Clima în Castelsarrasin — normale și tendințe
Castelsarrasin are un climat oceanic temperat, cu 13,4 °C în medie anuală și 715 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
CastelsarrasinOccitanie
- coord.
- 44.04°, 1.11°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
13,4°C
Maximă medie zilnică
18,1°C
Minimă medie zilnică
9,1°C
Precipitații anuale
715mm
Însorire / zi
8,9h
Umiditate relativă medie
75%
Vânt maxim mediu
16,0km/h
Amplitudine sezonieră
16,3°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
31 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
23 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
120 z/an
Ninsoare anuală
4,5 cm
Maximă medie resimțită
16,7 °C
Minimă medie resimțită
7,2 °C
Rafală maximă medie
32,5 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
8 z/an
Radiație solară
13,8 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,1 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,50 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
42,6 °C
24 august 2023
Cea mai rece zi
-16,1 °C
11 ianuarie 1967
Cea mai ploioasă zi
59 mm
25 septembrie 1940
Cea mai vântoasă zi
55,1 km/h
24 ianuarie 2009
Cea mai puternică rafală
116,3 km/h
2 decembrie 1976
Cea mai caldă resimțită
44,9 °C
23 august 2023
Cea mai rece resimțită
-20,9 °C
11 ianuarie 1967
Cea mai ninsă zi
13,2 cm
8 ianuarie 1967
Cea mai însorită zi
14,7 h
26 iunie 2019
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 10.4 °C | +1.4 °C | 77 mm | +17 mm |
| Feb. | 13.6 °C | +2.7 °C | 32 mm | -21 mm |
| Mar. | 15.1 °C | +0.9 °C | 43 mm | -13 mm |
| Apr. | 19.3 °C | +2.4 °C | 91 mm | +23 mm |
| Mai | 22.5 °C | +1.9 °C | 119 mm | +39 mm |
| Iun. | 29.1 °C | +4.6 °C | 57 mm | -3 mm |
| Iul. | 28.1 °C | +1.0 °C | 32 mm | -15 mm |
| Aug. | 31.1 °C | +4.0 °C | 59 mm | +4 mm |
| Sep. | 23.3 °C | -0.9 °C | 77 mm | +20 mm |
| Oct. | 20.7 °C | +1.4 °C | 42 mm | -14 mm |
| Noi. | 14.0 °C | +0.8 °C | 94 mm | +34 mm |
| Dec. | 11.8 °C | +2.0 °C | 38 mm | -25 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Castelsarrasin (Franța) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 13,4 °C, iar precipitațiile ating 715 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (21,7 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (5,4 °C). Precipitațiile ating maximul în mai.
Castelsarrasin are în medie 31 zile de îngheț, 23 zile caniculare (≥ 30 °C) și 120 zile ploioase pe an.
Castelsarrasin s-a încălzit cu +2,1 °C între 1940 și 2025, adică +0,25 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 38 la 24 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 42,6 °C (pe 24 august 2023), iar cea mai rece -16,1 °C (pe 11 ianuarie 1967).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Castelsarrasin cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Castelsarrasin
Alte orașe — Franța
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Castelsarrasin?
Castelsarrasin are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 13,4 °C, iar precipitațiile ating 715 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Castelsarrasin?
Cea mai caldă zi măsurată în Castelsarrasin între 1940 și 2025 a fost 24 august 2023, atingând 42,6 °C.
Care este cea mai rece zi din Castelsarrasin?
Cea mai rece zi măsurată în Castelsarrasin între 1940 și 2025 a fost 11 ianuarie 1967, la -16,1 °C.
Ninge în Castelsarrasin?
Da. Castelsarrasin primește în medie 4,5 cm de ninsoare pe an și are în jur de 31 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Castelsarrasin?
Da: Castelsarrasin s-a încălzit cu +2,1 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Castelsarrasin?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Castelsarrasin între 1940 și 2025 a fost 25 septembrie 1940, cu 59 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Castelsarrasin?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Castelsarrasin între 1940 și 2025 a fost 24 ianuarie 2009, cu vânt atingând 55,1 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Castelsarrasin?
Cea mai caldă lună din Castelsarrasin este iulie (21,7 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (5,4 °C).
Cât plouă în Castelsarrasin?
Castelsarrasin primește în medie 715 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 120 zile ploioase.
Este soare în Castelsarrasin?
Castelsarrasin beneficiază în medie de 8,9 ore de soare pe zi, aproximativ 3.249 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Castelsarrasin?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Castelsarrasin între 1940 și 2025 a fost pe 8 ianuarie 1967, cu 13,2 cm.
Există nopți tropicale în Castelsarrasin?
Da: Castelsarrasin are în medie 8 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Castelsarrasin?
În Castelsarrasin, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 44,9 °C pe 23 august 2023, iar cea mai scăzută a fost -20,9 °C pe 11 ianuarie 1967.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →