Klimat: Puli — normy i trendy
Miasto Puli ma klimat subtropikalny wilgotny, ze średnią roczną 18,3 °C i 2108 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
PuliTaiwan
- współrz.
- 23.97°, 120.97°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
18,3°C
Śr. temperatura maks.
22,2°C
Śr. temperatura min.
14,8°C
Opady roczne
2108mm
Nasłonecznienie / dzień
9,6godz.
Śr. wilgotność względna
82%
Śr. maks. wiatr
6,8km/h
Amplituda sezonowa
9,9°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
0 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
0 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
212 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,9 cm
Śr. odczuwalna maks.
24,3 °C
Śr. odczuwalna min.
15,4 °C
Śr. maks. poryw
29,8 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
19 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
15,4 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,1 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,79 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
31,6 °C
12 lipca 2020
Najchłodniejszy dzień
-2,5 °C
3 marca 1986
Najbardziej deszczowy dzień
583 mm
11 września 1963
Najbardziej wietrzny dzień
34,3 km/h
1 października 1945
Najsilniejszy podmuch
160,9 km/h
29 lipca 1982
Najwyższa temp. odczuwalna
37,3 °C
4 lipca 1979
Najniższa temp. odczuwalna
-6,0 °C
3 marca 1986
Najbardziej śnieżny dzień
5,7 cm
23 stycznia 1983
Najbardziej słoneczny dzień
13,5 h
19 czerwca 1945
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 16.3 °C | -0.3 °C | 84 mm | +22 mm |
| Lut | 17.4 °C | -0.1 °C | 137 mm | +47 mm |
| Mar | 20.6 °C | +0.7 °C | 151 mm | +48 mm |
| Kwi | 22.5 °C | +0.2 °C | 121 mm | +5 mm |
| Maj | 25.2 °C | +0.9 °C | 147 mm | -32 mm |
| Cze | 26.8 °C | +1.3 °C | 286 mm | +38 mm |
| Lip | 25.9 °C | -0.4 °C | 755 mm | +414 mm |
| Sie | 27.2 °C | +1.3 °C | 255 mm | -149 mm |
| Wrz | 26.9 °C | +1.6 °C | 222 mm | -83 mm |
| Paź | 25.8 °C | +2.3 °C | 184 mm | +46 mm |
| Lis | 22.5 °C | +1.3 °C | 98 mm | +34 mm |
| Gru | 19.4 °C | +1.3 °C | 39 mm | -20 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Puli (Tajwan) ma klimat typu subtropikalny wilgotny (Cfa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 18,3 °C, a roczna suma opadów to 2108 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (22,4 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (12,5 °C). Najwięcej opadów przypada na sierpień.
Miasto Puli notuje średnio 0 dni mrozowych, 0 dni upalnych (≥ 30 °C) i 212 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Puli wzrosła o +2,1 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,25 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 31,6 °C (12 lipca 2020), a najchłodniejszy -2,5 °C (3 marca 1986).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Puli z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Puli
Inne miasta — Tajwan
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Puli?
Miasto Puli ma klimat subtropikalny wilgotny (Köppen Cfa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 18,3 °C, a roczna suma opadów to 2108 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Puli?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Puli w latach 1940–2025 to 12 lipca 2020, z temperaturą 31,6 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Puli?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Puli w latach 1940–2025 to 3 marca 1986, z temperaturą -2,5 °C.
Czy w mieście Puli pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Puli śnieg praktycznie nie występuje, przy około 0 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Puli się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Puli wzrosła o +2,1 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Puli?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Puli w latach 1940–2025 to 11 września 1963, z 583 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Puli?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Puli w latach 1940–2025 to 1 października 1945, z wiatrem osiągającym 34,3 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Puli?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Puli jest lipiec (22,4 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (12,5 °C).
Ile pada w mieście Puli?
W mieście Puli spada średnio 2108 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 212 dni deszczowych.
Czy w mieście Puli jest słonecznie?
Miasto Puli ma średnio 9,6 godzin słońca dziennie, czyli około 3504 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Puli?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Puli między 1940 a 2025 miał miejsce 23 stycznia 1983 i wyniósł 5,7 cm.
Czy w mieście Puli występują noce tropikalne?
Tak: miasto Puli ma średnio 19 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Puli?
W mieście Puli, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 37,3 °C dnia 4 lipca 1979, a najniższa wyniosła -6,0 °C dnia 3 marca 1986.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →