Klimat: Melo — normy i trendy
Miasto Melo ma klimat subtropikalny wilgotny, ze średnią roczną 17,4 °C i 1282 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
MeloCerro Largo
- współrz.
- -32.37°, -54.16°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
17,4°C
Śr. temperatura maks.
22,6°C
Śr. temperatura min.
12,7°C
Opady roczne
1282mm
Nasłonecznienie / dzień
8,9godz.
Śr. wilgotność względna
77%
Śr. maks. wiatr
18,5km/h
Amplituda sezonowa
11,7°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
2 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
36 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
107 dni/rok
Suma opadów śniegu
0,0 cm
Śr. odczuwalna maks.
22,8 °C
Śr. odczuwalna min.
11,6 °C
Śr. maks. poryw
35,1 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
27 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
16,4 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+0,5 °C
od 1940
+0,1 °C na dekadę · r² = 0,10 · p = 0,003
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
40,1 °C
10 stycznia 2006
Najchłodniejszy dzień
-4,2 °C
14 czerwca 1967
Najbardziej deszczowy dzień
144 mm
24 kwietnia 2002
Najbardziej wietrzny dzień
49,8 km/h
29 maja 1984
Najsilniejszy podmuch
97,2 km/h
17 października 1982
Najwyższa temp. odczuwalna
44,8 °C
10 stycznia 2006
Najniższa temp. odczuwalna
-8,0 °C
14 czerwca 1967
Najbardziej śnieżny dzień
0,1 cm
8 lipca 1972
Najbardziej słoneczny dzień
14,0 h
15 grudnia 2016
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 28.8 °C | -0.1 °C | 126 mm | +12 mm |
| Lut | 30.1 °C | +1.9 °C | 145 mm | +39 mm |
| Mar | 27.5 °C | +1.0 °C | 76 mm | -25 mm |
| Kwi | 22.2 °C | -0.9 °C | 95 mm | -11 mm |
| Maj | 20.6 °C | +1.1 °C | 137 mm | +30 mm |
| Cze | 14.7 °C | -1.9 °C | 80 mm | -33 mm |
| Lip | 15.6 °C | -0.8 °C | 106 mm | -2 mm |
| Sie | 17.8 °C | 0.0 °C | 108 mm | +0 mm |
| Wrz | 20.1 °C | +0.7 °C | 110 mm | -14 mm |
| Paź | 23.3 °C | +1.4 °C | 81 mm | -34 mm |
| Lis | 25.1 °C | +0.3 °C | 81 mm | -14 mm |
| Gru | 29.3 °C | +1.7 °C | 137 mm | +50 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Melo (Urugwaj) ma klimat typu subtropikalny wilgotny (Cfa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 17,4 °C, a roczna suma opadów to 1282 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest styczeń (23,3 °C średnio), a najchłodniejszym lipiec (11,6 °C). Najwięcej opadów przypada na wrzesień.
Miasto Melo notuje średnio 2 dni mrozowych, 36 dni upalnych (≥ 30 °C) i 107 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Melo wzrosła o +0,5 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,06 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 1 do 3 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 40,1 °C (10 stycznia 2006), a najchłodniejszy -4,2 °C (14 czerwca 1967).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Melo z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Melo
Inne miasta — Urugwaj
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Melo?
Miasto Melo ma klimat subtropikalny wilgotny (Köppen Cfa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 17,4 °C, a roczna suma opadów to 1282 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Melo?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Melo w latach 1940–2025 to 10 stycznia 2006, z temperaturą 40,1 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Melo?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Melo w latach 1940–2025 to 14 czerwca 1967, z temperaturą -4,2 °C.
Czy w mieście Melo pada śnieg?
Niemal nigdy: w mieście Melo śnieg praktycznie nie występuje, przy około 2 dniach mrozowych w roku.
Czy klimat miasta Melo się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Melo wzrosła o +0,5 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Melo?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Melo w latach 1940–2025 to 24 kwietnia 2002, z 144 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Melo?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Melo w latach 1940–2025 to 29 maja 1984, z wiatrem osiągającym 49,8 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Melo?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Melo jest styczeń (23,3 °C średnio); najchłodniejszym lipiec (11,6 °C).
Ile pada w mieście Melo?
W mieście Melo spada średnio 1282 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 107 dni deszczowych.
Czy w mieście Melo jest słonecznie?
Miasto Melo ma średnio 8,9 godzin słońca dziennie, czyli około 3249 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Melo?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Melo między 1940 a 2025 miał miejsce 8 lipca 1972 i wyniósł 0,1 cm.
Czy w mieście Melo występują noce tropikalne?
Tak: miasto Melo ma średnio 27 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Melo?
W mieście Melo, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 44,8 °C dnia 10 stycznia 2006, a najniższa wyniosła -8,0 °C dnia 14 czerwca 1967.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →