Klimat: Sarāvān — normy i trendy
Miasto Sarāvān ma klimat pustynny gorący, ze średnią roczną 21,7 °C i 90 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
SarāvānSistan i Beludżystan
- współrz.
- 27.37°, 62.33°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
21,7°C
Śr. temperatura maks.
28,6°C
Śr. temperatura min.
14,7°C
Opady roczne
90mm
Nasłonecznienie / dzień
11,3godz.
Śr. wilgotność względna
32%
Śr. maks. wiatr
20,2km/h
Amplituda sezonowa
21,7°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
10 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
179 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
15 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,4 cm
Śr. odczuwalna maks.
25,7 °C
Śr. odczuwalna min.
12,1 °C
Śr. maks. poryw
36,4 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
126 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
22,5 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,5 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,62 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
44,4 °C
4 lipca 2024
Najchłodniejszy dzień
-13,5 °C
8 stycznia 1973
Najbardziej deszczowy dzień
77 mm
27 czerwca 2007
Najbardziej wietrzny dzień
54,0 km/h
4 kwietnia 2002
Najsilniejszy podmuch
94,3 km/h
21 stycznia 1986
Najwyższa temp. odczuwalna
45,5 °C
4 lipca 2024
Najniższa temp. odczuwalna
-18,5 °C
8 stycznia 1973
Najbardziej śnieżny dzień
10,6 cm
3 stycznia 1973
Najbardziej słoneczny dzień
13,3 h
20 czerwca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 16.1 °C | -0.3 °C | 19 mm | -0 mm |
| Lut | 21.7 °C | +2.4 °C | 9 mm | -8 mm |
| Mar | 26.4 °C | +2.3 °C | 1 mm | -17 mm |
| Kwi | 34.8 °C | +5.1 °C | 0 mm | -6 mm |
| Maj | 38.3 °C | +3.5 °C | 2 mm | +0 mm |
| Cze | 39.1 °C | +0.9 °C | 0 mm | -3 mm |
| Lip | 40.4 °C | +2.0 °C | 9 mm | +2 mm |
| Sie | 39.1 °C | +1.9 °C | 0 mm | -3 mm |
| Wrz | 37.2 °C | +3.0 °C | 0 mm | -0 mm |
| Paź | 31.3 °C | +2.2 °C | 0 mm | -1 mm |
| Lis | 23.6 °C | +0.6 °C | 0 mm | -3 mm |
| Gru | 20.2 °C | +2.0 °C | 13 mm | +1 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Sarāvān (Iran) ma klimat typu pustynny gorący (BWh) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 21,7 °C, a roczna suma opadów to 90 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest czerwiec (31,4 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (9,7 °C). Najwięcej opadów przypada na styczeń.
Miasto Sarāvān notuje średnio 10 dni mrozowych, 179 dni upalnych (≥ 30 °C) i 15 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Sarāvān wzrosła o +2,5 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,29 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 15 do 5 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 44,4 °C (4 lipca 2024), a najchłodniejszy -13,5 °C (8 stycznia 1973).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Sarāvān z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Sarāvān
Inne miasta — Iran
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Sarāvān?
Miasto Sarāvān ma klimat pustynny gorący (Köppen BWh). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 21,7 °C, a roczna suma opadów to 90 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Sarāvān?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Sarāvān w latach 1940–2025 to 4 lipca 2024, z temperaturą 44,4 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Sarāvān?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Sarāvān w latach 1940–2025 to 8 stycznia 1973, z temperaturą -13,5 °C.
Czy w mieście Sarāvān pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Sarāvān śnieg praktycznie nie występuje, przy około 10 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Sarāvān się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Sarāvān wzrosła o +2,5 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Sarāvān?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Sarāvān w latach 1940–2025 to 27 czerwca 2007, z 77 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Sarāvān?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Sarāvān w latach 1940–2025 to 4 kwietnia 2002, z wiatrem osiągającym 54,0 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Sarāvān?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Sarāvān jest czerwiec (31,4 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (9,7 °C).
Ile pada w mieście Sarāvān?
W mieście Sarāvān spada średnio 90 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 15 dni deszczowych.
Czy w mieście Sarāvān jest słonecznie?
Miasto Sarāvān ma średnio 11,3 godzin słońca dziennie, czyli około 4125 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Sarāvān?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Sarāvān między 1940 a 2025 miał miejsce 3 stycznia 1973 i wyniósł 10,6 cm.
Czy w mieście Sarāvān występują noce tropikalne?
Tak: miasto Sarāvān ma średnio 126 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Sarāvān?
W mieście Sarāvān, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 45,5 °C dnia 4 lipca 2024, a najniższa wyniosła -18,5 °C dnia 8 stycznia 1973.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →