Klimat: Pauri — normy i trendy
Miasto Pauri ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą, ze średnią roczną 17,6 °C i 1578 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
PauriUttarakhand
- współrz.
- 30.15°, 78.78°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
17,6°C
Śr. temperatura maks.
22,6°C
Śr. temperatura min.
13,0°C
Opady roczne
1578mm
Nasłonecznienie / dzień
10,0godz.
Śr. wilgotność względna
65%
Śr. maks. wiatr
6,7km/h
Amplituda sezonowa
14,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
3 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
24 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
144 dni/rok
Suma opadów śniegu
3,5 cm
Śr. odczuwalna maks.
23,4 °C
Śr. odczuwalna min.
12,5 °C
Śr. maks. poryw
26,1 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
48 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
17,6 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,3 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,46 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
36,7 °C
1 czerwca 1947
Najchłodniejszy dzień
-11,3 °C
7 stycznia 1945
Najbardziej deszczowy dzień
279 mm
22 sierpnia 1975
Najbardziej wietrzny dzień
17,9 km/h
12 kwietnia 1955
Najsilniejszy podmuch
83,9 km/h
22 września 1962
Najwyższa temp. odczuwalna
37,6 °C
28 czerwca 1987
Najniższa temp. odczuwalna
-15,4 °C
7 stycznia 1945
Najbardziej śnieżny dzień
18,6 cm
5 stycznia 1945
Najbardziej słoneczny dzień
13,5 h
25 czerwca 1987
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 17.6 °C | +3.0 °C | 27 mm | -41 mm |
| Lut | 18.3 °C | +1.6 °C | 102 mm | +30 mm |
| Mar | 22.7 °C | +2.0 °C | 22 mm | -46 mm |
| Kwi | 27.1 °C | +1.6 °C | 20 mm | -18 mm |
| Maj | 26.7 °C | -1.9 °C | 95 mm | +49 mm |
| Cze | 27.3 °C | -1.3 °C | 249 mm | +112 mm |
| Lip | 26.8 °C | +0.8 °C | 402 mm | -72 mm |
| Sie | 26.0 °C | +0.5 °C | 510 mm | +80 mm |
| Wrz | 26.5 °C | +1.4 °C | 254 mm | +87 mm |
| Paź | 24.4 °C | +1.2 °C | 56 mm | +18 mm |
| Lis | 21.3 °C | +1.2 °C | 2 mm | -9 mm |
| Gru | 18.7 °C | +2.0 °C | 0 mm | -29 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Pauri (Indie) ma klimat typu subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Cwa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 17,6 °C, a roczna suma opadów to 1578 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest czerwiec (23,9 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (9,1 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Pauri notuje średnio 3 dni mrozowych, 24 dni upalnych (≥ 30 °C) i 144 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Pauri wzrosła o +1,3 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,16 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 6 do 0 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 36,7 °C (1 czerwca 1947), a najchłodniejszy -11,3 °C (7 stycznia 1945).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Pauri z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Pauri
Inne miasta — Indie
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Pauri?
Miasto Pauri ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Köppen Cwa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 17,6 °C, a roczna suma opadów to 1578 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Pauri?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Pauri w latach 1940–2025 to 1 czerwca 1947, z temperaturą 36,7 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Pauri?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Pauri w latach 1940–2025 to 7 stycznia 1945, z temperaturą -11,3 °C.
Czy w mieście Pauri pada śnieg?
Tak. W mieście Pauri spada średnio 3,5 cm śniegu rocznie i występuje około 3 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Pauri się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Pauri wzrosła o +1,3 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Pauri?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Pauri w latach 1940–2025 to 22 sierpnia 1975, z 279 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Pauri?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Pauri w latach 1940–2025 to 12 kwietnia 1955, z wiatrem osiągającym 17,9 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Pauri?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Pauri jest czerwiec (23,9 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (9,1 °C).
Ile pada w mieście Pauri?
W mieście Pauri spada średnio 1578 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 144 dni deszczowych.
Czy w mieście Pauri jest słonecznie?
Miasto Pauri ma średnio 10,0 godzin słońca dziennie, czyli około 3650 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Pauri?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Pauri między 1940 a 2025 miał miejsce 5 stycznia 1945 i wyniósł 18,6 cm.
Czy w mieście Pauri występują noce tropikalne?
Tak: miasto Pauri ma średnio 48 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Pauri?
W mieście Pauri, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 37,6 °C dnia 28 czerwca 1987, a najniższa wyniosła -15,4 °C dnia 7 stycznia 1945.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →