Klimat: Savé — normy i trendy
Miasto Savé ma klimat sawannowy (tropikalny suchy), ze średnią roczną 26,9 °C i 1011 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
SavéDepartament Collines
- współrz.
- 8.03°, 2.49°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
26,9°C
Śr. temperatura maks.
32,4°C
Śr. temperatura min.
22,9°C
Opady roczne
1011mm
Nasłonecznienie / dzień
9,3godz.
Śr. wilgotność względna
75%
Śr. maks. wiatr
11,4km/h
Amplituda sezonowa
4,4°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
284 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
157 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
36,8 °C
Śr. odczuwalna min.
26,6 °C
Śr. maks. poryw
26,5 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
351 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
17,8 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,0 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,81 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
40,5 °C
16 marca 1966
Najchłodniejszy dzień
14,0 °C
12 grudnia 1961
Najbardziej deszczowy dzień
129 mm
29 sierpnia 2002
Najbardziej wietrzny dzień
21,2 km/h
2 marca 1947
Najsilniejszy podmuch
52,6 km/h
9 października 2022
Najwyższa temp. odczuwalna
46,6 °C
28 marca 2024
Najniższa temp. odczuwalna
10,8 °C
12 grudnia 1961
Najbardziej słoneczny dzień
12,0 h
6 czerwca 1962
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 35.8 °C | +1.5 °C | 0 mm | -6 mm |
| Lut | 36.8 °C | +1.1 °C | 14 mm | -5 mm |
| Mar | 37.1 °C | +1.7 °C | 29 mm | -29 mm |
| Kwi | 35.3 °C | +1.3 °C | 46 mm | -43 mm |
| Maj | 33.7 °C | +1.2 °C | 88 mm | -24 mm |
| Cze | 31.9 °C | +1.3 °C | 139 mm | +9 mm |
| Lip | 29.8 °C | +0.7 °C | 110 mm | -41 mm |
| Sie | 29.1 °C | +0.4 °C | 167 mm | +13 mm |
| Wrz | 30.9 °C | +1.2 °C | 138 mm | -26 mm |
| Paź | 32.4 °C | +1.2 °C | 123 mm | +23 mm |
| Lis | 34.6 °C | +1.3 °C | 29 mm | +8 mm |
| Gru | 35.4 °C | +1.6 °C | 3 mm | -4 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Savé (Benin) ma klimat typu sawannowy (tropikalny suchy) (Aw) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 26,9 °C, a roczna suma opadów to 1011 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest marzec (29,1 °C średnio), a najchłodniejszym sierpień (24,7 °C). Najwięcej opadów przypada na wrzesień.
Miasto Savé notuje średnio 0 dni mrozowych, 284 dni upalnych (≥ 30 °C) i 157 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Savé wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,23 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 40,5 °C (16 marca 1966), a najchłodniejszy 14,0 °C (12 grudnia 1961).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Savé z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Savé
Inne miasta — Benin
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Savé?
Miasto Savé ma klimat sawannowy (tropikalny suchy) (Köppen Aw). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 26,9 °C, a roczna suma opadów to 1011 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Savé?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Savé w latach 1940–2025 to 16 marca 1966, z temperaturą 40,5 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Savé?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Savé w latach 1940–2025 to 12 grudnia 1961, z temperaturą 14,0 °C.
Czy w mieście Savé pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Savé śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Savé się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Savé wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Savé?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Savé w latach 1940–2025 to 29 sierpnia 2002, z 129 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Savé?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Savé w latach 1940–2025 to 2 marca 1947, z wiatrem osiągającym 21,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Savé?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Savé jest marzec (29,1 °C średnio); najchłodniejszym sierpień (24,7 °C).
Ile pada w mieście Savé?
W mieście Savé spada średnio 1011 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 157 dni deszczowych.
Czy w mieście Savé jest słonecznie?
Miasto Savé ma średnio 9,3 godzin słońca dziennie, czyli około 3395 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Czy w mieście Savé występują noce tropikalne?
Tak: miasto Savé ma średnio 351 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Savé?
W mieście Savé, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 46,6 °C dnia 28 marca 2024, a najniższa wyniosła 10,8 °C dnia 12 grudnia 1961.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →