Klimat: Mengla — normy i trendy
Miasto Mengla ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą, ze średnią roczną 21,5 °C i 1696 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MenglaYunnan
- współrz.
- 21.46°, 101.56°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
21,5°C
Śr. temperatura maks.
27,3°C
Śr. temperatura min.
17,3°C
Opady roczne
1696mm
Nasłonecznienie / dzień
8,8godz.
Śr. wilgotność względna
80%
Śr. maks. wiatr
8,2km/h
Amplituda sezonowa
8,9°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
90 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
180 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
29,8 °C
Śr. odczuwalna min.
19,1 °C
Śr. maks. poryw
27,6 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
143 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
16,2 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,0 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,78 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
40,5 °C
20 maja 2019
Najchłodniejszy dzień
1,2 °C
25 grudnia 1999
Najbardziej deszczowy dzień
174 mm
19 lipca 1983
Najbardziej wietrzny dzień
21,2 km/h
24 lipca 1971
Najsilniejszy podmuch
64,8 km/h
23 lipca 2003
Najwyższa temp. odczuwalna
41,8 °C
20 maja 2019
Najniższa temp. odczuwalna
-1,2 °C
25 grudnia 1999
Najbardziej słoneczny dzień
12,9 h
17 lipca 2024
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 24.1 °C | +0.7 °C | 3 mm | -27 mm |
| Lut | 27.5 °C | +1.3 °C | 25 mm | -0 mm |
| Mar | 29.7 °C | +0.6 °C | 10 mm | -38 mm |
| Kwi | 30.6 °C | 0.0 °C | 84 mm | -14 mm |
| Maj | 29.5 °C | -0.5 °C | 212 mm | +18 mm |
| Cze | 29.7 °C | +0.7 °C | 322 mm | +67 mm |
| Lip | 28.6 °C | +0.2 °C | 524 mm | +211 mm |
| Sie | 29.2 °C | +1.0 °C | 264 mm | -60 mm |
| Wrz | 29.8 °C | +1.7 °C | 170 mm | -53 mm |
| Paź | 28.5 °C | +1.6 °C | 105 mm | -5 mm |
| Lis | 24.6 °C | -0.1 °C | 78 mm | +28 mm |
| Gru | 24.6 °C | +2.0 °C | 4 mm | -25 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Mengla (Chiny) ma klimat typu subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Cwa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 21,5 °C, a roczna suma opadów to 1696 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest czerwiec (24,9 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (16,0 °C). Najwięcej opadów przypada na sierpień.
Miasto Mengla notuje średnio 0 dni mrozowych, 90 dni upalnych (≥ 30 °C) i 180 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Mengla wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,24 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 40,5 °C (20 maja 2019), a najchłodniejszy 1,2 °C (25 grudnia 1999).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Mengla z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Mengla
Inne miasta — Chiny
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Mengla?
Miasto Mengla ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Köppen Cwa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 21,5 °C, a roczna suma opadów to 1696 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Mengla?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Mengla w latach 1940–2025 to 20 maja 2019, z temperaturą 40,5 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Mengla?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Mengla w latach 1940–2025 to 25 grudnia 1999, z temperaturą 1,2 °C.
Czy w mieście Mengla pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Mengla śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Mengla się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Mengla wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Mengla?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Mengla w latach 1940–2025 to 19 lipca 1983, z 174 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Mengla?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Mengla w latach 1940–2025 to 24 lipca 1971, z wiatrem osiągającym 21,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Mengla?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Mengla jest czerwiec (24,9 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (16,0 °C).
Ile pada w mieście Mengla?
W mieście Mengla spada średnio 1696 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 180 dni deszczowych.
Czy w mieście Mengla jest słonecznie?
Miasto Mengla ma średnio 8,8 godzin słońca dziennie, czyli około 3212 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Czy w mieście Mengla występują noce tropikalne?
Tak: miasto Mengla ma średnio 143 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Mengla?
W mieście Mengla, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 41,8 °C dnia 20 maja 2019, a najniższa wyniosła -1,2 °C dnia 25 grudnia 1999.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →