Klimat: Vári — normy i trendy
Miasto Vári ma klimat półpustynny gorący, ze średnią roczną 18,2 °C i 313 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
VáriAttica
- współrz.
- 37.83°, 23.80°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
18,2°C
Śr. temperatura maks.
20,6°C
Śr. temperatura min.
16,2°C
Opady roczne
313mm
Nasłonecznienie / dzień
10,5godz.
Śr. wilgotność względna
68%
Śr. maks. wiatr
21,5km/h
Amplituda sezonowa
15,9°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
27 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
48 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,7 cm
Śr. odczuwalna maks.
20,1 °C
Śr. odczuwalna min.
14,8 °C
Śr. maks. poryw
33,4 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
117 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
17,3 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,3 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,37 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
37,9 °C
26 czerwca 2007
Najchłodniejszy dzień
-0,9 °C
14 stycznia 1968
Najbardziej deszczowy dzień
120 mm
26 marca 1998
Najbardziej wietrzny dzień
64,3 km/h
22 lutego 1940
Najsilniejszy podmuch
103,7 km/h
24 października 1959
Najwyższa temp. odczuwalna
40,9 °C
15 lipca 2023
Najniższa temp. odczuwalna
-9,0 °C
13 lutego 2004
Najbardziej śnieżny dzień
6,4 cm
28 stycznia 1981
Najbardziej słoneczny dzień
14,6 h
23 czerwca 1946
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 15.2 °C | +2.6 °C | 37 mm | -15 mm |
| Lut | 12.0 °C | -1.1 °C | 41 mm | +2 mm |
| Mar | 16.9 °C | +2.2 °C | 15 mm | -23 mm |
| Kwi | 18.0 °C | -0.1 °C | 30 mm | +11 mm |
| Maj | 22.5 °C | +0.3 °C | 8 mm | -3 mm |
| Cze | 28.6 °C | +2.1 °C | 0 mm | -3 mm |
| Lip | 31.0 °C | +1.7 °C | 0 mm | -2 mm |
| Sie | 29.6 °C | +0.1 °C | 1 mm | -2 mm |
| Wrz | 27.3 °C | +0.8 °C | 3 mm | -5 mm |
| Paź | 21.7 °C | -0.3 °C | 46 mm | +13 mm |
| Lis | 20.3 °C | +2.4 °C | 40 mm | -6 mm |
| Gru | 16.1 °C | +1.9 °C | 68 mm | +9 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Vári (Grecja) ma klimat typu półpustynny gorący (BSh) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 18,2 °C, a roczna suma opadów to 313 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest sierpień (26,7 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (10,8 °C). Najwięcej opadów przypada na grudzień.
Miasto Vári notuje średnio 0 dni mrozowych, 27 dni upalnych (≥ 30 °C) i 48 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Vári wzrosła o +1,3 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,15 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 37,9 °C (26 czerwca 2007), a najchłodniejszy -0,9 °C (14 stycznia 1968).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Vári z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Vári
Inne miasta — Grecja
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Vári?
Miasto Vári ma klimat półpustynny gorący (Köppen BSh). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 18,2 °C, a roczna suma opadów to 313 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Vári?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Vári w latach 1940–2025 to 26 czerwca 2007, z temperaturą 37,9 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Vári?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Vári w latach 1940–2025 to 14 stycznia 1968, z temperaturą -0,9 °C.
Czy w mieście Vári pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Vári śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Vári się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Vári wzrosła o +1,3 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Vári?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Vári w latach 1940–2025 to 26 marca 1998, z 120 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Vári?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Vári w latach 1940–2025 to 22 lutego 1940, z wiatrem osiągającym 64,3 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Vári?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Vári jest sierpień (26,7 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (10,8 °C).
Ile pada w mieście Vári?
W mieście Vári spada średnio 313 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 48 dni deszczowych.
Czy w mieście Vári jest słonecznie?
Miasto Vári ma średnio 10,5 godzin słońca dziennie, czyli około 3833 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Vári?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Vári między 1940 a 2025 miał miejsce 28 stycznia 1981 i wyniósł 6,4 cm.
Czy w mieście Vári występują noce tropikalne?
Tak: miasto Vári ma średnio 117 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Vári?
W mieście Vári, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 40,9 °C dnia 15 lipca 2023, a najniższa wyniosła -9,0 °C dnia 13 lutego 2004.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →