Klimat: Maków — normy i trendy
Miasto Maków ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 8,3 °C i 647 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
Makówobwód chmielnicki
- współrz.
- 48.79°, 26.68°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
8,3°C
Śr. temperatura maks.
12,3°C
Śr. temperatura min.
4,5°C
Opady roczne
647mm
Nasłonecznienie / dzień
7,6godz.
Śr. wilgotność względna
76%
Śr. maks. wiatr
17,5km/h
Amplituda sezonowa
24,1°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
114 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
8 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
116 dni/rok
Suma opadów śniegu
71,2 cm
Śr. odczuwalna maks.
9,9 °C
Śr. odczuwalna min.
1,4 °C
Śr. maks. poryw
33,9 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
2 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
11,7 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,8 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,51 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
37,1 °C
31 sierpnia 2015
Najchłodniejszy dzień
-34,8 °C
11 stycznia 1940
Najbardziej deszczowy dzień
83 mm
14 lipca 2003
Najbardziej wietrzny dzień
50,9 km/h
6 września 1992
Najsilniejszy podmuch
107,3 km/h
6 września 1992
Najwyższa temp. odczuwalna
39,8 °C
16 lipca 2024
Najniższa temp. odczuwalna
-40,7 °C
11 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
18,5 cm
31 stycznia 1999
Najbardziej słoneczny dzień
15,3 h
16 czerwca 2025
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 5.2 °C | +6.9 °C | 16 mm | -14 mm |
| Lut | 0.6 °C | +0.4 °C | 6 mm | -28 mm |
| Mar | 12.6 °C | +7.1 °C | 34 mm | -4 mm |
| Kwi | 15.5 °C | +1.9 °C | 37 mm | -17 mm |
| Maj | 15.9 °C | -3.6 °C | 162 mm | +91 mm |
| Cze | 25.0 °C | +2.1 °C | 23 mm | -65 mm |
| Lip | 26.8 °C | +2.1 °C | 154 mm | +61 mm |
| Sie | 25.8 °C | +1.3 °C | 21 mm | -46 mm |
| Wrz | 21.8 °C | +2.1 °C | 79 mm | +23 mm |
| Paź | 11.7 °C | -1.3 °C | 59 mm | +20 mm |
| Lis | 8.5 °C | +2.9 °C | 31 mm | -11 mm |
| Gru | 3.4 °C | +2.8 °C | 25 mm | -10 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Maków (Ukraina) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 8,3 °C, a roczna suma opadów to 647 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (19,8 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-4,3 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Maków notuje średnio 114 dni mrozowych, 8 dni upalnych (≥ 30 °C) i 116 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Maków wzrosła o +2,8 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,33 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 133 do 95 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 37,1 °C (31 sierpnia 2015), a najchłodniejszy -34,8 °C (11 stycznia 1940).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Maków z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Maków
Inne miasta — Ukraina
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Maków?
Miasto Maków ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 8,3 °C, a roczna suma opadów to 647 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Maków?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Maków w latach 1940–2025 to 31 sierpnia 2015, z temperaturą 37,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Maków?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Maków w latach 1940–2025 to 11 stycznia 1940, z temperaturą -34,8 °C.
Czy w mieście Maków pada śnieg?
Tak. W mieście Maków spada średnio 71,2 cm śniegu rocznie i występuje około 114 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Maków się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Maków wzrosła o +2,8 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Maków?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Maków w latach 1940–2025 to 14 lipca 2003, z 83 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Maków?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Maków w latach 1940–2025 to 6 września 1992, z wiatrem osiągającym 50,9 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Maków?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Maków jest lipiec (19,8 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-4,3 °C).
Ile pada w mieście Maków?
W mieście Maków spada średnio 647 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 116 dni deszczowych.
Czy w mieście Maków jest słonecznie?
Miasto Maków ma średnio 7,6 godzin słońca dziennie, czyli około 2774 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Maków?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Maków między 1940 a 2025 miał miejsce 31 stycznia 1999 i wyniósł 18,5 cm.
Czy w mieście Maków występują noce tropikalne?
Tak: miasto Maków ma średnio 2 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Maków?
W mieście Maków, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 39,8 °C dnia 16 lipca 2024, a najniższa wyniosła -40,7 °C dnia 11 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →