Klimat: Biesenthal — normy i trendy
Miasto Biesenthal ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 8,9 °C i 608 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
BiesenthalBrandenburgia
- współrz.
- 52.77°, 13.64°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
8,9°C
Śr. temperatura maks.
12,4°C
Śr. temperatura min.
5,5°C
Opady roczne
608mm
Nasłonecznienie / dzień
7,4godz.
Śr. wilgotność względna
78%
Śr. maks. wiatr
17,9km/h
Amplituda sezonowa
18,8°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
79 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
4 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
128 dni/rok
Suma opadów śniegu
41,4 cm
Śr. odczuwalna maks.
9,7 °C
Śr. odczuwalna min.
2,5 °C
Śr. maks. poryw
36,7 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
1 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
10,3 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,3 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,44 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
37,2 °C
1 sierpnia 1994
Najchłodniejszy dzień
-25,3 °C
9 lutego 1956
Najbardziej deszczowy dzień
68 mm
8 sierpnia 1978
Najbardziej wietrzny dzień
59,2 km/h
13 listopada 1972
Najsilniejszy podmuch
117,4 km/h
13 listopada 1972
Najwyższa temp. odczuwalna
39,0 °C
21 sierpnia 1943
Najniższa temp. odczuwalna
-30,7 °C
9 lutego 1956
Najbardziej śnieżny dzień
16,7 cm
11 grudnia 1990
Najbardziej słoneczny dzień
16,0 h
5 czerwca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 4.2 °C | +2.7 °C | 69 mm | +25 mm |
| Lut | 4.0 °C | +1.1 °C | 22 mm | -17 mm |
| Mar | 11.4 °C | +4.3 °C | 14 mm | -29 mm |
| Kwi | 16.7 °C | +4.2 °C | 14 mm | -32 mm |
| Maj | 18.2 °C | +0.6 °C | 35 mm | -23 mm |
| Cze | 24.6 °C | +3.7 °C | 41 mm | -22 mm |
| Lip | 23.7 °C | +1.1 °C | 150 mm | +79 mm |
| Sie | 24.4 °C | +2.0 °C | 38 mm | -24 mm |
| Wrz | 20.4 °C | +2.0 °C | 49 mm | +0 mm |
| Paź | 12.9 °C | +0.1 °C | 67 mm | +25 mm |
| Lis | 7.8 °C | +1.2 °C | 37 mm | -8 mm |
| Gru | 5.1 °C | +2.1 °C | 24 mm | -24 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Biesenthal (Niemcy) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 8,9 °C, a roczna suma opadów to 608 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (18,3 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-0,5 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Biesenthal notuje średnio 79 dni mrozowych, 4 dni upalnych (≥ 30 °C) i 128 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Biesenthal wzrosła o +2,3 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,28 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 96 do 62 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 37,2 °C (1 sierpnia 1994), a najchłodniejszy -25,3 °C (9 lutego 1956).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Biesenthal z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Biesenthal
Inne miasta — Niemcy
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Biesenthal?
Miasto Biesenthal ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 8,9 °C, a roczna suma opadów to 608 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Biesenthal?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Biesenthal w latach 1940–2025 to 1 sierpnia 1994, z temperaturą 37,2 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Biesenthal?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Biesenthal w latach 1940–2025 to 9 lutego 1956, z temperaturą -25,3 °C.
Czy w mieście Biesenthal pada śnieg?
Tak. W mieście Biesenthal spada średnio 41,4 cm śniegu rocznie i występuje około 79 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Biesenthal się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Biesenthal wzrosła o +2,3 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Biesenthal?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Biesenthal w latach 1940–2025 to 8 sierpnia 1978, z 68 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Biesenthal?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Biesenthal w latach 1940–2025 to 13 listopada 1972, z wiatrem osiągającym 59,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Biesenthal?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Biesenthal jest lipiec (18,3 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-0,5 °C).
Ile pada w mieście Biesenthal?
W mieście Biesenthal spada średnio 608 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 128 dni deszczowych.
Czy w mieście Biesenthal jest słonecznie?
Miasto Biesenthal ma średnio 7,4 godzin słońca dziennie, czyli około 2701 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Biesenthal?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Biesenthal między 1940 a 2025 miał miejsce 11 grudnia 1990 i wyniósł 16,7 cm.
Czy w mieście Biesenthal występują noce tropikalne?
Tak: miasto Biesenthal ma średnio 1 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Biesenthal?
W mieście Biesenthal, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 39,0 °C dnia 21 sierpnia 1943, a najniższa wyniosła -30,7 °C dnia 9 lutego 1956.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →