Klimat: Renchen — normy i trendy
Miasto Renchen ma klimat oceaniczny umiarkowany, ze średnią roczną 10,3 °C i 940 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
RenchenBadenia-Wirtembergia
- współrz.
- 48.59°, 8.01°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
10,3°C
Śr. temperatura maks.
14,3°C
Śr. temperatura min.
6,5°C
Opady roczne
940mm
Nasłonecznienie / dzień
8,2godz.
Śr. wilgotność względna
76%
Śr. maks. wiatr
13,4km/h
Amplituda sezonowa
18,2°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
64 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
10 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
148 dni/rok
Suma opadów śniegu
45,3 cm
Śr. odczuwalna maks.
12,5 °C
Śr. odczuwalna min.
4,3 °C
Śr. maks. poryw
32,1 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
2 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
11,8 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,1 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,44 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
38,7 °C
25 lipca 2019
Najchłodniejszy dzień
-22,7 °C
6 stycznia 1947
Najbardziej deszczowy dzień
60 mm
23 maja 1978
Najbardziej wietrzny dzień
51,3 km/h
26 grudnia 1999
Najsilniejszy podmuch
126,4 km/h
26 grudnia 1999
Najwyższa temp. odczuwalna
39,7 °C
5 lipca 1952
Najniższa temp. odczuwalna
-28,2 °C
6 stycznia 1947
Najbardziej śnieżny dzień
15,6 cm
6 marca 2009
Najbardziej słoneczny dzień
15,0 h
19 maja 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 6.9 °C | +3.0 °C | 103 mm | +18 mm |
| Lut | 7.4 °C | +1.5 °C | 59 mm | -18 mm |
| Mar | 13.3 °C | +3.0 °C | 22 mm | -54 mm |
| Kwi | 17.6 °C | +3.1 °C | 47 mm | -24 mm |
| Maj | 21.3 °C | +2.5 °C | 47 mm | -39 mm |
| Cze | 27.7 °C | +5.6 °C | 54 mm | -24 mm |
| Lip | 25.4 °C | +1.2 °C | 85 mm | +14 mm |
| Sie | 26.5 °C | +2.6 °C | 72 mm | +2 mm |
| Wrz | 20.1 °C | -0.1 °C | 147 mm | +81 mm |
| Paź | 15.2 °C | +0.5 °C | 84 mm | +10 mm |
| Lis | 9.8 °C | +1.4 °C | 74 mm | -16 mm |
| Gru | 7.3 °C | +2.4 °C | 30 mm | -66 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Renchen (Niemcy) ma klimat typu oceaniczny umiarkowany (Cfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 10,3 °C, a roczna suma opadów to 940 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (19,4 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (1,2 °C). Najwięcej opadów przypada na grudzień.
Miasto Renchen notuje średnio 64 dni mrozowych, 10 dni upalnych (≥ 30 °C) i 148 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Renchen wzrosła o +2,1 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,25 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 81 do 47 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 38,7 °C (25 lipca 2019), a najchłodniejszy -22,7 °C (6 stycznia 1947).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Renchen z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Renchen
Inne miasta — Niemcy
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Renchen?
Miasto Renchen ma klimat oceaniczny umiarkowany (Köppen Cfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 10,3 °C, a roczna suma opadów to 940 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Renchen?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Renchen w latach 1940–2025 to 25 lipca 2019, z temperaturą 38,7 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Renchen?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Renchen w latach 1940–2025 to 6 stycznia 1947, z temperaturą -22,7 °C.
Czy w mieście Renchen pada śnieg?
Tak. W mieście Renchen spada średnio 45,3 cm śniegu rocznie i występuje około 64 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Renchen się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Renchen wzrosła o +2,1 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Renchen?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Renchen w latach 1940–2025 to 23 maja 1978, z 60 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Renchen?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Renchen w latach 1940–2025 to 26 grudnia 1999, z wiatrem osiągającym 51,3 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Renchen?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Renchen jest lipiec (19,4 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (1,2 °C).
Ile pada w mieście Renchen?
W mieście Renchen spada średnio 940 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 148 dni deszczowych.
Czy w mieście Renchen jest słonecznie?
Miasto Renchen ma średnio 8,2 godzin słońca dziennie, czyli około 2993 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Renchen?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Renchen między 1940 a 2025 miał miejsce 6 marca 2009 i wyniósł 15,6 cm.
Czy w mieście Renchen występują noce tropikalne?
Tak: miasto Renchen ma średnio 2 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Renchen?
W mieście Renchen, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 39,7 °C dnia 5 lipca 1952, a najniższa wyniosła -28,2 °C dnia 6 stycznia 1947.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →