Clima în Vuores — normale și tendințe
Vuores are un climat continental umed cu vară caldă, cu 4,3 °C în medie anuală și 640 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
VuoresPirkanmaa
- coord.
- 61.43°, 23.81°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
4,3°C
Maximă medie zilnică
7,3°C
Minimă medie zilnică
1,2°C
Precipitații anuale
640mm
Însorire / zi
6,9h
Umiditate relativă medie
82%
Vânt maxim mediu
16,1km/h
Amplitudine sezonieră
23,9°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
156 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
0 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
128 z/an
Ninsoare anuală
124,5 cm
Maximă medie resimțită
4,1 °C
Minimă medie resimțită
-2,2 °C
Rafală maximă medie
34,4 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
8,9 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,3 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,34 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
31,0 °C
22 iunie 2021
Cea mai rece zi
-36,0 °C
10 ianuarie 1987
Cea mai ploioasă zi
49 mm
9 august 1941
Cea mai vântoasă zi
41,6 km/h
26 octombrie 1985
Cea mai puternică rafală
92,2 km/h
14 ianuarie 1984
Cea mai caldă resimțită
31,7 °C
8 august 2010
Cea mai rece resimțită
-42,1 °C
10 ianuarie 1987
Cea mai ninsă zi
18,4 cm
18 aprilie 1972
Cea mai însorită zi
19,0 h
22 iunie 2007
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | -0.3 °C | +4.5 °C | 52 mm | +13 mm |
| Feb. | -1.3 °C | +3.3 °C | 20 mm | -11 mm |
| Mar. | 4.4 °C | +4.2 °C | 28 mm | -4 mm |
| Apr. | 8.9 °C | +2.7 °C | 48 mm | +9 mm |
| Mai | 12.3 °C | -1.1 °C | 44 mm | -3 mm |
| Iun. | 17.0 °C | -1.2 °C | 104 mm | +38 mm |
| Iul. | 24.0 °C | +3.7 °C | 70 mm | -15 mm |
| Aug. | 18.3 °C | -0.3 °C | 102 mm | +15 mm |
| Sep. | 16.4 °C | +3.2 °C | 80 mm | +19 mm |
| Oct. | 8.4 °C | +1.4 °C | 63 mm | +7 mm |
| Noi. | 4.7 °C | +3.2 °C | 66 mm | +14 mm |
| Dec. | 2.9 °C | +5.1 °C | 64 mm | +17 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Vuores (Finlanda) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 4,3 °C, iar precipitațiile ating 640 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (16,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-7,1 °C). Precipitațiile ating maximul în august.
Vuores are în medie 156 zile de îngheț, 0 zile caniculare (≥ 30 °C) și 128 zile ploioase pe an.
Vuores s-a încălzit cu +2,3 °C între 1940 și 2025, adică +0,28 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 174 la 138 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 31,0 °C (pe 22 iunie 2021), iar cea mai rece -36,0 °C (pe 10 ianuarie 1987).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Vuores cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Vuores
Alte orașe — Finlanda
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Vuores?
Vuores are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 4,3 °C, iar precipitațiile ating 640 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Vuores?
Cea mai caldă zi măsurată în Vuores între 1940 și 2025 a fost 22 iunie 2021, atingând 31,0 °C.
Care este cea mai rece zi din Vuores?
Cea mai rece zi măsurată în Vuores între 1940 și 2025 a fost 10 ianuarie 1987, la -36,0 °C.
Ninge în Vuores?
Da. Vuores primește în medie 124,5 cm de ninsoare pe an și are în jur de 156 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Vuores?
Da: Vuores s-a încălzit cu +2,3 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Vuores?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Vuores între 1940 și 2025 a fost 9 august 1941, cu 49 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Vuores?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Vuores între 1940 și 2025 a fost 26 octombrie 1985, cu vânt atingând 41,6 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Vuores?
Cea mai caldă lună din Vuores este iulie (16,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-7,1 °C).
Cât plouă în Vuores?
Vuores primește în medie 640 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 128 zile ploioase.
Este soare în Vuores?
Vuores beneficiază în medie de 6,9 ore de soare pe zi, aproximativ 2.519 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Vuores?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Vuores între 1940 și 2025 a fost pe 18 aprilie 1972, cu 18,4 cm.
Există nopți tropicale în Vuores?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Vuores.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Vuores?
În Vuores, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 31,7 °C pe 8 august 2010, iar cea mai scăzută a fost -42,1 °C pe 10 ianuarie 1987.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →