Klimat: Savran — normy i trendy
Miasto Savran ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 9,0 °C i 546 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
Savranobwód odeski
- współrz.
- 48.13°, 30.08°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
9,0°C
Śr. temperatura maks.
13,2°C
Śr. temperatura min.
5,1°C
Opady roczne
546mm
Nasłonecznienie / dzień
7,8godz.
Śr. wilgotność względna
73%
Śr. maks. wiatr
15,7km/h
Amplituda sezonowa
25,0°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
109 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
14 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
100 dni/rok
Suma opadów śniegu
64,2 cm
Śr. odczuwalna maks.
10,7 °C
Śr. odczuwalna min.
2,2 °C
Śr. maks. poryw
33,3 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
4 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
12,0 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,6 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,42 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
38,4 °C
19 lipca 2007
Najchłodniejszy dzień
-33,3 °C
11 stycznia 1940
Najbardziej deszczowy dzień
67 mm
14 lipca 2004
Najbardziej wietrzny dzień
47,7 km/h
28 października 1969
Najsilniejszy podmuch
96,8 km/h
28 października 1969
Najwyższa temp. odczuwalna
39,6 °C
16 lipca 2024
Najniższa temp. odczuwalna
-38,9 °C
11 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
32,7 cm
18 stycznia 2018
Najbardziej słoneczny dzień
15,9 h
20 czerwca 2022
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 5.2 °C | +6.4 °C | 19 mm | -14 mm |
| Lut | 0.9 °C | +0.4 °C | 5 mm | -28 mm |
| Mar | 13.1 °C | +7.1 °C | 17 mm | -18 mm |
| Kwi | 16.8 °C | +2.3 °C | 17 mm | -29 mm |
| Maj | 18.7 °C | -1.9 °C | 87 mm | +32 mm |
| Cze | 25.6 °C | +1.4 °C | 19 mm | -52 mm |
| Lip | 30.1 °C | +3.9 °C | 37 mm | -28 mm |
| Sie | 28.2 °C | +2.3 °C | 24 mm | -27 mm |
| Wrz | 23.4 °C | +2.7 °C | 45 mm | +1 mm |
| Paź | 12.6 °C | -0.9 °C | 91 mm | +53 mm |
| Lis | 10.3 °C | +4.4 °C | 43 mm | +3 mm |
| Gru | 3.5 °C | +2.5 °C | 28 mm | -7 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Savran (Ukraina) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 9,0 °C, a roczna suma opadów to 546 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (21,1 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-3,9 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Savran notuje średnio 109 dni mrozowych, 14 dni upalnych (≥ 30 °C) i 100 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Savran wzrosła o +2,6 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,30 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 129 do 89 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 38,4 °C (19 lipca 2007), a najchłodniejszy -33,3 °C (11 stycznia 1940).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Savran z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Savran
Inne miasta — Ukraina
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Savran?
Miasto Savran ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 9,0 °C, a roczna suma opadów to 546 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Savran?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Savran w latach 1940–2025 to 19 lipca 2007, z temperaturą 38,4 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Savran?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Savran w latach 1940–2025 to 11 stycznia 1940, z temperaturą -33,3 °C.
Czy w mieście Savran pada śnieg?
Tak. W mieście Savran spada średnio 64,2 cm śniegu rocznie i występuje około 109 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Savran się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Savran wzrosła o +2,6 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Savran?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Savran w latach 1940–2025 to 14 lipca 2004, z 67 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Savran?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Savran w latach 1940–2025 to 28 października 1969, z wiatrem osiągającym 47,7 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Savran?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Savran jest lipiec (21,1 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-3,9 °C).
Ile pada w mieście Savran?
W mieście Savran spada średnio 546 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 100 dni deszczowych.
Czy w mieście Savran jest słonecznie?
Miasto Savran ma średnio 7,8 godzin słońca dziennie, czyli około 2847 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Savran?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Savran między 1940 a 2025 miał miejsce 18 stycznia 2018 i wyniósł 32,7 cm.
Czy w mieście Savran występują noce tropikalne?
Tak: miasto Savran ma średnio 4 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Savran?
W mieście Savran, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 39,6 °C dnia 16 lipca 2024, a najniższa wyniosła -38,9 °C dnia 11 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →