Klimat: Menglang — normy i trendy
Miasto Menglang ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą, ze średnią roczną 19,0 °C i 1405 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MenglangYunnan
- współrz.
- 22.56°, 99.91°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
19,0°C
Śr. temperatura maks.
24,9°C
Śr. temperatura min.
14,4°C
Opady roczne
1405mm
Nasłonecznienie / dzień
9,3godz.
Śr. wilgotność względna
74%
Śr. maks. wiatr
9,7km/h
Amplituda sezonowa
9,1°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
24 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
173 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
25,6 °C
Śr. odczuwalna min.
15,0 °C
Śr. maks. poryw
34,9 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
24 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
16,8 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,2 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,82 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
36,7 °C
2 czerwca 1958
Najchłodniejszy dzień
-0,1 °C
2 stycznia 1974
Najbardziej deszczowy dzień
139 mm
8 października 2006
Najbardziej wietrzny dzień
26,2 km/h
28 marca 1968
Najsilniejszy podmuch
78,8 km/h
28 marca 1968
Najwyższa temp. odczuwalna
37,4 °C
2 czerwca 1958
Najniższa temp. odczuwalna
-2,7 °C
2 stycznia 1974
Najbardziej śnieżny dzień
0,1 cm
3 marca 1986
Najbardziej słoneczny dzień
13,0 h
30 czerwca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 21.2 °C | +0.2 °C | 7 mm | -18 mm |
| Lut | 25.1 °C | +1.6 °C | 28 mm | +8 mm |
| Mar | 27.4 °C | +0.7 °C | 12 mm | -15 mm |
| Kwi | 28.2 °C | -0.5 °C | 46 mm | +0 mm |
| Maj | 26.5 °C | -1.4 °C | 209 mm | +68 mm |
| Cze | 27.0 °C | +0.6 °C | 287 mm | +58 mm |
| Lip | 26.5 °C | +1.0 °C | 478 mm | +196 mm |
| Sie | 26.6 °C | +0.8 °C | 203 mm | -55 mm |
| Wrz | 26.9 °C | +1.0 °C | 219 mm | +41 mm |
| Paź | 25.9 °C | +1.5 °C | 137 mm | +18 mm |
| Lis | 22.2 °C | -0.1 °C | 114 mm | +56 mm |
| Gru | 22.3 °C | +2.1 °C | 8 mm | -18 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Menglang (Chiny) ma klimat typu subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Cwa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 19,0 °C, a roczna suma opadów to 1405 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest maj (22,4 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (13,3 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Menglang notuje średnio 0 dni mrozowych, 24 dni upalnych (≥ 30 °C) i 173 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Menglang wzrosła o +2,2 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,26 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 36,7 °C (2 czerwca 1958), a najchłodniejszy -0,1 °C (2 stycznia 1974).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Menglang z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Menglang
Inne miasta — Chiny
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Menglang?
Miasto Menglang ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Köppen Cwa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 19,0 °C, a roczna suma opadów to 1405 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Menglang?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Menglang w latach 1940–2025 to 2 czerwca 1958, z temperaturą 36,7 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Menglang?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Menglang w latach 1940–2025 to 2 stycznia 1974, z temperaturą -0,1 °C.
Czy w mieście Menglang pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Menglang śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Menglang się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Menglang wzrosła o +2,2 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Menglang?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Menglang w latach 1940–2025 to 8 października 2006, z 139 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Menglang?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Menglang w latach 1940–2025 to 28 marca 1968, z wiatrem osiągającym 26,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Menglang?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Menglang jest maj (22,4 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (13,3 °C).
Ile pada w mieście Menglang?
W mieście Menglang spada średnio 1405 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 173 dni deszczowych.
Czy w mieście Menglang jest słonecznie?
Miasto Menglang ma średnio 9,3 godzin słońca dziennie, czyli około 3395 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Menglang?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Menglang między 1940 a 2025 miał miejsce 3 marca 1986 i wyniósł 0,1 cm.
Czy w mieście Menglang występują noce tropikalne?
Tak: miasto Menglang ma średnio 24 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Menglang?
W mieście Menglang, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 37,4 °C dnia 2 czerwca 1958, a najniższa wyniosła -2,7 °C dnia 2 stycznia 1974.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →