Klimat: Mount Pearl — normy i trendy
Miasto Mount Pearl ma klimat subarktyczny, ze średnią roczną 5,3 °C i 1130 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
Mount PearlNewfoundland and Labrador
- współrz.
- 47.52°, -52.78°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
5,3°C
Śr. temperatura maks.
8,1°C
Śr. temperatura min.
2,7°C
Opady roczne
1130mm
Nasłonecznienie / dzień
6,7godz.
Śr. wilgotność względna
82%
Śr. maks. wiatr
27,4km/h
Amplituda sezonowa
19,6°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
134 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
0 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
151 dni/rok
Suma opadów śniegu
204,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
4,5 °C
Śr. odczuwalna min.
-1,9 °C
Śr. maks. poryw
51,5 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
0 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
11,6 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+0,9 °C
od 1940
+0,1 °C na dekadę · r² = 0,13 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
28,2 °C
12 sierpnia 2025
Najchłodniejszy dzień
-23,0 °C
18 lutego 1990
Najbardziej deszczowy dzień
109 mm
15 września 1948
Najbardziej wietrzny dzień
82,0 km/h
11 września 2021
Najsilniejszy podmuch
154,8 km/h
11 września 2021
Najwyższa temp. odczuwalna
30,3 °C
17 lipca 1972
Najniższa temp. odczuwalna
-31,6 °C
3 lutego 1990
Najbardziej śnieżny dzień
40,6 cm
17 stycznia 2020
Najbardziej słoneczny dzień
15,1 h
25 czerwca 2021
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 1.1 °C | +1.4 °C | 97 mm | -24 mm |
| Lut | -0.9 °C | +0.1 °C | 110 mm | +3 mm |
| Mar | 3.8 °C | +3.0 °C | 63 mm | -40 mm |
| Kwi | 5.6 °C | +1.3 °C | 123 mm | +38 mm |
| Maj | 9.2 °C | +0.7 °C | 46 mm | -25 mm |
| Cze | 17.0 °C | +4.0 °C | 59 mm | -10 mm |
| Lip | 21.0 °C | +3.0 °C | 68 mm | -4 mm |
| Sie | 20.4 °C | +1.7 °C | 66 mm | -15 mm |
| Wrz | 16.8 °C | +1.4 °C | 43 mm | -49 mm |
| Paź | 11.4 °C | +0.8 °C | 47 mm | -55 mm |
| Lis | 7.1 °C | +0.7 °C | 189 mm | +77 mm |
| Gru | 2.8 °C | +0.5 °C | 213 mm | +97 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Mount Pearl (Kanada) ma klimat typu subarktyczny (Dfc) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 5,3 °C, a roczna suma opadów to 1130 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest sierpień (15,7 °C średnio), a najchłodniejszym luty (-3,9 °C). Najwięcej opadów przypada na styczeń.
Miasto Mount Pearl notuje średnio 134 dni mrozowych, 0 dni upalnych (≥ 30 °C) i 151 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Mount Pearl wzrosła o +0,9 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,11 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 28,2 °C (12 sierpnia 2025), a najchłodniejszy -23,0 °C (18 lutego 1990).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Mount Pearl z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Mount Pearl
Inne miasta — Kanada
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Mount Pearl?
Miasto Mount Pearl ma klimat subarktyczny (Köppen Dfc). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 5,3 °C, a roczna suma opadów to 1130 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Mount Pearl?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Mount Pearl w latach 1940–2025 to 12 sierpnia 2025, z temperaturą 28,2 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Mount Pearl?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Mount Pearl w latach 1940–2025 to 18 lutego 1990, z temperaturą -23,0 °C.
Czy w mieście Mount Pearl pada śnieg?
Tak. W mieście Mount Pearl spada średnio 204,0 cm śniegu rocznie i występuje około 134 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Mount Pearl się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Mount Pearl wzrosła o +0,9 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Mount Pearl?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Mount Pearl w latach 1940–2025 to 15 września 1948, z 109 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Mount Pearl?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Mount Pearl w latach 1940–2025 to 11 września 2021, z wiatrem osiągającym 82,0 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Mount Pearl?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Mount Pearl jest sierpień (15,7 °C średnio); najchłodniejszym luty (-3,9 °C).
Ile pada w mieście Mount Pearl?
W mieście Mount Pearl spada średnio 1130 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 151 dni deszczowych.
Czy w mieście Mount Pearl jest słonecznie?
Miasto Mount Pearl ma średnio 6,7 godzin słońca dziennie, czyli około 2446 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Mount Pearl?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Mount Pearl między 1940 a 2025 miał miejsce 17 stycznia 2020 i wyniósł 40,6 cm.
Czy w mieście Mount Pearl występują noce tropikalne?
Prawie nigdy: noce tropikalne (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) praktycznie nie występują w mieście Mount Pearl.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Mount Pearl?
W mieście Mount Pearl, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 30,3 °C dnia 17 lipca 1972, a najniższa wyniosła -31,6 °C dnia 3 lutego 1990.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →