Klimat: Lauri — normy i trendy
Miasto Lauri ma klimat śródziemnomorski z gorącym latem, ze średnią roczną 25,8 °C i 963 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
LauriMadhya Pradesh
- współrz.
- 25.14°, 80.00°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
25,8°C
Śr. temperatura maks.
32,0°C
Śr. temperatura min.
20,5°C
Opady roczne
963mm
Nasłonecznienie / dzień
10,2godz.
Śr. wilgotność względna
58%
Śr. maks. wiatr
13,6km/h
Amplituda sezonowa
18,9°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
230 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
90 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
33,7 °C
Śr. odczuwalna min.
21,4 °C
Śr. maks. poryw
28,2 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
207 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
18,9 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+0,6 °C
od 1940
+0,1 °C na dekadę · r² = 0,10 · p = 0,003
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
47,5 °C
27 maja 1944
Najchłodniejszy dzień
2,3 °C
26 grudnia 1961
Najbardziej deszczowy dzień
230 mm
1 sierpnia 1965
Najbardziej wietrzny dzień
36,6 km/h
25 września 1964
Najsilniejszy podmuch
71,3 km/h
16 lipca 1993
Najwyższa temp. odczuwalna
49,6 °C
8 czerwca 2014
Najniższa temp. odczuwalna
-1,1 °C
1 stycznia 1946
Najbardziej słoneczny dzień
13,0 h
9 maja 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 22.2 °C | -0.6 °C | 1 mm | -19 mm |
| Lut | 28.7 °C | +1.8 °C | 1 mm | -14 mm |
| Mar | 34.0 °C | +0.9 °C | 3 mm | -6 mm |
| Kwi | 39.5 °C | +0.6 °C | 7 mm | +2 mm |
| Maj | 40.3 °C | -1.6 °C | 6 mm | -1 mm |
| Cze | 37.2 °C | -2.1 °C | 203 mm | +96 mm |
| Lip | 31.9 °C | -1.1 °C | 485 mm | +182 mm |
| Sie | 32.2 °C | +0.8 °C | 228 mm | -54 mm |
| Wrz | 33.5 °C | +1.4 °C | 147 mm | -13 mm |
| Paź | 31.0 °C | -1.1 °C | 86 mm | +52 mm |
| Lis | 28.0 °C | -0.6 °C | 0 mm | -9 mm |
| Gru | 23.2 °C | -1.0 °C | 0 mm | -9 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Lauri (Indie) ma klimat typu śródziemnomorski z gorącym latem (Csa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 25,8 °C, a roczna suma opadów to 963 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest maj (34,7 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (15,8 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Lauri notuje średnio 0 dni mrozowych, 230 dni upalnych (≥ 30 °C) i 90 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Lauri wzrosła o +0,6 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,07 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 47,5 °C (27 maja 1944), a najchłodniejszy 2,3 °C (26 grudnia 1961).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Lauri z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Lauri
Inne miasta — Indie
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Lauri?
Miasto Lauri ma klimat śródziemnomorski z gorącym latem (Köppen Csa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 25,8 °C, a roczna suma opadów to 963 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Lauri?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Lauri w latach 1940–2025 to 27 maja 1944, z temperaturą 47,5 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Lauri?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Lauri w latach 1940–2025 to 26 grudnia 1961, z temperaturą 2,3 °C.
Czy w mieście Lauri pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Lauri śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Lauri się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Lauri wzrosła o +0,6 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Lauri?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Lauri w latach 1940–2025 to 1 sierpnia 1965, z 230 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Lauri?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Lauri w latach 1940–2025 to 25 września 1964, z wiatrem osiągającym 36,6 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Lauri?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Lauri jest maj (34,7 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (15,8 °C).
Ile pada w mieście Lauri?
W mieście Lauri spada średnio 963 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 90 dni deszczowych.
Czy w mieście Lauri jest słonecznie?
Miasto Lauri ma średnio 10,2 godzin słońca dziennie, czyli około 3723 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Czy w mieście Lauri występują noce tropikalne?
Tak: miasto Lauri ma średnio 207 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Lauri?
W mieście Lauri, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 49,6 °C dnia 8 czerwca 2014, a najniższa wyniosła -1,1 °C dnia 1 stycznia 1946.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →