Clima în Mabai — normale și tendințe
Mabai are un climat subtropical umed, cu 17,5 °C în medie anuală și 1.685 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
MabaiYunnan
- coord.
- 23.01°, 104.45°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
17,5°C
Maximă medie zilnică
21,6°C
Minimă medie zilnică
14,5°C
Precipitații anuale
1.685mm
Însorire / zi
7,5h
Umiditate relativă medie
84%
Vânt maxim mediu
9,9km/h
Amplitudine sezonieră
11,7°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
1 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
4 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
211 z/an
Ninsoare anuală
0,7 cm
Maximă medie resimțită
22,7 °C
Minimă medie resimțită
15,1 °C
Rafală maximă medie
33,2 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
47 z/an
Radiație solară
13,9 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,8 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,67 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
34,1 °C
22 mai 2023
Cea mai rece zi
-3,2 °C
29 decembrie 1975
Cea mai ploioasă zi
167 mm
15 iulie 1991
Cea mai vântoasă zi
26,3 km/h
3 iulie 1964
Cea mai puternică rafală
108,4 km/h
30 august 1954
Cea mai caldă resimțită
38,1 °C
27 iulie 2024
Cea mai rece resimțită
-6,8 °C
29 decembrie 1975
Cea mai ninsă zi
13,5 cm
28 decembrie 1983
Cea mai însorită zi
13,4 h
13 iunie 2013
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 14.4 °C | -0.3 °C | 19 mm | -12 mm |
| Feb. | 15.6 °C | -1.1 °C | 32 mm | -2 mm |
| Mar. | 20.8 °C | +0.2 °C | 39 mm | -26 mm |
| Apr. | 24.0 °C | +0.2 °C | 110 mm | +9 mm |
| Mai | 25.4 °C | 0.0 °C | 209 mm | +8 mm |
| Iun. | 25.5 °C | -0.2 °C | 413 mm | +143 mm |
| Iul. | 27.4 °C | +1.6 °C | 337 mm | +52 mm |
| Aug. | 26.1 °C | +0.5 °C | 230 mm | -68 mm |
| Sep. | 25.6 °C | +1.2 °C | 285 mm | +91 mm |
| Oct. | 23.1 °C | +1.3 °C | 226 mm | +108 mm |
| Noi. | 18.9 °C | +0.1 °C | 90 mm | +35 mm |
| Dec. | 17.3 °C | +1.7 °C | 35 mm | +4 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Mabai (China) are un climat subtropical umed (Cfa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 17,5 °C, iar precipitațiile ating 1.685 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iunie (22,2 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (10,5 °C). Precipitațiile ating maximul în august.
Mabai are în medie 1 zile de îngheț, 4 zile caniculare (≥ 30 °C) și 211 zile ploioase pe an.
Mabai s-a încălzit cu +1,8 °C între 1940 și 2025, adică +0,21 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 34,1 °C (pe 22 mai 2023), iar cea mai rece -3,2 °C (pe 29 decembrie 1975).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Mabai cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Mabai
Alte orașe — China
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Mabai?
Mabai are un climat subtropical umed (Köppen Cfa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 17,5 °C, iar precipitațiile ating 1.685 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Mabai?
Cea mai caldă zi măsurată în Mabai între 1940 și 2025 a fost 22 mai 2023, atingând 34,1 °C.
Care este cea mai rece zi din Mabai?
Cea mai rece zi măsurată în Mabai între 1940 și 2025 a fost 29 decembrie 1975, la -3,2 °C.
Ninge în Mabai?
Aproape niciodată: Mabai nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 1 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Mabai?
Da: Mabai s-a încălzit cu +1,8 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Mabai?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Mabai între 1940 și 2025 a fost 15 iulie 1991, cu 167 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Mabai?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Mabai între 1940 și 2025 a fost 3 iulie 1964, cu vânt atingând 26,3 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Mabai?
Cea mai caldă lună din Mabai este iunie (22,2 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (10,5 °C).
Cât plouă în Mabai?
Mabai primește în medie 1.685 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 211 zile ploioase.
Este soare în Mabai?
Mabai beneficiază în medie de 7,5 ore de soare pe zi, aproximativ 2.738 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Mabai?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Mabai între 1940 și 2025 a fost pe 28 decembrie 1983, cu 13,5 cm.
Există nopți tropicale în Mabai?
Da: Mabai are în medie 47 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Mabai?
În Mabai, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 38,1 °C pe 27 iulie 2024, iar cea mai scăzută a fost -6,8 °C pe 29 decembrie 1975.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →