Clima în Montero — normale și tendințe
Montero are un climat musonic tropical, cu 23,8 °C în medie anuală și 1.631 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
MonteroSanta Cruz
- coord.
- -17.34°, -63.25°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
23,8°C
Maximă medie zilnică
28,5°C
Minimă medie zilnică
20,1°C
Precipitații anuale
1.631mm
Însorire / zi
8,9h
Umiditate relativă medie
78%
Vânt maxim mediu
16,8km/h
Amplitudine sezonieră
5,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
142 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
183 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
31,7 °C
Minimă medie resimțită
21,5 °C
Rafală maximă medie
42,1 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
227 z/an
Radiație solară
16,8 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,6 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,46 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
41,2 °C
22 octombrie 2023
Cea mai rece zi
2,6 °C
20 iulie 1975
Cea mai ploioasă zi
312 mm
23 ianuarie 1965
Cea mai vântoasă zi
37,9 km/h
31 august 1944
Cea mai puternică rafală
95,8 km/h
12 noiembrie 1997
Cea mai caldă resimțită
45,0 °C
19 noiembrie 1967
Cea mai rece resimțită
-1,5 °C
19 iulie 1975
Cea mai însorită zi
12,8 h
26 ianuarie 2025
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 31.2 °C | +1.4 °C | 250 mm | -4 mm |
| Feb. | 31.7 °C | +2.1 °C | 120 mm | -95 mm |
| Mar. | 29.4 °C | -0.2 °C | 220 mm | +56 mm |
| Apr. | 27.8 °C | -0.6 °C | 106 mm | +4 mm |
| Mai | 28.2 °C | +2.1 °C | 95 mm | +7 mm |
| Iun. | 24.2 °C | -0.6 °C | 27 mm | -40 mm |
| Iul. | 27.5 °C | +2.0 °C | 4 mm | -46 mm |
| Aug. | 29.2 °C | +1.2 °C | 38 mm | -18 mm |
| Sep. | 34.1 °C | +4.4 °C | 42 mm | -51 mm |
| Oct. | 30.5 °C | +0.1 °C | 159 mm | +13 mm |
| Noi. | 30.5 °C | +0.2 °C | 148 mm | -21 mm |
| Dec. | 30.2 °C | +0.2 °C | 209 mm | -19 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Montero (Bolivia) are un climat musonic tropical (Am) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 23,8 °C, iar precipitațiile ating 1.631 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este decembrie (25,6 °C în medie), iar cea mai rece este iunie (20,4 °C). Precipitațiile ating maximul în ianuarie.
Montero are în medie 0 zile de îngheț, 142 zile caniculare (≥ 30 °C) și 183 zile ploioase pe an.
Montero s-a încălzit cu +1,6 °C între 1940 și 2025, adică +0,19 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 41,2 °C (pe 22 octombrie 2023), iar cea mai rece 2,6 °C (pe 20 iulie 1975).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Montero cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Montero
Alte orașe — Bolivia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Montero?
Montero are un climat musonic tropical (Köppen Am). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 23,8 °C, iar precipitațiile ating 1.631 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Montero?
Cea mai caldă zi măsurată în Montero între 1940 și 2025 a fost 22 octombrie 2023, atingând 41,2 °C.
Care este cea mai rece zi din Montero?
Cea mai rece zi măsurată în Montero între 1940 și 2025 a fost 20 iulie 1975, la 2,6 °C.
Ninge în Montero?
Aproape niciodată: Montero nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Montero?
Da: Montero s-a încălzit cu +1,6 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Montero?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Montero între 1940 și 2025 a fost 23 ianuarie 1965, cu 312 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Montero?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Montero între 1940 și 2025 a fost 31 august 1944, cu vânt atingând 37,9 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Montero?
Cea mai caldă lună din Montero este decembrie (25,6 °C în medie); cea mai rece este iunie (20,4 °C).
Cât plouă în Montero?
Montero primește în medie 1.631 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 183 zile ploioase.
Este soare în Montero?
Montero beneficiază în medie de 8,9 ore de soare pe zi, aproximativ 3.249 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Montero?
Da: Montero are în medie 227 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Montero?
În Montero, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 45,0 °C pe 19 noiembrie 1967, iar cea mai scăzută a fost -1,5 °C pe 19 iulie 1975.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →