Klimat: Itanagar — normy i trendy
Miasto Itanagar ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą, ze średnią roczną 21,7 °C i 2035 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
ItanagarArunachal Pradesh
- współrz.
- 27.09°, 93.61°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
21,7°C
Śr. temperatura maks.
25,7°C
Śr. temperatura min.
18,3°C
Opady roczne
2035mm
Nasłonecznienie / dzień
9,2godz.
Śr. wilgotność względna
80%
Śr. maks. wiatr
7,3km/h
Amplituda sezonowa
11,7°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
46 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
188 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
28,8 °C
Śr. odczuwalna min.
20,4 °C
Śr. maks. poryw
26,6 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
171 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
14,7 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,3 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,51 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
37,5 °C
25 maja 2024
Najchłodniejszy dzień
4,7 °C
28 grudnia 1961
Najbardziej deszczowy dzień
219 mm
28 sierpnia 1942
Najbardziej wietrzny dzień
29,0 km/h
19 marca 1985
Najsilniejszy podmuch
87,5 km/h
21 marca 2011
Najwyższa temp. odczuwalna
44,2 °C
6 sierpnia 2020
Najniższa temp. odczuwalna
1,7 °C
28 grudnia 1961
Najbardziej słoneczny dzień
13,4 h
26 czerwca 1961
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 23.0 °C | +2.6 °C | 19 mm | -8 mm |
| Lut | 21.9 °C | -0.1 °C | 51 mm | -1 mm |
| Mar | 25.1 °C | 0.0 °C | 110 mm | +7 mm |
| Kwi | 28.0 °C | +1.8 °C | 175 mm | -70 mm |
| Maj | 27.7 °C | +0.4 °C | 320 mm | -18 mm |
| Cze | 30.9 °C | +2.4 °C | 195 mm | -182 mm |
| Lip | 32.1 °C | +3.3 °C | 144 mm | -177 mm |
| Sie | 29.9 °C | +0.8 °C | 235 mm | -15 mm |
| Wrz | 31.2 °C | +2.8 °C | 101 mm | -97 mm |
| Paź | 29.2 °C | +2.2 °C | 42 mm | -50 mm |
| Lis | 26.5 °C | +2.0 °C | 25 mm | +7 mm |
| Gru | 23.8 °C | +2.2 °C | 2 mm | -14 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Itanagar (Indie) ma klimat typu subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Cwa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 21,7 °C, a roczna suma opadów to 2035 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest sierpień (26,4 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (14,7 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Itanagar notuje średnio 0 dni mrozowych, 46 dni upalnych (≥ 30 °C) i 188 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Itanagar wzrosła o +1,3 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,15 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 37,5 °C (25 maja 2024), a najchłodniejszy 4,7 °C (28 grudnia 1961).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Itanagar z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Itanagar
Inne miasta — Indie
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Itanagar?
Miasto Itanagar ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Köppen Cwa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 21,7 °C, a roczna suma opadów to 2035 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Itanagar?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Itanagar w latach 1940–2025 to 25 maja 2024, z temperaturą 37,5 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Itanagar?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Itanagar w latach 1940–2025 to 28 grudnia 1961, z temperaturą 4,7 °C.
Czy w mieście Itanagar pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Itanagar śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Itanagar się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Itanagar wzrosła o +1,3 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Itanagar?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Itanagar w latach 1940–2025 to 28 sierpnia 1942, z 219 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Itanagar?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Itanagar w latach 1940–2025 to 19 marca 1985, z wiatrem osiągającym 29,0 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Itanagar?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Itanagar jest sierpień (26,4 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (14,7 °C).
Ile pada w mieście Itanagar?
W mieście Itanagar spada średnio 2035 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 188 dni deszczowych.
Czy w mieście Itanagar jest słonecznie?
Miasto Itanagar ma średnio 9,2 godzin słońca dziennie, czyli około 3358 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Czy w mieście Itanagar występują noce tropikalne?
Tak: miasto Itanagar ma średnio 171 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Itanagar?
W mieście Itanagar, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 44,2 °C dnia 6 sierpnia 2020, a najniższa wyniosła 1,7 °C dnia 28 grudnia 1961.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →