Klimat: Tiszavasvári — normy i trendy
Miasto Tiszavasvári ma klimat kontynentalny wilgotny z gorącym latem, ze średnią roczną 10,9 °C i 586 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
TiszavasváriKomitat Szabolcs-Szatmár-Bereg
- współrz.
- 47.97°, 21.35°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
10,9°C
Śr. temperatura maks.
15,4°C
Śr. temperatura min.
6,7°C
Opady roczne
586mm
Nasłonecznienie / dzień
8,4godz.
Śr. wilgotność względna
71%
Śr. maks. wiatr
14,5km/h
Amplituda sezonowa
23,9°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
86 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
26 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
108 dni/rok
Suma opadów śniegu
37,7 cm
Śr. odczuwalna maks.
13,3 °C
Śr. odczuwalna min.
4,3 °C
Śr. maks. poryw
30,5 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
9 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
12,3 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,4 °C
od 1940
+0,3 °C na dekadę · r² = 0,47 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
40,6 °C
20 lipca 2007
Najchłodniejszy dzień
-26,4 °C
4 lutego 1950
Najbardziej deszczowy dzień
47 mm
28 lipca 2004
Najbardziej wietrzny dzień
43,5 km/h
15 maja 2014
Najsilniejszy podmuch
91,8 km/h
1 marca 1990
Najwyższa temp. odczuwalna
40,7 °C
24 czerwca 2021
Najniższa temp. odczuwalna
-31,7 °C
22 stycznia 1940
Najbardziej śnieżny dzień
15,6 cm
10 lutego 1999
Najbardziej słoneczny dzień
15,0 h
25 maja 1940
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 4.9 °C | +3.8 °C | 21 mm | -11 mm |
| Lut | 4.7 °C | +0.4 °C | 13 mm | -22 mm |
| Mar | 13.7 °C | +3.5 °C | 72 mm | +36 mm |
| Kwi | 18.4 °C | +1.8 °C | 27 mm | -22 mm |
| Maj | 19.2 °C | -2.6 °C | 66 mm | +1 mm |
| Cze | 29.0 °C | +3.6 °C | 11 mm | -63 mm |
| Lip | 28.0 °C | +0.5 °C | 84 mm | +17 mm |
| Sie | 28.3 °C | +0.9 °C | 35 mm | -18 mm |
| Wrz | 23.7 °C | +1.0 °C | 59 mm | +14 mm |
| Paź | 14.6 °C | -1.5 °C | 40 mm | -2 mm |
| Lis | 9.3 °C | +0.8 °C | 61 mm | +14 mm |
| Gru | 5.6 °C | +2.6 °C | 3 mm | -38 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Tiszavasvári (Węgry) ma klimat typu kontynentalny wilgotny z gorącym latem (Dfa) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 10,9 °C, a roczna suma opadów to 586 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (22,2 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (-1,7 °C). Najwięcej opadów przypada na czerwiec.
Miasto Tiszavasvári notuje średnio 86 dni mrozowych, 26 dni upalnych (≥ 30 °C) i 108 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Tiszavasvári wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,28 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 100 do 72 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 40,6 °C (20 lipca 2007), a najchłodniejszy -26,4 °C (4 lutego 1950).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Tiszavasvári z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Tiszavasvári
Inne miasta — Węgry
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Tiszavasvári?
Miasto Tiszavasvári ma klimat kontynentalny wilgotny z gorącym latem (Köppen Dfa). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 10,9 °C, a roczna suma opadów to 586 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Tiszavasvári?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Tiszavasvári w latach 1940–2025 to 20 lipca 2007, z temperaturą 40,6 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Tiszavasvári?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Tiszavasvári w latach 1940–2025 to 4 lutego 1950, z temperaturą -26,4 °C.
Czy w mieście Tiszavasvári pada śnieg?
Tak. W mieście Tiszavasvári spada średnio 37,7 cm śniegu rocznie i występuje około 86 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Tiszavasvári się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Tiszavasvári wzrosła o +2,4 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Tiszavasvári?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Tiszavasvári w latach 1940–2025 to 28 lipca 2004, z 47 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Tiszavasvári?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Tiszavasvári w latach 1940–2025 to 15 maja 2014, z wiatrem osiągającym 43,5 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Tiszavasvári?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Tiszavasvári jest lipiec (22,2 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (-1,7 °C).
Ile pada w mieście Tiszavasvári?
W mieście Tiszavasvári spada średnio 586 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 108 dni deszczowych.
Czy w mieście Tiszavasvári jest słonecznie?
Miasto Tiszavasvári ma średnio 8,4 godzin słońca dziennie, czyli około 3066 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Tiszavasvári?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Tiszavasvári między 1940 a 2025 miał miejsce 10 lutego 1999 i wyniósł 15,6 cm.
Czy w mieście Tiszavasvári występują noce tropikalne?
Tak: miasto Tiszavasvári ma średnio 9 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Tiszavasvári?
W mieście Tiszavasvári, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 40,7 °C dnia 24 czerwca 2021, a najniższa wyniosła -31,7 °C dnia 22 stycznia 1940.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →