Klimat: Ebenthal — normy i trendy
Miasto Ebenthal ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 7,4 °C i 1265 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
EbenthalKaryntia
- współrz.
- 46.61°, 14.36°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
7,4°C
Śr. temperatura maks.
11,7°C
Śr. temperatura min.
3,3°C
Opady roczne
1265mm
Nasłonecznienie / dzień
8,1godz.
Śr. wilgotność względna
80%
Śr. maks. wiatr
8,6km/h
Amplituda sezonowa
20,9°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
127 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
1 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
137 dni/rok
Suma opadów śniegu
153,8 cm
Śr. odczuwalna maks.
10,1 °C
Śr. odczuwalna min.
1,2 °C
Śr. maks. poryw
31,5 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
0 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
12,2 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+3,0 °C
od 1940
+0,4 °C na dekadę · r² = 0,64 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
35,1 °C
4 sierpnia 2013
Najchłodniejszy dzień
-31,4 °C
20 stycznia 1940
Najbardziej deszczowy dzień
85 mm
13 lipca 2016
Najbardziej wietrzny dzień
29,1 km/h
30 marca 1995
Najsilniejszy podmuch
100,8 km/h
30 października 2018
Najwyższa temp. odczuwalna
36,7 °C
27 czerwca 2019
Najniższa temp. odczuwalna
-36,4 °C
20 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
38,6 cm
14 lutego 1973
Najbardziej słoneczny dzień
15,1 h
28 czerwca 2016
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 4.2 °C | +4.1 °C | 76 mm | +20 mm |
| Lut | 3.9 °C | +1.5 °C | 45 mm | -16 mm |
| Mar | 10.1 °C | +3.2 °C | 167 mm | +90 mm |
| Kwi | 14.7 °C | +2.7 °C | 96 mm | -6 mm |
| Maj | 16.7 °C | -0.1 °C | 147 mm | +22 mm |
| Cze | 25.4 °C | +4.9 °C | 37 mm | -107 mm |
| Lip | 23.0 °C | +0.6 °C | 181 mm | +35 mm |
| Sie | 23.4 °C | +1.5 °C | 115 mm | -21 mm |
| Wrz | 19.2 °C | +1.2 °C | 192 mm | +69 mm |
| Paź | 12.3 °C | -0.2 °C | 69 mm | -37 mm |
| Lis | 7.2 °C | +1.3 °C | 123 mm | +10 mm |
| Gru | 3.9 °C | +2.7 °C | 23 mm | -56 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Ebenthal (Austria) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 7,4 °C, a roczna suma opadów to 1265 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (17,5 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-3,4 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Ebenthal notuje średnio 127 dni mrozowych, 1 dni upalnych (≥ 30 °C) i 137 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Ebenthal wzrosła o +3,0 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,36 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 151 do 103 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 35,1 °C (4 sierpnia 2013), a najchłodniejszy -31,4 °C (20 stycznia 1940).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Ebenthal z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Ebenthal
Inne miasta — Austria
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Ebenthal?
Miasto Ebenthal ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 7,4 °C, a roczna suma opadów to 1265 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Ebenthal?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Ebenthal w latach 1940–2025 to 4 sierpnia 2013, z temperaturą 35,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Ebenthal?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Ebenthal w latach 1940–2025 to 20 stycznia 1940, z temperaturą -31,4 °C.
Czy w mieście Ebenthal pada śnieg?
Tak. W mieście Ebenthal spada średnio 153,8 cm śniegu rocznie i występuje około 127 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Ebenthal się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Ebenthal wzrosła o +3,0 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Ebenthal?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Ebenthal w latach 1940–2025 to 13 lipca 2016, z 85 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Ebenthal?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Ebenthal w latach 1940–2025 to 30 marca 1995, z wiatrem osiągającym 29,1 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Ebenthal?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Ebenthal jest lipiec (17,5 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-3,4 °C).
Ile pada w mieście Ebenthal?
W mieście Ebenthal spada średnio 1265 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 137 dni deszczowych.
Czy w mieście Ebenthal jest słonecznie?
Miasto Ebenthal ma średnio 8,1 godzin słońca dziennie, czyli około 2957 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Ebenthal?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Ebenthal między 1940 a 2025 miał miejsce 14 lutego 1973 i wyniósł 38,6 cm.
Czy w mieście Ebenthal występują noce tropikalne?
Prawie nigdy: noce tropikalne (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) praktycznie nie występują w mieście Ebenthal.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Ebenthal?
W mieście Ebenthal, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 36,7 °C dnia 27 czerwca 2019, a najniższa wyniosła -36,4 °C dnia 20 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →