Clima în Savé — normale și tendințe
Savé are un climat savană tropicală, cu 26,9 °C în medie anuală și 1.011 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
SavéDepartamentul Collines
- coord.
- 8.03°, 2.49°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
26,9°C
Maximă medie zilnică
32,4°C
Minimă medie zilnică
22,9°C
Precipitații anuale
1.011mm
Însorire / zi
9,3h
Umiditate relativă medie
75%
Vânt maxim mediu
11,4km/h
Amplitudine sezonieră
4,4°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
284 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
157 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
36,8 °C
Minimă medie resimțită
26,6 °C
Rafală maximă medie
26,5 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
351 z/an
Radiație solară
17,8 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,0 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,81 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
40,5 °C
16 martie 1966
Cea mai rece zi
14,0 °C
12 decembrie 1961
Cea mai ploioasă zi
129 mm
29 august 2002
Cea mai vântoasă zi
21,2 km/h
2 martie 1947
Cea mai puternică rafală
52,6 km/h
9 octombrie 2022
Cea mai caldă resimțită
46,6 °C
28 martie 2024
Cea mai rece resimțită
10,8 °C
12 decembrie 1961
Cea mai însorită zi
12,0 h
6 iunie 1962
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 35.8 °C | +1.5 °C | 0 mm | -6 mm |
| Feb. | 36.8 °C | +1.1 °C | 14 mm | -5 mm |
| Mar. | 37.1 °C | +1.7 °C | 29 mm | -29 mm |
| Apr. | 35.3 °C | +1.3 °C | 46 mm | -43 mm |
| Mai | 33.7 °C | +1.2 °C | 88 mm | -24 mm |
| Iun. | 31.9 °C | +1.3 °C | 139 mm | +9 mm |
| Iul. | 29.8 °C | +0.7 °C | 110 mm | -41 mm |
| Aug. | 29.1 °C | +0.4 °C | 167 mm | +13 mm |
| Sep. | 30.9 °C | +1.2 °C | 138 mm | -26 mm |
| Oct. | 32.4 °C | +1.2 °C | 123 mm | +23 mm |
| Noi. | 34.6 °C | +1.3 °C | 29 mm | +8 mm |
| Dec. | 35.4 °C | +1.6 °C | 3 mm | -4 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Savé (Benin) are un climat savană tropicală (Aw) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 26,9 °C, iar precipitațiile ating 1.011 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este martie (29,1 °C în medie), iar cea mai rece este august (24,7 °C). Precipitațiile ating maximul în septembrie.
Savé are în medie 0 zile de îngheț, 284 zile caniculare (≥ 30 °C) și 157 zile ploioase pe an.
Savé s-a încălzit cu +2,0 °C între 1940 și 2025, adică +0,23 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 40,5 °C (pe 16 martie 1966), iar cea mai rece 14,0 °C (pe 12 decembrie 1961).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Savé cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Savé
Alte orașe — Benin
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Savé?
Savé are un climat savană tropicală (Köppen Aw). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 26,9 °C, iar precipitațiile ating 1.011 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Savé?
Cea mai caldă zi măsurată în Savé între 1940 și 2025 a fost 16 martie 1966, atingând 40,5 °C.
Care este cea mai rece zi din Savé?
Cea mai rece zi măsurată în Savé între 1940 și 2025 a fost 12 decembrie 1961, la 14,0 °C.
Ninge în Savé?
Aproape niciodată: Savé nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Savé?
Da: Savé s-a încălzit cu +2,0 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Savé?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Savé între 1940 și 2025 a fost 29 august 2002, cu 129 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Savé?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Savé între 1940 și 2025 a fost 2 martie 1947, cu vânt atingând 21,2 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Savé?
Cea mai caldă lună din Savé este martie (29,1 °C în medie); cea mai rece este august (24,7 °C).
Cât plouă în Savé?
Savé primește în medie 1.011 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 157 zile ploioase.
Este soare în Savé?
Savé beneficiază în medie de 9,3 ore de soare pe zi, aproximativ 3.395 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Savé?
Da: Savé are în medie 351 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Savé?
În Savé, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 46,6 °C pe 28 martie 2024, iar cea mai scăzută a fost 10,8 °C pe 12 decembrie 1961.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →