Klimat: Harsīn — normy i trendy
Miasto Harsīn ma klimat kontynentalny z gorącym, suchym latem, ze średnią roczną 13,2 °C i 518 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
HarsīnKermanszah
- współrz.
- 34.27°, 47.59°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
13,2°C
Śr. temperatura maks.
19,7°C
Śr. temperatura min.
6,7°C
Opady roczne
518mm
Nasłonecznienie / dzień
10,9godz.
Śr. wilgotność względna
49%
Śr. maks. wiatr
11,3km/h
Amplituda sezonowa
28,3°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
91 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
94 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
74 dni/rok
Suma opadów śniegu
89,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
17,6 °C
Śr. odczuwalna min.
3,9 °C
Śr. maks. poryw
34,4 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
17 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
20,1 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+3,5 °C
od 1940
+0,4 °C na dekadę · r² = 0,54 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
41,0 °C
20 lipca 2019
Najchłodniejszy dzień
-27,8 °C
31 grudnia 1948
Najbardziej deszczowy dzień
62 mm
28 stycznia 2019
Najbardziej wietrzny dzień
34,5 km/h
15 marca 2008
Najsilniejszy podmuch
100,1 km/h
14 marca 1971
Najwyższa temp. odczuwalna
41,2 °C
12 sierpnia 2022
Najniższa temp. odczuwalna
-32,7 °C
31 grudnia 1948
Najbardziej śnieżny dzień
28,9 cm
19 lutego 1953
Najbardziej słoneczny dzień
14,0 h
10 czerwca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 7.7 °C | +3.6 °C | 29 mm | -42 mm |
| Lut | 7.1 °C | +0.9 °C | 62 mm | -15 mm |
| Mar | 14.9 °C | +3.7 °C | 114 mm | +13 mm |
| Kwi | 20.6 °C | +3.3 °C | 80 mm | +0 mm |
| Maj | 28.7 °C | +5.4 °C | 18 mm | -16 mm |
| Cze | 33.7 °C | +3.2 °C | 1 mm | -1 mm |
| Lip | 37.3 °C | +2.4 °C | 0 mm | +0 mm |
| Sie | 38.5 °C | +4.1 °C | 0 mm | -0 mm |
| Wrz | 31.6 °C | +1.6 °C | 0 mm | -1 mm |
| Paź | 26.4 °C | +3.8 °C | 0 mm | -24 mm |
| Lis | 19.4 °C | +5.4 °C | 5 mm | -53 mm |
| Gru | 9.2 °C | +1.9 °C | 91 mm | +22 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Harsīn (Iran) ma klimat typu kontynentalny z gorącym, suchym latem (Dsa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 13,2 °C, a roczna suma opadów to 518 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (27,2 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-1,1 °C). Najwięcej opadów przypada na marzec.
Miasto Harsīn notuje średnio 91 dni mrozowych, 94 dni upalnych (≥ 30 °C) i 74 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Harsīn wzrosła o +3,5 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,41 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 115 do 67 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 41,0 °C (20 lipca 2019), a najchłodniejszy -27,8 °C (31 grudnia 1948).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Harsīn z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Harsīn
Inne miasta — Iran
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Harsīn?
Miasto Harsīn ma klimat kontynentalny z gorącym, suchym latem (Köppen Dsa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 13,2 °C, a roczna suma opadów to 518 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Harsīn?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Harsīn w latach 1940–2025 to 20 lipca 2019, z temperaturą 41,0 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Harsīn?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Harsīn w latach 1940–2025 to 31 grudnia 1948, z temperaturą -27,8 °C.
Czy w mieście Harsīn pada śnieg?
Tak. W mieście Harsīn spada średnio 89,0 cm śniegu rocznie i występuje około 91 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Harsīn się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Harsīn wzrosła o +3,5 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Harsīn?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Harsīn w latach 1940–2025 to 28 stycznia 2019, z 62 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Harsīn?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Harsīn w latach 1940–2025 to 15 marca 2008, z wiatrem osiągającym 34,5 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Harsīn?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Harsīn jest lipiec (27,2 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-1,1 °C).
Ile pada w mieście Harsīn?
W mieście Harsīn spada średnio 518 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 74 dni deszczowych.
Czy w mieście Harsīn jest słonecznie?
Miasto Harsīn ma średnio 10,9 godzin słońca dziennie, czyli około 3979 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Harsīn?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Harsīn między 1940 a 2025 miał miejsce 19 lutego 1953 i wyniósł 28,9 cm.
Czy w mieście Harsīn występują noce tropikalne?
Tak: miasto Harsīn ma średnio 17 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Harsīn?
W mieście Harsīn, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 41,2 °C dnia 12 sierpnia 2022, a najniższa wyniosła -32,7 °C dnia 31 grudnia 1948.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →