Klimat: Renhe — normy i trendy
Miasto Renhe ma klimat śródziemnomorski z ciepłym latem, ze średnią roczną 15,2 °C i 1580 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
RenheYunnan
- współrz.
- 26.42°, 101.02°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
15,2°C
Śr. temperatura maks.
20,8°C
Śr. temperatura min.
10,5°C
Opady roczne
1580mm
Nasłonecznienie / dzień
9,4godz.
Śr. wilgotność względna
67%
Śr. maks. wiatr
8,4km/h
Amplituda sezonowa
11,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
4 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
6 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
157 dni/rok
Suma opadów śniegu
3,6 cm
Śr. odczuwalna maks.
20,2 °C
Śr. odczuwalna min.
9,6 °C
Śr. maks. poryw
35,2 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
1 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
16,5 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,3 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,67 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
36,5 °C
31 maja 2023
Najchłodniejszy dzień
-9,7 °C
1 stycznia 1984
Najbardziej deszczowy dzień
100 mm
6 września 2015
Najbardziej wietrzny dzień
24,2 km/h
20 marca 1988
Najsilniejszy podmuch
97,9 km/h
20 marca 1988
Najwyższa temp. odczuwalna
34,7 °C
18 sierpnia 2016
Najniższa temp. odczuwalna
-13,7 °C
1 stycznia 1984
Najbardziej śnieżny dzień
19,2 cm
28 grudnia 1983
Najbardziej słoneczny dzień
13,3 h
2 czerwca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 15.7 °C | +0.4 °C | 20 mm | +9 mm |
| Lut | 18.3 °C | +0.6 °C | 4 mm | -7 mm |
| Mar | 20.3 °C | -0.9 °C | 33 mm | +17 mm |
| Kwi | 25.8 °C | +1.6 °C | 33 mm | +0 mm |
| Maj | 24.3 °C | -0.9 °C | 158 mm | +24 mm |
| Cze | 25.0 °C | +0.9 °C | 330 mm | +21 mm |
| Lip | 25.8 °C | +1.9 °C | 255 mm | -75 mm |
| Sie | 24.4 °C | +0.8 °C | 375 mm | +94 mm |
| Wrz | 23.7 °C | +1.7 °C | 334 mm | +70 mm |
| Paź | 22.0 °C | +2.1 °C | 145 mm | +3 mm |
| Lis | 16.8 °C | -0.5 °C | 57 mm | +21 mm |
| Gru | 16.5 °C | +1.5 °C | 5 mm | -8 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Renhe (Chiny) ma klimat typu śródziemnomorski z ciepłym latem (Csb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 15,2 °C, a roczna suma opadów to 1580 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest czerwiec (20,0 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (8,2 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Renhe notuje średnio 4 dni mrozowych, 6 dni upalnych (≥ 30 °C) i 157 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Renhe wzrosła o +2,3 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,27 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 36,5 °C (31 maja 2023), a najchłodniejszy -9,7 °C (1 stycznia 1984).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Renhe z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Renhe
Inne miasta — Chiny
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Renhe?
Miasto Renhe ma klimat śródziemnomorski z ciepłym latem (Köppen Csb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 15,2 °C, a roczna suma opadów to 1580 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Renhe?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Renhe w latach 1940–2025 to 31 maja 2023, z temperaturą 36,5 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Renhe?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Renhe w latach 1940–2025 to 1 stycznia 1984, z temperaturą -9,7 °C.
Czy w mieście Renhe pada śnieg?
Tak. W mieście Renhe spada średnio 3,6 cm śniegu rocznie i występuje około 4 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Renhe się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Renhe wzrosła o +2,3 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Renhe?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Renhe w latach 1940–2025 to 6 września 2015, z 100 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Renhe?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Renhe w latach 1940–2025 to 20 marca 1988, z wiatrem osiągającym 24,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Renhe?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Renhe jest czerwiec (20,0 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (8,2 °C).
Ile pada w mieście Renhe?
W mieście Renhe spada średnio 1580 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 157 dni deszczowych.
Czy w mieście Renhe jest słonecznie?
Miasto Renhe ma średnio 9,4 godzin słońca dziennie, czyli około 3431 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Renhe?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Renhe między 1940 a 2025 miał miejsce 28 grudnia 1983 i wyniósł 19,2 cm.
Czy w mieście Renhe występują noce tropikalne?
Tak: miasto Renhe ma średnio 1 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Renhe?
W mieście Renhe, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 34,7 °C dnia 18 sierpnia 2016, a najniższa wyniosła -13,7 °C dnia 1 stycznia 1984.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →