Klimat: Mürzzuschlag — normy i trendy
Miasto Mürzzuschlag ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 6,4 °C i 1030 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MürzzuschlagStyria
- współrz.
- 47.61°, 15.67°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
6,4°C
Śr. temperatura maks.
10,3°C
Śr. temperatura min.
2,8°C
Opady roczne
1030mm
Nasłonecznienie / dzień
8,5godz.
Śr. wilgotność względna
80%
Śr. maks. wiatr
12,0km/h
Amplituda sezonowa
19,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
135 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
0 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
168 dni/rok
Suma opadów śniegu
158,1 cm
Śr. odczuwalna maks.
8,1 °C
Śr. odczuwalna min.
0,2 °C
Śr. maks. poryw
38,2 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
0 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
12,0 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,4 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,51 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
32,5 °C
8 sierpnia 2013
Najchłodniejszy dzień
-27,3 °C
21 stycznia 1940
Najbardziej deszczowy dzień
65 mm
31 maja 1967
Najbardziej wietrzny dzień
36,1 km/h
19 kwietnia 2017
Najsilniejszy podmuch
114,8 km/h
29 października 2017
Najwyższa temp. odczuwalna
35,6 °C
5 lipca 1957
Najniższa temp. odczuwalna
-32,3 °C
21 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
20,0 cm
17 marca 1998
Najbardziej słoneczny dzień
15,5 h
28 czerwca 2019
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 3.0 °C | +3.9 °C | 33 mm | -14 mm |
| Lut | 2.0 °C | +0.8 °C | 22 mm | -25 mm |
| Mar | 9.6 °C | +4.2 °C | 99 mm | +36 mm |
| Kwi | 13.4 °C | +2.8 °C | 71 mm | -10 mm |
| Maj | 14.5 °C | -0.8 °C | 119 mm | -2 mm |
| Cze | 23.2 °C | +4.5 °C | 90 mm | -47 mm |
| Lip | 21.1 °C | +0.6 °C | 146 mm | +9 mm |
| Sie | 22.1 °C | +1.8 °C | 92 mm | -29 mm |
| Wrz | 17.8 °C | +1.4 °C | 137 mm | +47 mm |
| Paź | 10.6 °C | -0.6 °C | 62 mm | -5 mm |
| Lis | 5.9 °C | +1.2 °C | 69 mm | +3 mm |
| Gru | 2.9 °C | +2.6 °C | 29 mm | -25 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Mürzzuschlag (Austria) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 6,4 °C, a roczna suma opadów to 1030 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (16,0 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-3,8 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Mürzzuschlag notuje średnio 135 dni mrozowych, 0 dni upalnych (≥ 30 °C) i 168 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Mürzzuschlag wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,28 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 157 do 113 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 32,5 °C (8 sierpnia 2013), a najchłodniejszy -27,3 °C (21 stycznia 1940).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Mürzzuschlag z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Mürzzuschlag
Inne miasta — Austria
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Mürzzuschlag?
Miasto Mürzzuschlag ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 6,4 °C, a roczna suma opadów to 1030 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Mürzzuschlag?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Mürzzuschlag w latach 1940–2025 to 8 sierpnia 2013, z temperaturą 32,5 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Mürzzuschlag?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Mürzzuschlag w latach 1940–2025 to 21 stycznia 1940, z temperaturą -27,3 °C.
Czy w mieście Mürzzuschlag pada śnieg?
Tak. W mieście Mürzzuschlag spada średnio 158,1 cm śniegu rocznie i występuje około 135 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Mürzzuschlag się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Mürzzuschlag wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Mürzzuschlag?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Mürzzuschlag w latach 1940–2025 to 31 maja 1967, z 65 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Mürzzuschlag?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Mürzzuschlag w latach 1940–2025 to 19 kwietnia 2017, z wiatrem osiągającym 36,1 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Mürzzuschlag?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Mürzzuschlag jest lipiec (16,0 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-3,8 °C).
Ile pada w mieście Mürzzuschlag?
W mieście Mürzzuschlag spada średnio 1030 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 168 dni deszczowych.
Czy w mieście Mürzzuschlag jest słonecznie?
Miasto Mürzzuschlag ma średnio 8,5 godzin słońca dziennie, czyli około 3103 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Mürzzuschlag?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Mürzzuschlag między 1940 a 2025 miał miejsce 17 marca 1998 i wyniósł 20,0 cm.
Czy w mieście Mürzzuschlag występują noce tropikalne?
Prawie nigdy: noce tropikalne (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) praktycznie nie występują w mieście Mürzzuschlag.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Mürzzuschlag?
W mieście Mürzzuschlag, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 35,6 °C dnia 5 lipca 1957, a najniższa wyniosła -32,3 °C dnia 21 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →