Klimat: Mohelnice — normy i trendy
Miasto Mohelnice ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 7,6 °C i 654 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MohelniceOlomouc Region
- współrz.
- 49.78°, 16.92°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
7,6°C
Śr. temperatura maks.
11,3°C
Śr. temperatura min.
3,9°C
Opady roczne
654mm
Nasłonecznienie / dzień
7,5godz.
Śr. wilgotność względna
79%
Śr. maks. wiatr
15,9km/h
Amplituda sezonowa
20,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
114 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
3 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
129 dni/rok
Suma opadów śniegu
77,4 cm
Śr. odczuwalna maks.
8,8 °C
Śr. odczuwalna min.
1,1 °C
Śr. maks. poryw
34,3 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
0 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
10,9 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,4 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,50 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
35,7 °C
27 lipca 1983
Najchłodniejszy dzień
-27,8 °C
9 lutego 1956
Najbardziej deszczowy dzień
70 mm
19 lipca 1949
Najbardziej wietrzny dzień
45,2 km/h
28 października 2002
Najsilniejszy podmuch
112,3 km/h
19 stycznia 2007
Najwyższa temp. odczuwalna
37,2 °C
5 lipca 1957
Najniższa temp. odczuwalna
-34,1 °C
9 lutego 1956
Najbardziej śnieżny dzień
15,4 cm
11 lutego 1953
Najbardziej słoneczny dzień
16,0 h
21 czerwca 2022
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 2.0 °C | +2.9 °C | 38 mm | -3 mm |
| Lut | 2.4 °C | +1.2 °C | 12 mm | -26 mm |
| Mar | 10.6 °C | +4.6 °C | 38 mm | -4 mm |
| Kwi | 14.9 °C | +2.8 °C | 32 mm | -15 mm |
| Maj | 15.5 °C | -1.4 °C | 38 mm | -32 mm |
| Cze | 23.2 °C | +3.0 °C | 49 mm | -28 mm |
| Lip | 22.7 °C | +0.5 °C | 140 mm | +59 mm |
| Sie | 23.3 °C | +1.2 °C | 52 mm | -15 mm |
| Wrz | 18.3 °C | +0.6 °C | 116 mm | +62 mm |
| Paź | 11.1 °C | -0.7 °C | 33 mm | -9 mm |
| Lis | 5.2 °C | -0.1 °C | 68 mm | +18 mm |
| Gru | 2.5 °C | +1.6 °C | 27 mm | -20 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Mohelnice (Czechy) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 7,6 °C, a roczna suma opadów to 654 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (17,6 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-3,2 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Mohelnice notuje średnio 114 dni mrozowych, 3 dni upalnych (≥ 30 °C) i 129 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Mohelnice wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,28 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 134 do 94 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 35,7 °C (27 lipca 1983), a najchłodniejszy -27,8 °C (9 lutego 1956).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Mohelnice z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Mohelnice
Inne miasta — Czechy
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Mohelnice?
Miasto Mohelnice ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 7,6 °C, a roczna suma opadów to 654 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Mohelnice?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Mohelnice w latach 1940–2025 to 27 lipca 1983, z temperaturą 35,7 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Mohelnice?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Mohelnice w latach 1940–2025 to 9 lutego 1956, z temperaturą -27,8 °C.
Czy w mieście Mohelnice pada śnieg?
Tak. W mieście Mohelnice spada średnio 77,4 cm śniegu rocznie i występuje około 114 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Mohelnice się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Mohelnice wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Mohelnice?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Mohelnice w latach 1940–2025 to 19 lipca 1949, z 70 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Mohelnice?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Mohelnice w latach 1940–2025 to 28 października 2002, z wiatrem osiągającym 45,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Mohelnice?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Mohelnice jest lipiec (17,6 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-3,2 °C).
Ile pada w mieście Mohelnice?
W mieście Mohelnice spada średnio 654 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 129 dni deszczowych.
Czy w mieście Mohelnice jest słonecznie?
Miasto Mohelnice ma średnio 7,5 godzin słońca dziennie, czyli około 2738 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Mohelnice?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Mohelnice między 1940 a 2025 miał miejsce 11 lutego 1953 i wyniósł 15,4 cm.
Czy w mieście Mohelnice występują noce tropikalne?
Prawie nigdy: noce tropikalne (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) praktycznie nie występują w mieście Mohelnice.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Mohelnice?
W mieście Mohelnice, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 37,2 °C dnia 5 lipca 1957, a najniższa wyniosła -34,1 °C dnia 9 lutego 1956.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →