Klimat: Sarnia — normy i trendy
Miasto Sarnia ma klimat kontynentalny wilgotny z gorącym latem, ze średnią roczną 8,8 °C i 829 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
SarniaOntario
- współrz.
- 42.98°, -82.40°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
8,8°C
Śr. temperatura maks.
12,5°C
Śr. temperatura min.
5,2°C
Opady roczne
829mm
Nasłonecznienie / dzień
8,7godz.
Śr. wilgotność względna
74%
Śr. maks. wiatr
20,2km/h
Amplituda sezonowa
26,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
118 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
8 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
125 dni/rok
Suma opadów śniegu
87,6 cm
Śr. odczuwalna maks.
10,3 °C
Śr. odczuwalna min.
2,1 °C
Śr. maks. poryw
39,4 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
22 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
14,2 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,7 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,34 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
37,1 °C
25 czerwca 1988
Najchłodniejszy dzień
-27,0 °C
16 stycznia 1994
Najbardziej deszczowy dzień
82 mm
25 czerwca 1968
Najbardziej wietrzny dzień
57,4 km/h
25 marca 1947
Najsilniejszy podmuch
111,2 km/h
25 marca 1947
Najwyższa temp. odczuwalna
42,4 °C
14 lipca 1995
Najniższa temp. odczuwalna
-34,0 °C
4 stycznia 1981
Najbardziej śnieżny dzień
30,1 cm
25 marca 1947
Najbardziej słoneczny dzień
15,0 h
1 czerwca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | -2.4 °C | -0.9 °C | 34 mm | -20 mm |
| Lut | -1.2 °C | -0.6 °C | 49 mm | -2 mm |
| Mar | 8.9 °C | +4.7 °C | 77 mm | +13 mm |
| Kwi | 12.5 °C | +1.5 °C | 74 mm | -6 mm |
| Maj | 16.0 °C | -1.6 °C | 76 mm | -6 mm |
| Cze | 24.6 °C | +1.1 °C | 90 mm | +11 mm |
| Lip | 26.9 °C | +0.9 °C | 78 mm | +3 mm |
| Sie | 24.7 °C | -0.3 °C | 42 mm | -31 mm |
| Wrz | 22.5 °C | +1.3 °C | 51 mm | -21 mm |
| Paź | 16.6 °C | +1.9 °C | 66 mm | -4 mm |
| Lis | 7.6 °C | 0.0 °C | 42 mm | -28 mm |
| Gru | 0.7 °C | -0.6 °C | 80 mm | +19 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Sarnia (Kanada) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z gorącym latem (Dfa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 8,8 °C, a roczna suma opadów to 829 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (22,1 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-4,7 °C). Najwięcej opadów przypada na maj.
Miasto Sarnia notuje średnio 118 dni mrozowych, 8 dni upalnych (≥ 30 °C) i 125 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Sarnia wzrosła o +1,7 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,20 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 132 do 104 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 37,1 °C (25 czerwca 1988), a najchłodniejszy -27,0 °C (16 stycznia 1994).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Sarnia z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Sarnia
Inne miasta — Kanada
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Sarnia?
Miasto Sarnia ma klimat kontynentalny wilgotny z gorącym latem (Köppen Dfa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 8,8 °C, a roczna suma opadów to 829 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Sarnia?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Sarnia w latach 1940–2025 to 25 czerwca 1988, z temperaturą 37,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Sarnia?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Sarnia w latach 1940–2025 to 16 stycznia 1994, z temperaturą -27,0 °C.
Czy w mieście Sarnia pada śnieg?
Tak. W mieście Sarnia spada średnio 87,6 cm śniegu rocznie i występuje około 118 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Sarnia się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Sarnia wzrosła o +1,7 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Sarnia?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Sarnia w latach 1940–2025 to 25 czerwca 1968, z 82 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Sarnia?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Sarnia w latach 1940–2025 to 25 marca 1947, z wiatrem osiągającym 57,4 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Sarnia?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Sarnia jest lipiec (22,1 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-4,7 °C).
Ile pada w mieście Sarnia?
W mieście Sarnia spada średnio 829 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 125 dni deszczowych.
Czy w mieście Sarnia jest słonecznie?
Miasto Sarnia ma średnio 8,7 godzin słońca dziennie, czyli około 3175 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Sarnia?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Sarnia między 1940 a 2025 miał miejsce 25 marca 1947 i wyniósł 30,1 cm.
Czy w mieście Sarnia występują noce tropikalne?
Tak: miasto Sarnia ma średnio 22 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Sarnia?
W mieście Sarnia, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 42,4 °C dnia 14 lipca 1995, a najniższa wyniosła -34,0 °C dnia 4 stycznia 1981.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →