Klimat: Mabai — normy i trendy
Miasto Mabai ma klimat subtropikalny wilgotny, ze średnią roczną 17,5 °C i 1685 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MabaiYunnan
- współrz.
- 23.01°, 104.45°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
17,5°C
Śr. temperatura maks.
21,6°C
Śr. temperatura min.
14,5°C
Opady roczne
1685mm
Nasłonecznienie / dzień
7,5godz.
Śr. wilgotność względna
84%
Śr. maks. wiatr
9,9km/h
Amplituda sezonowa
11,7°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
1 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
4 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
211 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,7 cm
Śr. odczuwalna maks.
22,7 °C
Śr. odczuwalna min.
15,1 °C
Śr. maks. poryw
33,2 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
47 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
13,9 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,8 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,67 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
34,1 °C
22 maja 2023
Najchłodniejszy dzień
-3,2 °C
29 grudnia 1975
Najbardziej deszczowy dzień
167 mm
15 lipca 1991
Najbardziej wietrzny dzień
26,3 km/h
3 lipca 1964
Najsilniejszy podmuch
108,4 km/h
30 sierpnia 1954
Najwyższa temp. odczuwalna
38,1 °C
27 lipca 2024
Najniższa temp. odczuwalna
-6,8 °C
29 grudnia 1975
Najbardziej śnieżny dzień
13,5 cm
28 grudnia 1983
Najbardziej słoneczny dzień
13,4 h
13 czerwca 2013
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 14.4 °C | -0.3 °C | 19 mm | -12 mm |
| Lut | 15.6 °C | -1.1 °C | 32 mm | -2 mm |
| Mar | 20.8 °C | +0.2 °C | 39 mm | -26 mm |
| Kwi | 24.0 °C | +0.2 °C | 110 mm | +9 mm |
| Maj | 25.4 °C | 0.0 °C | 209 mm | +8 mm |
| Cze | 25.5 °C | -0.2 °C | 413 mm | +143 mm |
| Lip | 27.4 °C | +1.6 °C | 337 mm | +52 mm |
| Sie | 26.1 °C | +0.5 °C | 230 mm | -68 mm |
| Wrz | 25.6 °C | +1.2 °C | 285 mm | +91 mm |
| Paź | 23.1 °C | +1.3 °C | 226 mm | +108 mm |
| Lis | 18.9 °C | +0.1 °C | 90 mm | +35 mm |
| Gru | 17.3 °C | +1.7 °C | 35 mm | +4 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Mabai (Chiny) ma klimat typu subtropikalny wilgotny (Cfa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 17,5 °C, a roczna suma opadów to 1685 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest czerwiec (22,2 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (10,5 °C). Najwięcej opadów przypada na sierpień.
Miasto Mabai notuje średnio 1 dni mrozowych, 4 dni upalnych (≥ 30 °C) i 211 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Mabai wzrosła o +1,8 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,21 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 34,1 °C (22 maja 2023), a najchłodniejszy -3,2 °C (29 grudnia 1975).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Mabai z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Mabai
Inne miasta — Chiny
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Mabai?
Miasto Mabai ma klimat subtropikalny wilgotny (Köppen Cfa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 17,5 °C, a roczna suma opadów to 1685 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Mabai?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Mabai w latach 1940–2025 to 22 maja 2023, z temperaturą 34,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Mabai?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Mabai w latach 1940–2025 to 29 grudnia 1975, z temperaturą -3,2 °C.
Czy w mieście Mabai pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Mabai śnieg praktycznie nie występuje, przy około 1 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Mabai się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Mabai wzrosła o +1,8 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Mabai?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Mabai w latach 1940–2025 to 15 lipca 1991, z 167 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Mabai?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Mabai w latach 1940–2025 to 3 lipca 1964, z wiatrem osiągającym 26,3 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Mabai?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Mabai jest czerwiec (22,2 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (10,5 °C).
Ile pada w mieście Mabai?
W mieście Mabai spada średnio 1685 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 211 dni deszczowych.
Czy w mieście Mabai jest słonecznie?
Miasto Mabai ma średnio 7,5 godzin słońca dziennie, czyli około 2738 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Mabai?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Mabai między 1940 a 2025 miał miejsce 28 grudnia 1983 i wyniósł 13,5 cm.
Czy w mieście Mabai występują noce tropikalne?
Tak: miasto Mabai ma średnio 47 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Mabai?
W mieście Mabai, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 38,1 °C dnia 27 lipca 2024, a najniższa wyniosła -6,8 °C dnia 29 grudnia 1975.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →