Klimat: Turbów — normy i trendy
Miasto Turbów ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem, ze średnią roczną 7,9 °C i 623 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
Turbówobwód winnicki
- współrz.
- 49.34°, 28.72°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
7,9°C
Śr. temperatura maks.
11,9°C
Śr. temperatura min.
4,0°C
Opady roczne
623mm
Nasłonecznienie / dzień
7,5godz.
Śr. wilgotność względna
75%
Śr. maks. wiatr
16,2km/h
Amplituda sezonowa
24,3°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
121 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
7 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
114 dni/rok
Suma opadów śniegu
79,3 cm
Śr. odczuwalna maks.
9,3 °C
Śr. odczuwalna min.
1,0 °C
Śr. maks. poryw
34,0 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
1 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
11,5 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,7 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,48 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
36,9 °C
16 lipca 2024
Najchłodniejszy dzień
-35,4 °C
11 stycznia 1940
Najbardziej deszczowy dzień
74 mm
1 sierpnia 2004
Najbardziej wietrzny dzień
48,4 km/h
28 października 1969
Najsilniejszy podmuch
94,0 km/h
28 października 1969
Najwyższa temp. odczuwalna
38,8 °C
16 lipca 2024
Najniższa temp. odczuwalna
-40,5 °C
11 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
23,0 cm
22 kwietnia 2005
Najbardziej słoneczny dzień
15,8 h
20 czerwca 2022
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 3.9 °C | +6.0 °C | 17 mm | -17 mm |
| Lut | 0.2 °C | +0.6 °C | 8 mm | -28 mm |
| Mar | 12.1 °C | +7.2 °C | 23 mm | -13 mm |
| Kwi | 15.6 °C | +2.4 °C | 28 mm | -24 mm |
| Maj | 16.8 °C | -2.5 °C | 145 mm | +81 mm |
| Cze | 23.9 °C | +1.2 °C | 27 mm | -54 mm |
| Lip | 26.8 °C | +2.4 °C | 126 mm | +40 mm |
| Sie | 25.4 °C | +1.3 °C | 31 mm | -34 mm |
| Wrz | 21.6 °C | +2.5 °C | 42 mm | -8 mm |
| Paź | 11.0 °C | -1.1 °C | 76 mm | +35 mm |
| Lis | 8.5 °C | +3.7 °C | 24 mm | -18 mm |
| Gru | 2.7 °C | +2.6 °C | 26 mm | -12 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Turbów (Ukraina) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Dfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 7,9 °C, a roczna suma opadów to 623 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (19,6 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-4,7 °C). Najwięcej opadów przypada na lipiec.
Miasto Turbów notuje średnio 121 dni mrozowych, 7 dni upalnych (≥ 30 °C) i 114 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Turbów wzrosła o +2,7 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,32 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 140 do 102 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 36,9 °C (16 lipca 2024), a najchłodniejszy -35,4 °C (11 stycznia 1940).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Turbów z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Turbów
Inne miasta — Ukraina
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Turbów?
Miasto Turbów ma klimat kontynentalny wilgotny z ciepłym latem (Köppen Dfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 7,9 °C, a roczna suma opadów to 623 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Turbów?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Turbów w latach 1940–2025 to 16 lipca 2024, z temperaturą 36,9 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Turbów?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Turbów w latach 1940–2025 to 11 stycznia 1940, z temperaturą -35,4 °C.
Czy w mieście Turbów pada śnieg?
Tak. W mieście Turbów spada średnio 79,3 cm śniegu rocznie i występuje około 121 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Turbów się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Turbów wzrosła o +2,7 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Turbów?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Turbów w latach 1940–2025 to 1 sierpnia 2004, z 74 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Turbów?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Turbów w latach 1940–2025 to 28 października 1969, z wiatrem osiągającym 48,4 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Turbów?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Turbów jest lipiec (19,6 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-4,7 °C).
Ile pada w mieście Turbów?
W mieście Turbów spada średnio 623 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 114 dni deszczowych.
Czy w mieście Turbów jest słonecznie?
Miasto Turbów ma średnio 7,5 godzin słońca dziennie, czyli około 2738 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Turbów?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Turbów między 1940 a 2025 miał miejsce 22 kwietnia 2005 i wyniósł 23,0 cm.
Czy w mieście Turbów występują noce tropikalne?
Tak: miasto Turbów ma średnio 1 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Turbów?
W mieście Turbów, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 38,8 °C dnia 16 lipca 2024, a najniższa wyniosła -40,5 °C dnia 11 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →