Klimat: Yunyang — normy i trendy
Miasto Yunyang ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą, ze średnią roczną 14,5 °C i 986 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
YunyangHenan
- współrz.
- 33.45°, 112.71°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
14,5°C
Śr. temperatura maks.
19,2°C
Śr. temperatura min.
10,3°C
Opady roczne
986mm
Nasłonecznienie / dzień
8,1godz.
Śr. wilgotność względna
71%
Śr. maks. wiatr
12,7km/h
Amplituda sezonowa
25,9°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
72 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
58 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
103 dni/rok
Suma opadów śniegu
30,4 cm
Śr. odczuwalna maks.
18,9 °C
Śr. odczuwalna min.
9,5 °C
Śr. maks. poryw
29,5 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
80 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
14,7 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,6 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,32 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
39,8 °C
15 sierpnia 2022
Najchłodniejszy dzień
-21,3 °C
13 stycznia 1951
Najbardziej deszczowy dzień
197 mm
7 sierpnia 1975
Najbardziej wietrzny dzień
39,3 km/h
12 kwietnia 2025
Najsilniejszy podmuch
89,6 km/h
12 kwietnia 2025
Najwyższa temp. odczuwalna
46,6 °C
7 sierpnia 1964
Najniższa temp. odczuwalna
-25,8 °C
13 stycznia 1951
Najbardziej śnieżny dzień
15,1 cm
21 grudnia 2004
Najbardziej słoneczny dzień
13,7 h
14 czerwca 1943
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 8.6 °C | +3.1 °C | 46 mm | +28 mm |
| Lut | 9.7 °C | +1.6 °C | 4 mm | -22 mm |
| Mar | 16.6 °C | +2.8 °C | 52 mm | +7 mm |
| Kwi | 25.8 °C | +5.5 °C | 12 mm | -53 mm |
| Maj | 28.9 °C | +3.5 °C | 35 mm | -49 mm |
| Cze | 31.2 °C | +1.5 °C | 102 mm | -15 mm |
| Lip | 34.3 °C | +3.9 °C | 81 mm | -138 mm |
| Sie | 32.3 °C | +2.8 °C | 184 mm | +4 mm |
| Wrz | 23.5 °C | -1.7 °C | 257 mm | +140 mm |
| Paź | 17.0 °C | -3.3 °C | 165 mm | +105 mm |
| Lis | 17.2 °C | +3.4 °C | 26 mm | -13 mm |
| Gru | 10.8 °C | +3.0 °C | 18 mm | +1 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Yunyang (Chiny) ma klimat typu subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Cwa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 14,5 °C, a roczna suma opadów to 986 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (26,6 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (0,7 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Yunyang notuje średnio 72 dni mrozowych, 58 dni upalnych (≥ 30 °C) i 103 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Yunyang wzrosła o +1,6 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,19 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 86 do 58 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 39,8 °C (15 sierpnia 2022), a najchłodniejszy -21,3 °C (13 stycznia 1951).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Yunyang z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Yunyang
Inne miasta — Chiny
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Yunyang?
Miasto Yunyang ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Köppen Cwa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 14,5 °C, a roczna suma opadów to 986 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Yunyang?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Yunyang w latach 1940–2025 to 15 sierpnia 2022, z temperaturą 39,8 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Yunyang?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Yunyang w latach 1940–2025 to 13 stycznia 1951, z temperaturą -21,3 °C.
Czy w mieście Yunyang pada śnieg?
Tak. W mieście Yunyang spada średnio 30,4 cm śniegu rocznie i występuje około 72 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Yunyang się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Yunyang wzrosła o +1,6 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Yunyang?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Yunyang w latach 1940–2025 to 7 sierpnia 1975, z 197 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Yunyang?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Yunyang w latach 1940–2025 to 12 kwietnia 2025, z wiatrem osiągającym 39,3 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Yunyang?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Yunyang jest lipiec (26,6 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (0,7 °C).
Ile pada w mieście Yunyang?
W mieście Yunyang spada średnio 986 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 103 dni deszczowych.
Czy w mieście Yunyang jest słonecznie?
Miasto Yunyang ma średnio 8,1 godzin słońca dziennie, czyli około 2957 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Yunyang?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Yunyang między 1940 a 2025 miał miejsce 21 grudnia 2004 i wyniósł 15,1 cm.
Czy w mieście Yunyang występują noce tropikalne?
Tak: miasto Yunyang ma średnio 80 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Yunyang?
W mieście Yunyang, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 46,6 °C dnia 7 sierpnia 1964, a najniższa wyniosła -25,8 °C dnia 13 stycznia 1951.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →