Clima în Geneva — normale și tendințe
Geneva are un climat continental umed cu vară caldă, cu 8,6 °C în medie anuală și 1.405 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
GenevaGeneva
- coord.
- 46.20°, 6.15°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
8,6°C
Maximă medie zilnică
12,9°C
Minimă medie zilnică
4,5°C
Precipitații anuale
1.405mm
Însorire / zi
8,9h
Umiditate relativă medie
78%
Vânt maxim mediu
9,6km/h
Amplitudine sezonieră
18,4°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
100 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
2 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
161 z/an
Ninsoare anuală
147,3 cm
Maximă medie resimțită
11,3 °C
Minimă medie resimțită
2,3 °C
Rafală maximă medie
30,8 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
13,0 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+3,0 °C
din 1940
+0,4 °C pe deceniu · r² = 0,71 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
36,4 °C
7 iulie 2015
Cea mai rece zi
-24,2 °C
29 decembrie 1941
Cea mai ploioasă zi
68 mm
31 iulie 1977
Cea mai vântoasă zi
34,9 km/h
25 aprilie 1972
Cea mai puternică rafală
122,8 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai caldă resimțită
38,0 °C
26 iunie 2019
Cea mai rece resimțită
-28,8 °C
29 decembrie 1941
Cea mai ninsă zi
32,2 cm
17 aprilie 2005
Cea mai însorită zi
15,0 h
20 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 6.1 °C | +3.1 °C | 187 mm | +74 mm |
| Feb. | 7.6 °C | +2.9 °C | 53 mm | -52 mm |
| Mar. | 11.6 °C | +2.9 °C | 59 mm | -49 mm |
| Apr. | 16.3 °C | +3.7 °C | 103 mm | -8 mm |
| Mai | 18.0 °C | +1.3 °C | 125 mm | -14 mm |
| Iun. | 26.3 °C | +6.1 °C | 132 mm | +2 mm |
| Iul. | 24.2 °C | +1.7 °C | 106 mm | -11 mm |
| Aug. | 26.4 °C | +4.4 °C | 86 mm | -39 mm |
| Sep. | 18.7 °C | +0.1 °C | 204 mm | +96 mm |
| Oct. | 13.6 °C | -0.3 °C | 190 mm | +84 mm |
| Noi. | 8.9 °C | +1.2 °C | 144 mm | +21 mm |
| Dec. | 6.6 °C | +2.7 °C | 31 mm | -91 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Geneva (Elveția) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 8,6 °C, iar precipitațiile ating 1.405 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-0,6 °C). Precipitațiile ating maximul în mai.
Geneva are în medie 100 zile de îngheț, 2 zile caniculare (≥ 30 °C) și 161 zile ploioase pe an.
Geneva s-a încălzit cu +3,0 °C între 1940 și 2025, adică +0,35 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 130 la 70 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 36,4 °C (pe 7 iulie 2015), iar cea mai rece -24,2 °C (pe 29 decembrie 1941).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Geneva cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
- Geneva / Istanbul
- Geneva / Mexico
- Geneva / Tokio
- Geneva / Londra
- Geneva / New York City
- Geneva / Rio de Janeiro
- Geneva / Sydney
- Geneva / Singapore
- Geneva / Bangkok
- Geneva / Cape Town
- Geneva / Лос Анӂелес
- Geneva / Dubai
- Geneva / Berlin
- Geneva / Madrid
- Geneva / Buenos Aires
- Geneva / Toronto
- Geneva / Roma
- Geneva / Paris
- Geneva / Hamburg
- Geneva / Montreal
- Geneva / Budapesta
- Geneva / Varșovia
- Geneva / Viena
- Geneva / Barcelona
- Geneva / Stockholm
- Geneva / München
- Geneva / Milano
- Geneva / Praga
- Geneva / Copenhaga
- Geneva / Oslo
- Geneva / Dublin
- Geneva / Bruxelles
- Geneva / Marrakech
- Geneva / Napoli
- Geneva / Marsilia
- Geneva / Valencia
- Geneva / Amsterdam
- Geneva / Sevilia
- Geneva / Atena
- Geneva / Málaga
- Geneva / Lyon
- Geneva / Lisabona
- Geneva / Toulouse
- Geneva / Miami
- Geneva / Zürich
- Geneva / Nisa
- Geneva / Bordeaux
- Geneva / Porto
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Geneva
Alte orașe — Elveția
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Geneva?
Geneva are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 8,6 °C, iar precipitațiile ating 1.405 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Geneva?
Cea mai caldă zi măsurată în Geneva între 1940 și 2025 a fost 7 iulie 2015, atingând 36,4 °C.
Care este cea mai rece zi din Geneva?
Cea mai rece zi măsurată în Geneva între 1940 și 2025 a fost 29 decembrie 1941, la -24,2 °C.
Ninge în Geneva?
Da. Geneva primește în medie 147,3 cm de ninsoare pe an și are în jur de 100 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Geneva?
Da: Geneva s-a încălzit cu +3,0 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Geneva?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Geneva între 1940 și 2025 a fost 31 iulie 1977, cu 68 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Geneva?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Geneva între 1940 și 2025 a fost 25 aprilie 1972, cu vânt atingând 34,9 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Geneva?
Cea mai caldă lună din Geneva este iulie (17,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-0,6 °C).
Cât plouă în Geneva?
Geneva primește în medie 1.405 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 161 zile ploioase.
Este soare în Geneva?
Geneva beneficiază în medie de 8,9 ore de soare pe zi, aproximativ 3.249 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Geneva?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Geneva între 1940 și 2025 a fost pe 17 aprilie 2005, cu 32,2 cm.
Există nopți tropicale în Geneva?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Geneva.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Geneva?
În Geneva, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 38,0 °C pe 26 iunie 2019, iar cea mai scăzută a fost -28,8 °C pe 29 decembrie 1941.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →