Klimat: Kendari — normy i trendy
Miasto Kendari ma klimat równikowy wilgotny, ze średnią roczną 26,0 °C i 2897 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
KendariSoutheast Sulawesi
- współrz.
- -3.98°, 122.52°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
26,0°C
Śr. temperatura maks.
29,0°C
Śr. temperatura min.
23,9°C
Opady roczne
2897mm
Nasłonecznienie / dzień
10,4godz.
Śr. wilgotność względna
85%
Śr. maks. wiatr
9,8km/h
Amplituda sezonowa
2,0°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
92 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
294 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
35,1 °C
Śr. odczuwalna min.
28,5 °C
Śr. maks. poryw
23,9 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
365 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
18,8 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,8 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,85 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
35,1 °C
16 listopada 2023
Najchłodniejszy dzień
20,1 °C
27 sierpnia 1972
Najbardziej deszczowy dzień
220 mm
12 maja 2017
Najbardziej wietrzny dzień
28,2 km/h
16 marca 2012
Najsilniejszy podmuch
60,1 km/h
18 marca 2004
Najwyższa temp. odczuwalna
42,5 °C
25 grudnia 2023
Najniższa temp. odczuwalna
22,9 °C
11 września 1965
Najbardziej słoneczny dzień
12,1 h
8 listopada 2023
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 30.6 °C | +1.1 °C | 387 mm | +85 mm |
| Lut | 30.9 °C | +1.5 °C | 296 mm | -18 mm |
| Mar | 30.7 °C | +1.3 °C | 318 mm | -10 mm |
| Kwi | 30.5 °C | +1.3 °C | 345 mm | +62 mm |
| Maj | 29.7 °C | +1.1 °C | 425 mm | +122 mm |
| Cze | 28.0 °C | +0.1 °C | 584 mm | +314 mm |
| Lip | 29.0 °C | +1.4 °C | 268 mm | +52 mm |
| Sie | 28.9 °C | +1.0 °C | 245 mm | +94 mm |
| Wrz | 30.0 °C | +1.2 °C | 162 mm | +37 mm |
| Paź | 30.6 °C | +0.8 °C | 188 mm | +59 mm |
| Lis | 31.3 °C | +1.0 °C | 295 mm | +112 mm |
| Gru | 30.4 °C | +0.7 °C | 392 mm | +100 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Kendari (Indonezja) ma klimat typu równikowy wilgotny (Af) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 26,0 °C, a roczna suma opadów to 2897 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest listopad (26,9 °C średnio), a najchłodniejszym lipiec (24,9 °C). Najwięcej opadów przypada na marzec.
Miasto Kendari notuje średnio 0 dni mrozowych, 92 dni upalnych (≥ 30 °C) i 294 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Kendari wzrosła o +1,8 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,21 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 35,1 °C (16 listopada 2023), a najchłodniejszy 20,1 °C (27 sierpnia 1972).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Kendari z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Kendari
Inne miasta — Indonezja
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Kendari?
Miasto Kendari ma klimat równikowy wilgotny (Köppen Af). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 26,0 °C, a roczna suma opadów to 2897 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Kendari?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Kendari w latach 1940–2025 to 16 listopada 2023, z temperaturą 35,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Kendari?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Kendari w latach 1940–2025 to 27 sierpnia 1972, z temperaturą 20,1 °C.
Czy w mieście Kendari pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Kendari śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Kendari się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Kendari wzrosła o +1,8 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Kendari?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Kendari w latach 1940–2025 to 12 maja 2017, z 220 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Kendari?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Kendari w latach 1940–2025 to 16 marca 2012, z wiatrem osiągającym 28,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Kendari?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Kendari jest listopad (26,9 °C średnio); najchłodniejszym lipiec (24,9 °C).
Ile pada w mieście Kendari?
W mieście Kendari spada średnio 2897 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 294 dni deszczowych.
Czy w mieście Kendari jest słonecznie?
Miasto Kendari ma średnio 10,4 godzin słońca dziennie, czyli około 3796 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Czy w mieście Kendari występują noce tropikalne?
Tak: miasto Kendari ma średnio 365 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Kendari?
W mieście Kendari, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 42,5 °C dnia 25 grudnia 2023, a najniższa wyniosła 22,9 °C dnia 11 września 1965.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →