Klimat: Mălini — normy i trendy
Miasto Mălini ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 7,0 °C i 805 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MăliniOkręg Suczawa
- współrz.
- 47.47°, 26.08°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
7,0°C
Śr. temperatura maks.
11,7°C
Śr. temperatura min.
2,8°C
Opady roczne
805mm
Nasłonecznienie / dzień
8,3godz.
Śr. wilgotność względna
78%
Śr. maks. wiatr
13,9km/h
Amplituda sezonowa
22,7°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
135 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
3 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
134 dni/rok
Suma opadów śniegu
109,2 cm
Śr. odczuwalna maks.
9,5 °C
Śr. odczuwalna min.
-0,1 °C
Śr. maks. poryw
31,6 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
0 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
12,1 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,9 °C
od 1940
+0,4 °C na dekadę · r² = 0,58 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
34,7 °C
17 sierpnia 1952
Najchłodniejszy dzień
-31,0 °C
3 stycznia 1954
Najbardziej deszczowy dzień
84 mm
24 lipca 2008
Najbardziej wietrzny dzień
42,1 km/h
14 lipca 2000
Najsilniejszy podmuch
100,4 km/h
14 lipca 2000
Najwyższa temp. odczuwalna
37,6 °C
21 sierpnia 2000
Najniższa temp. odczuwalna
-36,1 °C
3 stycznia 1954
Najbardziej śnieżny dzień
27,4 cm
10 lutego 1984
Najbardziej słoneczny dzień
15,1 h
7 czerwca 2010
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 6.8 °C | +7.9 °C | 22 mm | -8 mm |
| Lut | 0.7 °C | -0.1 °C | 21 mm | -13 mm |
| Mar | 12.0 °C | +6.5 °C | 55 mm | +8 mm |
| Kwi | 14.2 °C | +1.9 °C | 59 mm | -17 mm |
| Maj | 14.5 °C | -3.1 °C | 202 mm | +100 mm |
| Cze | 23.7 °C | +2.7 °C | 51 mm | -73 mm |
| Lip | 25.1 °C | +2.3 °C | 144 mm | +24 mm |
| Sie | 24.4 °C | +1.7 °C | 53 mm | -38 mm |
| Wrz | 20.1 °C | +1.5 °C | 57 mm | -3 mm |
| Paź | 11.3 °C | -1.5 °C | 90 mm | +45 mm |
| Lis | 9.4 °C | +3.3 °C | 43 mm | +3 mm |
| Gru | 4.3 °C | +3.4 °C | 24 mm | -13 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Mălini (Rumunia) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 7,0 °C, a roczna suma opadów to 805 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (17,8 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-4,9 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Mălini notuje średnio 135 dni mrozowych, 3 dni upalnych (≥ 30 °C) i 134 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Mălini wzrosła o +2,9 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,35 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 155 do 115 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 34,7 °C (17 sierpnia 1952), a najchłodniejszy -31,0 °C (3 stycznia 1954).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Mălini z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Mălini
Inne miasta — Rumunia
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Mălini?
Miasto Mălini ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 7,0 °C, a roczna suma opadów to 805 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Mălini?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Mălini w latach 1940–2025 to 17 sierpnia 1952, z temperaturą 34,7 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Mălini?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Mălini w latach 1940–2025 to 3 stycznia 1954, z temperaturą -31,0 °C.
Czy w mieście Mălini pada śnieg?
Tak. W mieście Mălini spada średnio 109,2 cm śniegu rocznie i występuje około 135 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Mălini się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Mălini wzrosła o +2,9 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Mălini?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Mălini w latach 1940–2025 to 24 lipca 2008, z 84 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Mălini?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Mălini w latach 1940–2025 to 14 lipca 2000, z wiatrem osiągającym 42,1 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Mălini?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Mălini jest lipiec (17,8 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-4,9 °C).
Ile pada w mieście Mălini?
W mieście Mălini spada średnio 805 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 134 dni deszczowych.
Czy w mieście Mălini jest słonecznie?
Miasto Mălini ma średnio 8,3 godzin słońca dziennie, czyli około 3030 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Mălini?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Mălini między 1940 a 2025 miał miejsce 10 lutego 1984 i wyniósł 27,4 cm.
Czy w mieście Mălini występują noce tropikalne?
Prawie nigdy: noce tropikalne (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) praktycznie nie występują w mieście Mălini.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Mălini?
W mieście Mălini, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 37,6 °C dnia 21 sierpnia 2000, a najniższa wyniosła -36,1 °C dnia 3 stycznia 1954.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →