Klimat: Mohnyin — normy i trendy
Miasto Mohnyin ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą, ze średnią roczną 23,1 °C i 2672 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MohnyinKaczin
- współrz.
- 24.78°, 96.37°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
23,1°C
Śr. temperatura maks.
28,1°C
Śr. temperatura min.
19,3°C
Opady roczne
2672mm
Nasłonecznienie / dzień
8,6godz.
Śr. wilgotność względna
79%
Śr. maks. wiatr
6,4km/h
Amplituda sezonowa
8,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
105 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
205 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
31,7 °C
Śr. odczuwalna min.
21,8 °C
Śr. maks. poryw
24,5 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
200 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
15,4 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,0 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,68 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
40,9 °C
22 kwietnia 2014
Najchłodniejszy dzień
5,9 °C
3 lutego 1968
Najbardziej deszczowy dzień
218 mm
9 sierpnia 1944
Najbardziej wietrzny dzień
21,8 km/h
19 marca 1985
Najsilniejszy podmuch
88,2 km/h
30 kwietnia 1991
Najwyższa temp. odczuwalna
45,8 °C
31 maja 2023
Najniższa temp. odczuwalna
3,0 °C
3 lutego 1968
Najbardziej słoneczny dzień
13,0 h
1 maja 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 25.8 °C | +2.2 °C | 5 mm | -10 mm |
| Lut | 28.5 °C | +1.8 °C | 1 mm | -18 mm |
| Mar | 33.2 °C | +2.4 °C | 9 mm | -26 mm |
| Kwi | 34.1 °C | +1.5 °C | 112 mm | +15 mm |
| Maj | 30.2 °C | -0.4 °C | 555 mm | +177 mm |
| Cze | 31.4 °C | +2.1 °C | 359 mm | -178 mm |
| Lip | 30.6 °C | +1.7 °C | 394 mm | -75 mm |
| Sie | 30.5 °C | +1.6 °C | 419 mm | -38 mm |
| Wrz | 31.2 °C | +2.5 °C | 314 mm | -33 mm |
| Paź | 30.0 °C | +2.4 °C | 185 mm | -52 mm |
| Lis | 27.4 °C | +1.8 °C | 54 mm | -6 mm |
| Gru | 25.2 °C | +1.7 °C | 0 mm | -21 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Mohnyin (Mjanma) ma klimat typu subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Cwa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 23,1 °C, a roczna suma opadów to 2672 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest kwiecień (26,1 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (17,3 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Mohnyin notuje średnio 0 dni mrozowych, 105 dni upalnych (≥ 30 °C) i 205 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Mohnyin wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,24 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 40,9 °C (22 kwietnia 2014), a najchłodniejszy 5,9 °C (3 lutego 1968).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Mohnyin z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Mohnyin
Inne miasta — Mjanma
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Mohnyin?
Miasto Mohnyin ma klimat subtropikalny wilgotny z suchą zimą (Köppen Cwa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 23,1 °C, a roczna suma opadów to 2672 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Mohnyin?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Mohnyin w latach 1940–2025 to 22 kwietnia 2014, z temperaturą 40,9 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Mohnyin?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Mohnyin w latach 1940–2025 to 3 lutego 1968, z temperaturą 5,9 °C.
Czy w mieście Mohnyin pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Mohnyin śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Mohnyin się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Mohnyin wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Mohnyin?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Mohnyin w latach 1940–2025 to 9 sierpnia 1944, z 218 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Mohnyin?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Mohnyin w latach 1940–2025 to 19 marca 1985, z wiatrem osiągającym 21,8 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Mohnyin?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Mohnyin jest kwiecień (26,1 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (17,3 °C).
Ile pada w mieście Mohnyin?
W mieście Mohnyin spada średnio 2672 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 205 dni deszczowych.
Czy w mieście Mohnyin jest słonecznie?
Miasto Mohnyin ma średnio 8,6 godzin słońca dziennie, czyli około 3139 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Czy w mieście Mohnyin występują noce tropikalne?
Tak: miasto Mohnyin ma średnio 200 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Mohnyin?
W mieście Mohnyin, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 45,8 °C dnia 31 maja 2023, a najniższa wyniosła 3,0 °C dnia 3 lutego 1968.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →