Clima în Gannan — normale și tendințe
Gannan are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară fierbinte, cu 2,9 °C în medie anuală și 569 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
GannanHeilongjiang
- coord.
- 47.92°, 123.50°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
2,9°C
Maximă medie zilnică
8,7°C
Minimă medie zilnică
-2,5°C
Precipitații anuale
569mm
Însorire / zi
9,5h
Umiditate relativă medie
60%
Vânt maxim mediu
16,5km/h
Amplitudine sezonieră
41,9°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
190 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
15 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
74 z/an
Ninsoare anuală
33,3 cm
Maximă medie resimțită
5,5 °C
Minimă medie resimțită
-6,1 °C
Rafală maximă medie
32,9 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
7 z/an
Radiație solară
14,0 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,0 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,34 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
41,9 °C
1 iunie 2018
Cea mai rece zi
-42,3 °C
1 februarie 1979
Cea mai ploioasă zi
94 mm
4 august 1941
Cea mai vântoasă zi
44,0 km/h
18 mai 2009
Cea mai puternică rafală
91,8 km/h
16 iulie 2013
Cea mai caldă resimțită
41,5 °C
22 iulie 1968
Cea mai rece resimțită
-47,8 °C
1 februarie 1979
Cea mai ninsă zi
25,1 cm
15 aprilie 1966
Cea mai însorită zi
15,2 h
1 iulie 1960
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | -12.8 °C | +0.9 °C | 5 mm | +2 mm |
| Feb. | -8.6 °C | -0.2 °C | 5 mm | +1 mm |
| Mar. | 1.8 °C | +0.5 °C | 19 mm | +9 mm |
| Apr. | 12.2 °C | +0.3 °C | 61 mm | +32 mm |
| Mai | 21.6 °C | +1.6 °C | 15 mm | -29 mm |
| Iun. | 27.3 °C | +1.8 °C | 67 mm | -21 mm |
| Iul. | 30.2 °C | +3.1 °C | 142 mm | -19 mm |
| Aug. | 25.4 °C | +0.2 °C | 184 mm | +61 mm |
| Sep. | 22.5 °C | +3.3 °C | 54 mm | -12 mm |
| Oct. | 8.8 °C | -1.3 °C | 8 mm | -20 mm |
| Noi. | 0.5 °C | +3.0 °C | 7 mm | -1 mm |
| Dec. | -11.2 °C | +0.7 °C | 7 mm | +3 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Gannan (China) are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară fierbinte (Dwa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 2,9 °C, iar precipitațiile ating 569 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (22,3 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-19,6 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Gannan are în medie 190 zile de îngheț, 15 zile caniculare (≥ 30 °C) și 74 zile ploioase pe an.
Gannan s-a încălzit cu +2,0 °C între 1940 și 2025, adică +0,24 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 194 la 186 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 41,9 °C (pe 1 iunie 2018), iar cea mai rece -42,3 °C (pe 1 februarie 1979).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Gannan cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Gannan
Alte orașe — China
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Gannan?
Gannan are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară fierbinte (Köppen Dwa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 2,9 °C, iar precipitațiile ating 569 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Gannan?
Cea mai caldă zi măsurată în Gannan între 1940 și 2025 a fost 1 iunie 2018, atingând 41,9 °C.
Care este cea mai rece zi din Gannan?
Cea mai rece zi măsurată în Gannan între 1940 și 2025 a fost 1 februarie 1979, la -42,3 °C.
Ninge în Gannan?
Da. Gannan primește în medie 33,3 cm de ninsoare pe an și are în jur de 190 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Gannan?
Da: Gannan s-a încălzit cu +2,0 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Gannan?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Gannan între 1940 și 2025 a fost 4 august 1941, cu 94 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Gannan?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Gannan între 1940 și 2025 a fost 18 mai 2009, cu vânt atingând 44,0 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Gannan?
Cea mai caldă lună din Gannan este iulie (22,3 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-19,6 °C).
Cât plouă în Gannan?
Gannan primește în medie 569 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 74 zile ploioase.
Este soare în Gannan?
Gannan beneficiază în medie de 9,5 ore de soare pe zi, aproximativ 3.468 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Gannan?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Gannan între 1940 și 2025 a fost pe 15 aprilie 1966, cu 25,1 cm.
Există nopți tropicale în Gannan?
Da: Gannan are în medie 7 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Gannan?
În Gannan, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 41,5 °C pe 22 iulie 1968, iar cea mai scăzută a fost -47,8 °C pe 1 februarie 1979.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →