewarmd, een statistisch significante trend.
Wat is de natste dag in Mutare?
De natste dag gemeten in Mutare tussen 1940 en 2025 was 9 januari 2000, met 145 mm regen in 24 uur.
Wat was de winderigste dag in Mutare?
De winderigste dag gemeten in Mutare tussen 1940 en 2025 was 13 maart 1941, met wind tot 35,9 km/h.
Wat is de warmste maand in Mutare?
De warmste maand in Mutare is januari (21,5 °C gemiddeld); de koudste is juli (14,5 °C).
Hoeveel regent het in Mutare?
In Mutare valt gemiddeld 909 mm neerslag per jaar, verspreid over ongeveer 114 regendagen.
Is het zonnig in Mutare?
Mutare krijgt gemiddeld 10,7 uur zon per dag, ongeveer 3.905 uur per jaar over de periode 1940–2025.
Zijn er tropische nachten in Mutare?
Ja: Mutare heeft gemiddeld 4 tropische nachten per jaar (temperatuur blijft boven 20 °C), over de periode 1940–2025.
Wat was de meest extreme gevoelstemperatuur in Mutare?
In Mutare bereikte de hoogste gevoelstemperatuur tussen 1940 en 2025 40,8 °C op 17 oktober 2017, en de laagste was -3,6 °C op 15 juni 1968.
Deze verwachtingen en metingen komen uit onze eigen weer-API. Documentatie voor ontwikkelaars →