Klimat: Marienthal — normy i trendy
Miasto Marienthal ma klimat oceaniczny umiarkowany, ze średnią roczną 9,0 °C i 733 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MarienthalHamburg
- współrz.
- 53.57°, 10.08°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
9,0°C
Śr. temperatura maks.
12,4°C
Śr. temperatura min.
5,8°C
Opady roczne
733mm
Nasłonecznienie / dzień
7,2godz.
Śr. wilgotność względna
80%
Śr. maks. wiatr
18,6km/h
Amplituda sezonowa
16,7°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
67 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
3 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
144 dni/rok
Suma opadów śniegu
34,5 cm
Śr. odczuwalna maks.
9,7 °C
Śr. odczuwalna min.
2,8 °C
Śr. maks. poryw
38,0 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
0 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
10,0 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,2 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,42 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
38,7 °C
20 lipca 2022
Najchłodniejszy dzień
-23,7 °C
16 lutego 1956
Najbardziej deszczowy dzień
87 mm
26 sierpnia 1946
Najbardziej wietrzny dzień
55,9 km/h
13 listopada 1972
Najsilniejszy podmuch
118,8 km/h
14 stycznia 1993
Najwyższa temp. odczuwalna
39,3 °C
4 lipca 2015
Najniższa temp. odczuwalna
-28,8 °C
16 lutego 1956
Najbardziej śnieżny dzień
13,9 cm
16 lutego 1969
Najbardziej słoneczny dzień
16,4 h
29 czerwca 2019
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 4.1 °C | +1.5 °C | 63 mm | +6 mm |
| Lut | 4.8 °C | +1.2 °C | 13 mm | -34 mm |
| Mar | 11.8 °C | +4.4 °C | 12 mm | -41 mm |
| Kwi | 16.0 °C | +3.7 °C | 39 mm | -14 mm |
| Maj | 18.8 °C | +1.8 °C | 44 mm | -21 mm |
| Cze | 22.2 °C | +2.2 °C | 95 mm | +24 mm |
| Lip | 22.8 °C | +1.2 °C | 110 mm | +28 mm |
| Sie | 23.5 °C | +2.0 °C | 38 mm | -38 mm |
| Wrz | 20.1 °C | +2.1 °C | 45 mm | -12 mm |
| Paź | 13.4 °C | +0.4 °C | 88 mm | +33 mm |
| Lis | 8.5 °C | +1.2 °C | 76 mm | +20 mm |
| Gru | 6.6 °C | +2.6 °C | 33 mm | -26 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Marienthal (Niemcy) ma klimat typu oceaniczny umiarkowany (Cfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 9,0 °C, a roczna suma opadów to 733 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (17,4 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (0,7 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Marienthal notuje średnio 67 dni mrozowych, 3 dni upalnych (≥ 30 °C) i 144 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Marienthal wzrosła o +2,2 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,26 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 85 do 49 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 38,7 °C (20 lipca 2022), a najchłodniejszy -23,7 °C (16 lutego 1956).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Marienthal z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Marienthal
Inne miasta — Niemcy
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Marienthal?
Miasto Marienthal ma klimat oceaniczny umiarkowany (Köppen Cfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 9,0 °C, a roczna suma opadów to 733 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Marienthal?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Marienthal w latach 1940–2025 to 20 lipca 2022, z temperaturą 38,7 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Marienthal?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Marienthal w latach 1940–2025 to 16 lutego 1956, z temperaturą -23,7 °C.
Czy w mieście Marienthal pada śnieg?
Tak. W mieście Marienthal spada średnio 34,5 cm śniegu rocznie i występuje około 67 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Marienthal się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Marienthal wzrosła o +2,2 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Marienthal?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Marienthal w latach 1940–2025 to 26 sierpnia 1946, z 87 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Marienthal?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Marienthal w latach 1940–2025 to 13 listopada 1972, z wiatrem osiągającym 55,9 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Marienthal?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Marienthal jest lipiec (17,4 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (0,7 °C).
Ile pada w mieście Marienthal?
W mieście Marienthal spada średnio 733 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 144 dni deszczowych.
Czy w mieście Marienthal jest słonecznie?
Miasto Marienthal ma średnio 7,2 godzin słońca dziennie, czyli około 2628 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Marienthal?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Marienthal między 1940 a 2025 miał miejsce 16 lutego 1969 i wyniósł 13,9 cm.
Czy w mieście Marienthal występują noce tropikalne?
Prawie nigdy: noce tropikalne (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) praktycznie nie występują w mieście Marienthal.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Marienthal?
W mieście Marienthal, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 39,3 °C dnia 4 lipca 2015, a najniższa wyniosła -28,8 °C dnia 16 lutego 1956.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →