Clima în Tianshui — normale și tendințe
Tianshui are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară caldă, cu 9,4 °C în medie anuală și 844 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
TianshuiGansu
- coord.
- 34.58°, 105.74°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,4°C
Maximă medie zilnică
14,2°C
Minimă medie zilnică
5,2°C
Precipitații anuale
844mm
Însorire / zi
7,9h
Umiditate relativă medie
73%
Vânt maxim mediu
14,0km/h
Amplitudine sezonieră
24,8°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
118 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
4 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
115 z/an
Ninsoare anuală
48,0 cm
Maximă medie resimțită
12,3 °C
Minimă medie resimțită
3,0 °C
Rafală maximă medie
33,3 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
5 z/an
Radiație solară
14,4 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,8 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,54 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
33,8 °C
10 iulie 2017
Cea mai rece zi
-24,6 °C
25 ianuarie 1954
Cea mai ploioasă zi
136 mm
22 iulie 1946
Cea mai vântoasă zi
45,1 km/h
31 mai 1946
Cea mai puternică rafală
90,4 km/h
31 mai 1946
Cea mai caldă resimțită
36,8 °C
16 iulie 2025
Cea mai rece resimțită
-29,5 °C
25 ianuarie 1954
Cea mai ninsă zi
14,5 cm
18 noiembrie 1961
Cea mai însorită zi
14,0 h
31 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 3.3 °C | +2.4 °C | 26 mm | +13 mm |
| Feb. | 3.4 °C | -0.5 °C | 19 mm | +2 mm |
| Mar. | 10.6 °C | +0.4 °C | 15 mm | -18 mm |
| Apr. | 19.7 °C | +3.7 °C | 18 mm | -37 mm |
| Mai | 23.9 °C | +3.7 °C | 44 mm | -38 mm |
| Iun. | 25.4 °C | +1.6 °C | 109 mm | +9 mm |
| Iul. | 27.2 °C | +1.5 °C | 95 mm | -61 mm |
| Aug. | 26.3 °C | +1.6 °C | 119 mm | -29 mm |
| Sep. | 21.0 °C | +1.3 °C | 167 mm | +39 mm |
| Oct. | 13.7 °C | -0.6 °C | 177 mm | +104 mm |
| Noi. | 9.6 °C | +1.3 °C | 16 mm | -15 mm |
| Dec. | 5.3 °C | +2.8 °C | 17 mm | +6 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Tianshui (China) are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară caldă (Dwb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,4 °C, iar precipitațiile ating 844 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (21,0 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-3,8 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Tianshui are în medie 118 zile de îngheț, 4 zile caniculare (≥ 30 °C) și 115 zile ploioase pe an.
Tianshui s-a încălzit cu +1,8 °C între 1940 și 2025, adică +0,21 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 126 la 110 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 33,8 °C (pe 10 iulie 2017), iar cea mai rece -24,6 °C (pe 25 ianuarie 1954).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Tianshui cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Tianshui
Alte orașe — China
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Tianshui?
Tianshui are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară caldă (Köppen Dwb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,4 °C, iar precipitațiile ating 844 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Tianshui?
Cea mai caldă zi măsurată în Tianshui între 1940 și 2025 a fost 10 iulie 2017, atingând 33,8 °C.
Care este cea mai rece zi din Tianshui?
Cea mai rece zi măsurată în Tianshui între 1940 și 2025 a fost 25 ianuarie 1954, la -24,6 °C.
Ninge în Tianshui?
Da. Tianshui primește în medie 48,0 cm de ninsoare pe an și are în jur de 118 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Tianshui?
Da: Tianshui s-a încălzit cu +1,8 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Tianshui?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Tianshui între 1940 și 2025 a fost 22 iulie 1946, cu 136 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Tianshui?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Tianshui între 1940 și 2025 a fost 31 mai 1946, cu vânt atingând 45,1 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Tianshui?
Cea mai caldă lună din Tianshui este iulie (21,0 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-3,8 °C).
Cât plouă în Tianshui?
Tianshui primește în medie 844 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 115 zile ploioase.
Este soare în Tianshui?
Tianshui beneficiază în medie de 7,9 ore de soare pe zi, aproximativ 2.884 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Tianshui?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Tianshui între 1940 și 2025 a fost pe 18 noiembrie 1961, cu 14,5 cm.
Există nopți tropicale în Tianshui?
Da: Tianshui are în medie 5 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Tianshui?
În Tianshui, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 36,8 °C pe 16 iulie 2025, iar cea mai scăzută a fost -29,5 °C pe 25 ianuarie 1954.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →