Klimat: Lymanske — normy i trendy
Miasto Lymanske ma klimat kontynentalny wilgotny z gorącym latem, ze średnią roczną 10,4 °C i 453 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
Lymanskeobwód odeski
- współrz.
- 46.68°, 29.97°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
10,4°C
Śr. temperatura maks.
14,6°C
Śr. temperatura min.
6,4°C
Opady roczne
453mm
Nasłonecznienie / dzień
8,4godz.
Śr. wilgotność względna
72%
Śr. maks. wiatr
16,7km/h
Amplituda sezonowa
25,0°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
95 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
23 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
82 dni/rok
Suma opadów śniegu
44,1 cm
Śr. odczuwalna maks.
12,4 °C
Śr. odczuwalna min.
3,7 °C
Śr. maks. poryw
33,5 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
11 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
12,9 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,4 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,37 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
39,1 °C
16 lipca 2024
Najchłodniejszy dzień
-28,3 °C
20 lutego 1954
Najbardziej deszczowy dzień
76 mm
19 czerwca 1971
Najbardziej wietrzny dzień
49,0 km/h
3 listopada 1981
Najsilniejszy podmuch
93,2 km/h
3 listopada 1981
Najwyższa temp. odczuwalna
41,2 °C
6 sierpnia 2017
Najniższa temp. odczuwalna
-33,8 °C
10 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
25,1 cm
26 listopada 2023
Najbardziej słoneczny dzień
15,3 h
19 czerwca 2018
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 6.9 °C | +6.5 °C | 7 mm | -26 mm |
| Lut | 1.8 °C | -0.5 °C | 13 mm | -17 mm |
| Mar | 13.8 °C | +6.4 °C | 19 mm | -10 mm |
| Kwi | 16.9 °C | +1.8 °C | 19 mm | -21 mm |
| Maj | 19.8 °C | -1.4 °C | 82 mm | +34 mm |
| Cze | 27.9 °C | +2.6 °C | 7 mm | -52 mm |
| Lip | 32.1 °C | +4.4 °C | 33 mm | -9 mm |
| Sie | 29.8 °C | +2.3 °C | 16 mm | -19 mm |
| Wrz | 24.5 °C | +2.2 °C | 53 mm | +16 mm |
| Paź | 14.4 °C | -0.8 °C | 86 mm | +55 mm |
| Lis | 12.3 °C | +4.3 °C | 51 mm | +16 mm |
| Gru | 4.6 °C | +1.8 °C | 12 mm | -21 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Lymanske (Ukraina) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z gorącym latem (Dfa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 10,4 °C, a roczna suma opadów to 453 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (22,6 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-2,4 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Lymanske notuje średnio 95 dni mrozowych, 23 dni upalnych (≥ 30 °C) i 82 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Lymanske wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,28 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 113 do 77 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 39,1 °C (16 lipca 2024), a najchłodniejszy -28,3 °C (20 lutego 1954).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Lymanske z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Lymanske
Inne miasta — Ukraina
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Lymanske?
Miasto Lymanske ma klimat kontynentalny wilgotny z gorącym latem (Köppen Dfa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 10,4 °C, a roczna suma opadów to 453 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Lymanske?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Lymanske w latach 1940–2025 to 16 lipca 2024, z temperaturą 39,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Lymanske?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Lymanske w latach 1940–2025 to 20 lutego 1954, z temperaturą -28,3 °C.
Czy w mieście Lymanske pada śnieg?
Tak. W mieście Lymanske spada średnio 44,1 cm śniegu rocznie i występuje około 95 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Lymanske się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Lymanske wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Lymanske?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Lymanske w latach 1940–2025 to 19 czerwca 1971, z 76 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Lymanske?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Lymanske w latach 1940–2025 to 3 listopada 1981, z wiatrem osiągającym 49,0 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Lymanske?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Lymanske jest lipiec (22,6 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-2,4 °C).
Ile pada w mieście Lymanske?
W mieście Lymanske spada średnio 453 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 82 dni deszczowych.
Czy w mieście Lymanske jest słonecznie?
Miasto Lymanske ma średnio 8,4 godzin słońca dziennie, czyli około 3066 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Lymanske?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Lymanske między 1940 a 2025 miał miejsce 26 listopada 2023 i wyniósł 25,1 cm.
Czy w mieście Lymanske występują noce tropikalne?
Tak: miasto Lymanske ma średnio 11 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Lymanske?
W mieście Lymanske, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 41,2 °C dnia 6 sierpnia 2017, a najniższa wyniosła -33,8 °C dnia 10 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →