Klimat: Rucăr — normy i trendy
Miasto Rucăr ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 6,0 °C i 960 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
RucărOkręg Ardżesz
- współrz.
- 45.40°, 25.17°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
6,0°C
Śr. temperatura maks.
10,4°C
Śr. temperatura min.
2,0°C
Opady roczne
960mm
Nasłonecznienie / dzień
9,1godz.
Śr. wilgotność względna
80%
Śr. maks. wiatr
9,3km/h
Amplituda sezonowa
21,6°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
145 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
0 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
154 dni/rok
Suma opadów śniegu
130,7 cm
Śr. odczuwalna maks.
8,5 °C
Śr. odczuwalna min.
-0,4 °C
Śr. maks. poryw
30,0 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
0 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
12,9 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,0 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,46 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
32,6 °C
6 lipca 1988
Najchłodniejszy dzień
-30,8 °C
17 lutego 1993
Najbardziej deszczowy dzień
82 mm
12 lipca 1980
Najbardziej wietrzny dzień
31,1 km/h
3 listopada 1981
Najsilniejszy podmuch
104,0 km/h
26 listopada 1964
Najwyższa temp. odczuwalna
36,3 °C
6 lipca 1988
Najniższa temp. odczuwalna
-35,0 °C
17 lutego 1993
Najbardziej śnieżny dzień
24,8 cm
28 marca 1988
Najbardziej słoneczny dzień
15,0 h
10 lipca 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 3.7 °C | +5.4 °C | 16 mm | -25 mm |
| Lut | 0.3 °C | +0.2 °C | 18 mm | -24 mm |
| Mar | 10.2 °C | +5.7 °C | 77 mm | +25 mm |
| Kwi | 11.8 °C | +1.2 °C | 57 mm | -34 mm |
| Maj | 13.5 °C | -2.1 °C | 196 mm | +64 mm |
| Cze | 22.7 °C | +3.6 °C | 38 mm | -104 mm |
| Lip | 23.9 °C | +2.9 °C | 174 mm | +41 mm |
| Sie | 22.7 °C | +1.5 °C | 96 mm | -13 mm |
| Wrz | 18.7 °C | +1.4 °C | 55 mm | -13 mm |
| Paź | 9.6 °C | -2.2 °C | 123 mm | +70 mm |
| Lis | 8.9 °C | +3.5 °C | 110 mm | +60 mm |
| Gru | 3.1 °C | +2.9 °C | 14 mm | -32 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Rucăr (Rumunia) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 6,0 °C, a roczna suma opadów to 960 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (16,2 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-5,4 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Rucăr notuje średnio 145 dni mrozowych, 0 dni upalnych (≥ 30 °C) i 154 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Rucăr wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,23 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 157 do 133 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 32,6 °C (6 lipca 1988), a najchłodniejszy -30,8 °C (17 lutego 1993).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Rucăr z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Rucăr
Inne miasta — Rumunia
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Rucăr?
Miasto Rucăr ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 6,0 °C, a roczna suma opadów to 960 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Rucăr?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Rucăr w latach 1940–2025 to 6 lipca 1988, z temperaturą 32,6 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Rucăr?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Rucăr w latach 1940–2025 to 17 lutego 1993, z temperaturą -30,8 °C.
Czy w mieście Rucăr pada śnieg?
Tak. W mieście Rucăr spada średnio 130,7 cm śniegu rocznie i występuje około 145 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Rucăr się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Rucăr wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Rucăr?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Rucăr w latach 1940–2025 to 12 lipca 1980, z 82 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Rucăr?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Rucăr w latach 1940–2025 to 3 listopada 1981, z wiatrem osiągającym 31,1 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Rucăr?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Rucăr jest lipiec (16,2 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-5,4 °C).
Ile pada w mieście Rucăr?
W mieście Rucăr spada średnio 960 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 154 dni deszczowych.
Czy w mieście Rucăr jest słonecznie?
Miasto Rucăr ma średnio 9,1 godzin słońca dziennie, czyli około 3322 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Rucăr?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Rucăr między 1940 a 2025 miał miejsce 28 marca 1988 i wyniósł 24,8 cm.
Czy w mieście Rucăr występują noce tropikalne?
Prawie nigdy: noce tropikalne (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) praktycznie nie występują w mieście Rucăr.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Rucăr?
W mieście Rucăr, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 36,3 °C dnia 6 lipca 1988, a najniższa wyniosła -35,0 °C dnia 17 lutego 1993.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →