Klimat: L'Union — normy i trendy
Miasto L'Union ma klimat oceaniczny umiarkowany, ze średnią roczną 13,4 °C i 767 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
L'UnionOccitanie
- współrz.
- 43.66°, 1.48°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
13,4°C
Śr. temperatura maks.
18,1°C
Śr. temperatura min.
9,2°C
Opady roczne
767mm
Nasłonecznienie / dzień
8,8godz.
Śr. wilgotność względna
75%
Śr. maks. wiatr
17,1km/h
Amplituda sezonowa
16,3°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
29 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
23 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
124 dni/rok
Suma opadów śniegu
5,5 cm
Śr. odczuwalna maks.
16,6 °C
Śr. odczuwalna min.
7,2 °C
Śr. maks. poryw
34,0 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
9 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
13,6 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,0 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,50 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
42,4 °C
11 sierpnia 2025
Najchłodniejszy dzień
-14,2 °C
15 stycznia 1985
Najbardziej deszczowy dzień
85 mm
13 sierpnia 1972
Najbardziej wietrzny dzień
57,7 km/h
24 stycznia 2009
Najsilniejszy podmuch
127,8 km/h
24 stycznia 2009
Najwyższa temp. odczuwalna
44,7 °C
23 sierpnia 2023
Najniższa temp. odczuwalna
-18,9 °C
16 stycznia 1985
Najbardziej śnieżny dzień
10,9 cm
8 stycznia 1967
Najbardziej słoneczny dzień
14,6 h
21 czerwca 2025
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 10.9 °C | +1.8 °C | 64 mm | +7 mm |
| Lut | 13.6 °C | +2.7 °C | 28 mm | -25 mm |
| Mar | 14.7 °C | +0.6 °C | 57 mm | -3 mm |
| Kwi | 19.2 °C | +2.4 °C | 95 mm | +20 mm |
| Maj | 22.5 °C | +2.0 °C | 125 mm | +40 mm |
| Cze | 29.3 °C | +4.9 °C | 121 mm | +52 mm |
| Lip | 28.4 °C | +1.3 °C | 31 mm | -22 mm |
| Sie | 31.5 °C | +4.4 °C | 117 mm | +48 mm |
| Wrz | 22.9 °C | -1.3 °C | 64 mm | +4 mm |
| Paź | 20.8 °C | +1.5 °C | 45 mm | -15 mm |
| Lis | 14.0 °C | +0.8 °C | 93 mm | +31 mm |
| Gru | 12.1 °C | +2.2 °C | 45 mm | -18 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto L'Union (Francja) ma klimat typu oceaniczny umiarkowany (Cfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 13,4 °C, a roczna suma opadów to 767 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (21,8 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (5,5 °C). Najwięcej opadów przypada na maj.
Miasto L'Union notuje średnio 29 dni mrozowych, 23 dni upalnych (≥ 30 °C) i 124 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście L'Union wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,24 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 37 do 21 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 42,4 °C (11 sierpnia 2025), a najchłodniejszy -14,2 °C (15 stycznia 1985).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto L'Union z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta L'Union
Inne miasta — Francja
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto L'Union?
Miasto L'Union ma klimat oceaniczny umiarkowany (Köppen Cfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 13,4 °C, a roczna suma opadów to 767 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście L'Union?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście L'Union w latach 1940–2025 to 11 sierpnia 2025, z temperaturą 42,4 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście L'Union?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście L'Union w latach 1940–2025 to 15 stycznia 1985, z temperaturą -14,2 °C.
Czy w mieście L'Union pada śnieg?
Tak. W mieście L'Union spada średnio 5,5 cm śniegu rocznie i występuje około 29 dni mrozowych.
Czy klimat miasta L'Union się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście L'Union wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście L'Union?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście L'Union w latach 1940–2025 to 13 sierpnia 1972, z 85 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście L'Union?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście L'Union w latach 1940–2025 to 24 stycznia 2009, z wiatrem osiągającym 57,7 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście L'Union?
Najcieplejszym miesiącem w mieście L'Union jest lipiec (21,8 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (5,5 °C).
Ile pada w mieście L'Union?
W mieście L'Union spada średnio 767 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 124 dni deszczowych.
Czy w mieście L'Union jest słonecznie?
Miasto L'Union ma średnio 8,8 godzin słońca dziennie, czyli około 3212 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście L'Union?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście L'Union między 1940 a 2025 miał miejsce 8 stycznia 1967 i wyniósł 10,9 cm.
Czy w mieście L'Union występują noce tropikalne?
Tak: miasto L'Union ma średnio 9 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście L'Union?
W mieście L'Union, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 44,7 °C dnia 23 sierpnia 2023, a najniższa wyniosła -18,9 °C dnia 16 stycznia 1985.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →