Klimat: Taveta — normy i trendy
Miasto Taveta ma klimat półpustynny gorący, ze średnią roczną 23,2 °C i 493 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
TavetaTaita Taveta
- współrz.
- -3.40°, 37.68°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
23,2°C
Śr. temperatura maks.
28,9°C
Śr. temperatura min.
18,4°C
Opady roczne
493mm
Nasłonecznienie / dzień
10,6godz.
Śr. wilgotność względna
67%
Śr. maks. wiatr
13,3km/h
Amplituda sezonowa
4,6°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
134 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
103 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
30,1 °C
Śr. odczuwalna min.
20,1 °C
Śr. maks. poryw
34,1 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
98 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
20,0 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+1,5 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,60 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
38,0 °C
25 marca 1941
Najchłodniejszy dzień
9,9 °C
4 sierpnia 1996
Najbardziej deszczowy dzień
89 mm
17 listopada 2015
Najbardziej wietrzny dzień
25,3 km/h
26 grudnia 1940
Najsilniejszy podmuch
61,2 km/h
5 stycznia 1971
Najwyższa temp. odczuwalna
39,1 °C
19 lutego 2024
Najniższa temp. odczuwalna
7,6 °C
11 lipca 1944
Najbardziej słoneczny dzień
12,2 h
27 grudnia 2003
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 31.6 °C | +1.0 °C | 39 mm | -1 mm |
| Lut | 32.8 °C | +1.3 °C | 4 mm | -32 mm |
| Mar | 32.0 °C | +0.8 °C | 134 mm | +60 mm |
| Kwi | 29.0 °C | 0.0 °C | 132 mm | +20 mm |
| Maj | 27.5 °C | +0.6 °C | 56 mm | -4 mm |
| Cze | 26.9 °C | +0.5 °C | 18 mm | +8 mm |
| Lip | 26.8 °C | +0.7 °C | 6 mm | -3 mm |
| Sie | 27.9 °C | +0.9 °C | 5 mm | -2 mm |
| Wrz | 30.7 °C | +2.0 °C | 2 mm | -5 mm |
| Paź | 30.7 °C | +0.7 °C | 47 mm | +25 mm |
| Lis | 31.7 °C | +1.9 °C | 14 mm | -45 mm |
| Gru | 31.4 °C | +1.7 °C | 61 mm | +5 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Taveta (Kenia) ma klimat typu półpustynny gorący (BSh) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 23,2 °C, a roczna suma opadów to 493 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest luty (25,3 °C średnio), a najchłodniejszym lipiec (20,7 °C). Najwięcej opadów przypada na kwiecień.
Miasto Taveta notuje średnio 0 dni mrozowych, 134 dni upalnych (≥ 30 °C) i 103 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Taveta wzrosła o +1,5 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,18 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 38,0 °C (25 marca 1941), a najchłodniejszy 9,9 °C (4 sierpnia 1996).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Taveta z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Taveta
Inne miasta — Kenia
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Taveta?
Miasto Taveta ma klimat półpustynny gorący (Köppen BSh). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 23,2 °C, a roczna suma opadów to 493 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Taveta?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Taveta w latach 1940–2025 to 25 marca 1941, z temperaturą 38,0 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Taveta?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Taveta w latach 1940–2025 to 4 sierpnia 1996, z temperaturą 9,9 °C.
Czy w mieście Taveta pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Taveta śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Taveta się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Taveta wzrosła o +1,5 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Taveta?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Taveta w latach 1940–2025 to 17 listopada 2015, z 89 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Taveta?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Taveta w latach 1940–2025 to 26 grudnia 1940, z wiatrem osiągającym 25,3 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Taveta?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Taveta jest luty (25,3 °C średnio); najchłodniejszym lipiec (20,7 °C).
Ile pada w mieście Taveta?
W mieście Taveta spada średnio 493 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 103 dni deszczowych.
Czy w mieście Taveta jest słonecznie?
Miasto Taveta ma średnio 10,6 godzin słońca dziennie, czyli około 3869 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Czy w mieście Taveta występują noce tropikalne?
Tak: miasto Taveta ma średnio 98 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Taveta?
W mieście Taveta, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 39,1 °C dnia 19 lutego 2024, a najniższa wyniosła 7,6 °C dnia 11 lipca 1944.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →