Klimat: Monteux — normy i trendy
Miasto Monteux ma klimat śródziemnomorski z gorącym latem, ze średnią roczną 13,9 °C i 700 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MonteuxProwansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
- współrz.
- 44.04°, 5.00°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
13,9°C
Śr. temperatura maks.
18,8°C
Śr. temperatura min.
9,4°C
Opady roczne
700mm
Nasłonecznienie / dzień
10,1godz.
Śr. wilgotność względna
67%
Śr. maks. wiatr
18,9km/h
Amplituda sezonowa
18,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
28 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
37 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
84 dni/rok
Suma opadów śniegu
8,2 cm
Śr. odczuwalna maks.
16,7 °C
Śr. odczuwalna min.
7,0 °C
Śr. maks. poryw
40,1 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
13 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
15,4 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,5 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,66 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
42,1 °C
28 czerwca 2019
Najchłodniejszy dzień
-15,1 °C
6 lutego 1963
Najbardziej deszczowy dzień
102 mm
2 grudnia 2003
Najbardziej wietrzny dzień
53,2 km/h
29 października 1962
Najsilniejszy podmuch
109,8 km/h
8 listopada 1982
Najwyższa temp. odczuwalna
43,2 °C
23 sierpnia 2023
Najniższa temp. odczuwalna
-20,7 °C
18 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
24,1 cm
8 stycznia 2010
Najbardziej słoneczny dzień
15,0 h
16 czerwca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 11.6 °C | +2.6 °C | 73 mm | +22 mm |
| Lut | 12.7 °C | +2.0 °C | 51 mm | +0 mm |
| Mar | 15.6 °C | +1.3 °C | 84 mm | +28 mm |
| Kwi | 20.0 °C | +2.5 °C | 89 mm | +28 mm |
| Maj | 23.4 °C | +1.7 °C | 53 mm | -14 mm |
| Cze | 32.1 °C | +5.9 °C | 27 mm | -13 mm |
| Lip | 31.0 °C | +1.4 °C | 18 mm | -5 mm |
| Sie | 32.1 °C | +3.1 °C | 37 mm | -7 mm |
| Wrz | 24.2 °C | -0.5 °C | 163 mm | +87 mm |
| Paź | 20.2 °C | +0.9 °C | 85 mm | -6 mm |
| Lis | 14.5 °C | +1.2 °C | 59 mm | -23 mm |
| Gru | 12.1 °C | +2.3 °C | 60 mm | +1 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Monteux (Francja) ma klimat typu śródziemnomorski z gorącym latem (Csa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 13,9 °C, a roczna suma opadów to 700 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (23,8 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (5,0 °C). Najwięcej opadów przypada na październik.
Miasto Monteux notuje średnio 28 dni mrozowych, 37 dni upalnych (≥ 30 °C) i 84 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Monteux wzrosła o +2,5 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,30 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 41 do 15 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 42,1 °C (28 czerwca 2019), a najchłodniejszy -15,1 °C (6 lutego 1963).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Monteux z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Monteux
Inne miasta — Francja
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Monteux?
Miasto Monteux ma klimat śródziemnomorski z gorącym latem (Köppen Csa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 13,9 °C, a roczna suma opadów to 700 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Monteux?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Monteux w latach 1940–2025 to 28 czerwca 2019, z temperaturą 42,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Monteux?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Monteux w latach 1940–2025 to 6 lutego 1963, z temperaturą -15,1 °C.
Czy w mieście Monteux pada śnieg?
Tak. W mieście Monteux spada średnio 8,2 cm śniegu rocznie i występuje około 28 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Monteux się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Monteux wzrosła o +2,5 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Monteux?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Monteux w latach 1940–2025 to 2 grudnia 2003, z 102 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Monteux?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Monteux w latach 1940–2025 to 29 października 1962, z wiatrem osiągającym 53,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Monteux?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Monteux jest lipiec (23,8 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (5,0 °C).
Ile pada w mieście Monteux?
W mieście Monteux spada średnio 700 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 84 dni deszczowych.
Czy w mieście Monteux jest słonecznie?
Miasto Monteux ma średnio 10,1 godzin słońca dziennie, czyli około 3687 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Monteux?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Monteux między 1940 a 2025 miał miejsce 8 stycznia 2010 i wyniósł 24,1 cm.
Czy w mieście Monteux występują noce tropikalne?
Tak: miasto Monteux ma średnio 13 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Monteux?
W mieście Monteux, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 43,2 °C dnia 23 sierpnia 2023, a najniższa wyniosła -20,7 °C dnia 18 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →