Clima în Barro — normale și tendințe
Barro are un climat semiarid cald, cu 26,8 °C în medie anuală și 782 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
BarroCeará
- coord.
- -7.18°, -38.78°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
26,8°C
Maximă medie zilnică
32,1°C
Minimă medie zilnică
21,9°C
Precipitații anuale
782mm
Însorire / zi
10,8h
Umiditate relativă medie
59%
Vânt maxim mediu
16,4km/h
Amplitudine sezonieră
4,1°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
281 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
91 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
33,8 °C
Minimă medie resimțită
23,5 °C
Rafală maximă medie
34,3 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
316 z/an
Radiație solară
21,3 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+0,8 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,14 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
38,6 °C
25 noiembrie 2023
Cea mai rece zi
16,0 °C
31 iulie 1981
Cea mai ploioasă zi
197 mm
6 februarie 1994
Cea mai vântoasă zi
36,2 km/h
4 iulie 2017
Cea mai puternică rafală
68,4 km/h
4 iulie 2017
Cea mai caldă resimțită
42,2 °C
31 octombrie 2012
Cea mai rece resimțită
14,4 °C
31 iulie 1981
Cea mai însorită zi
12,4 h
15 decembrie 2025
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 32.2 °C | -0.4 °C | 165 mm | +55 mm |
| Feb. | 33.4 °C | +2.0 °C | 29 mm | -132 mm |
| Mar. | 32.5 °C | +2.0 °C | 57 mm | -167 mm |
| Apr. | 32.8 °C | +2.5 °C | 42 mm | -110 mm |
| Mai | 32.3 °C | +1.9 °C | 20 mm | -33 mm |
| Iun. | 31.2 °C | +1.0 °C | 11 mm | -7 mm |
| Iul. | 31.3 °C | +0.9 °C | 1 mm | -6 mm |
| Aug. | 32.3 °C | +0.5 °C | 4 mm | +1 mm |
| Sep. | 33.2 °C | -0.4 °C | 0 mm | -3 mm |
| Oct. | 35.3 °C | +0.5 °C | 2 mm | -3 mm |
| Noi. | 35.8 °C | +1.0 °C | 2 mm | -11 mm |
| Dec. | 34.9 °C | +0.8 °C | 8 mm | -29 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Barro (Brazilia) are un climat semiarid cald (BSh) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 26,8 °C, iar precipitațiile ating 782 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este noiembrie (29,1 °C în medie), iar cea mai rece este iulie (25,0 °C). Precipitațiile ating maximul în martie.
Barro are în medie 0 zile de îngheț, 281 zile caniculare (≥ 30 °C) și 91 zile ploioase pe an.
Barro s-a încălzit cu +0,8 °C între 1940 și 2025, adică +0,09 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 38,6 °C (pe 25 noiembrie 2023), iar cea mai rece 16,0 °C (pe 31 iulie 1981).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Barro cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Barro
Alte orașe — Brazilia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Barro?
Barro are un climat semiarid cald (Köppen BSh). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 26,8 °C, iar precipitațiile ating 782 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Barro?
Cea mai caldă zi măsurată în Barro între 1940 și 2025 a fost 25 noiembrie 2023, atingând 38,6 °C.
Care este cea mai rece zi din Barro?
Cea mai rece zi măsurată în Barro între 1940 și 2025 a fost 31 iulie 1981, la 16,0 °C.
Ninge în Barro?
Aproape niciodată: Barro nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Barro?
Da: Barro s-a încălzit cu +0,8 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Barro?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Barro între 1940 și 2025 a fost 6 februarie 1994, cu 197 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Barro?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Barro între 1940 și 2025 a fost 4 iulie 2017, cu vânt atingând 36,2 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Barro?
Cea mai caldă lună din Barro este noiembrie (29,1 °C în medie); cea mai rece este iulie (25,0 °C).
Cât plouă în Barro?
Barro primește în medie 782 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 91 zile ploioase.
Este soare în Barro?
Barro beneficiază în medie de 10,8 ore de soare pe zi, aproximativ 3.942 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Barro?
Da: Barro are în medie 316 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Barro?
În Barro, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 42,2 °C pe 31 octombrie 2012, iar cea mai scăzută a fost 14,4 °C pe 31 iulie 1981.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →