Clima în Stembert — normale și tendințe
Stembert are un climat oceanic temperat, cu 8,2 °C în medie anuală și 1.038 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
StembertValonia
- coord.
- 50.59°, 5.89°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
8,2°C
Maximă medie zilnică
11,3°C
Minimă medie zilnică
5,2°C
Precipitații anuale
1.038mm
Însorire / zi
7,4h
Umiditate relativă medie
83%
Vânt maxim mediu
20,3km/h
Amplitudine sezonieră
15,8°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
74 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
1 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
176 z/an
Ninsoare anuală
84,0 cm
Maximă medie resimțită
8,5 °C
Minimă medie resimțită
1,9 °C
Rafală maximă medie
40,6 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
10,7 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,0 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,41 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
37,1 °C
25 iulie 2019
Cea mai rece zi
-22,8 °C
1 ianuarie 1979
Cea mai ploioasă zi
92 mm
14 iulie 2021
Cea mai vântoasă zi
58,8 km/h
24 noiembrie 1984
Cea mai puternică rafală
136,8 km/h
24 noiembrie 1984
Cea mai caldă resimțită
37,9 °C
25 iulie 2019
Cea mai rece resimțită
-27,7 °C
1 ianuarie 1979
Cea mai ninsă zi
19,3 cm
1 februarie 1953
Cea mai însorită zi
15,5 h
1 iulie 2018
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 3.0 °C | +0.8 °C | 174 mm | +83 mm |
| Feb. | 4.9 °C | +1.5 °C | 45 mm | -36 mm |
| Mar. | 11.4 °C | +4.1 °C | 13 mm | -71 mm |
| Apr. | 14.9 °C | +3.7 °C | 64 mm | -12 mm |
| Mai | 17.5 °C | +2.2 °C | 65 mm | -25 mm |
| Iun. | 22.4 °C | +4.2 °C | 80 mm | -13 mm |
| Iul. | 22.0 °C | +2.0 °C | 146 mm | +48 mm |
| Aug. | 22.4 °C | +2.6 °C | 38 mm | -52 mm |
| Sep. | 17.4 °C | +0.8 °C | 119 mm | +44 mm |
| Oct. | 11.8 °C | -0.3 °C | 109 mm | +34 mm |
| Noi. | 8.3 °C | +1.8 °C | 68 mm | -20 mm |
| Dec. | 6.5 °C | +3.0 °C | 39 mm | -60 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Stembert (Belgia) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 8,2 °C, iar precipitațiile ating 1.038 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (16,1 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (0,3 °C). Precipitațiile ating maximul în decembrie.
Stembert are în medie 74 zile de îngheț, 1 zile caniculare (≥ 30 °C) și 176 zile ploioase pe an.
Stembert s-a încălzit cu +2,0 °C între 1940 și 2025, adică +0,23 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 91 la 57 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 37,1 °C (pe 25 iulie 2019), iar cea mai rece -22,8 °C (pe 1 ianuarie 1979).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Stembert cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Stembert
Alte orașe — Belgia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Stembert?
Stembert are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 8,2 °C, iar precipitațiile ating 1.038 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Stembert?
Cea mai caldă zi măsurată în Stembert între 1940 și 2025 a fost 25 iulie 2019, atingând 37,1 °C.
Care este cea mai rece zi din Stembert?
Cea mai rece zi măsurată în Stembert între 1940 și 2025 a fost 1 ianuarie 1979, la -22,8 °C.
Ninge în Stembert?
Da. Stembert primește în medie 84,0 cm de ninsoare pe an și are în jur de 74 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Stembert?
Da: Stembert s-a încălzit cu +2,0 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Stembert?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Stembert între 1940 și 2025 a fost 14 iulie 2021, cu 92 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Stembert?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Stembert între 1940 și 2025 a fost 24 noiembrie 1984, cu vânt atingând 58,8 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Stembert?
Cea mai caldă lună din Stembert este iulie (16,1 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (0,3 °C).
Cât plouă în Stembert?
Stembert primește în medie 1.038 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 176 zile ploioase.
Este soare în Stembert?
Stembert beneficiază în medie de 7,4 ore de soare pe zi, aproximativ 2.701 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Stembert?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Stembert între 1940 și 2025 a fost pe 1 februarie 1953, cu 19,3 cm.
Există nopți tropicale în Stembert?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Stembert.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Stembert?
În Stembert, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 37,9 °C pe 25 iulie 2019, iar cea mai scăzută a fost -27,7 °C pe 1 ianuarie 1979.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →