Clima în Évron — normale și tendințe
Évron are un climat oceanic temperat, cu 10,8 °C în medie anuală și 750 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
ÉvronPays de la Loire
- coord.
- 48.16°, -0.40°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
10,8°C
Maximă medie zilnică
14,5°C
Minimă medie zilnică
7,3°C
Precipitații anuale
750mm
Însorire / zi
8,1h
Umiditate relativă medie
80%
Vânt maxim mediu
17,4km/h
Amplitudine sezonieră
14,1°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
37 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
3 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
128 z/an
Ninsoare anuală
10,6 cm
Maximă medie resimțită
12,4 °C
Minimă medie resimțită
4,8 °C
Rafală maximă medie
37,4 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
1 z/an
Radiație solară
11,7 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,5 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,36 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
38,3 °C
18 iulie 2022
Cea mai rece zi
-19,0 °C
21 ianuarie 1942
Cea mai ploioasă zi
44 mm
24 octombrie 1966
Cea mai vântoasă zi
60,9 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai puternică rafală
133,6 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai caldă resimțită
39,8 °C
30 iulie 2024
Cea mai rece resimțită
-23,6 °C
21 ianuarie 1942
Cea mai ninsă zi
15,3 cm
4 ianuarie 1979
Cea mai însorită zi
15,9 h
20 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 6.9 °C | +0.5 °C | 192 mm | +121 mm |
| Feb. | 8.3 °C | +0.6 °C | 62 mm | +1 mm |
| Mar. | 12.9 °C | +2.0 °C | 23 mm | -40 mm |
| Apr. | 17.9 °C | +4.1 °C | 46 mm | -13 mm |
| Mai | 20.0 °C | +2.8 °C | 29 mm | -43 mm |
| Iun. | 25.5 °C | +4.9 °C | 52 mm | -5 mm |
| Iul. | 24.6 °C | +2.0 °C | 72 mm | +22 mm |
| Aug. | 25.2 °C | +2.9 °C | 42 mm | -9 mm |
| Sep. | 19.6 °C | 0.0 °C | 44 mm | -11 mm |
| Oct. | 16.1 °C | +0.8 °C | 65 mm | -4 mm |
| Noi. | 12.2 °C | +2.1 °C | 68 mm | -4 mm |
| Dec. | 9.0 °C | +1.8 °C | 64 mm | -8 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Évron (Franța) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 10,8 °C, iar precipitațiile ating 750 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (18,0 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (3,9 °C). Precipitațiile ating maximul în noiembrie.
Évron are în medie 37 zile de îngheț, 3 zile caniculare (≥ 30 °C) și 128 zile ploioase pe an.
Évron s-a încălzit cu +1,5 °C între 1940 și 2025, adică +0,18 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 48 la 26 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 38,3 °C (pe 18 iulie 2022), iar cea mai rece -19,0 °C (pe 21 ianuarie 1942).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Évron cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Évron
Alte orașe — Franța
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Évron?
Évron are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 10,8 °C, iar precipitațiile ating 750 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Évron?
Cea mai caldă zi măsurată în Évron între 1940 și 2025 a fost 18 iulie 2022, atingând 38,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Évron?
Cea mai rece zi măsurată în Évron între 1940 și 2025 a fost 21 ianuarie 1942, la -19,0 °C.
Ninge în Évron?
Da. Évron primește în medie 10,6 cm de ninsoare pe an și are în jur de 37 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Évron?
Da: Évron s-a încălzit cu +1,5 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Évron?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Évron între 1940 și 2025 a fost 24 octombrie 1966, cu 44 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Évron?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Évron între 1940 și 2025 a fost 26 decembrie 1999, cu vânt atingând 60,9 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Évron?
Cea mai caldă lună din Évron este iulie (18,0 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (3,9 °C).
Cât plouă în Évron?
Évron primește în medie 750 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 128 zile ploioase.
Este soare în Évron?
Évron beneficiază în medie de 8,1 ore de soare pe zi, aproximativ 2.957 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Évron?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Évron între 1940 și 2025 a fost pe 4 ianuarie 1979, cu 15,3 cm.
Există nopți tropicale în Évron?
Da: Évron are în medie 1 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Évron?
În Évron, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 39,8 °C pe 30 iulie 2024, iar cea mai scăzută a fost -23,6 °C pe 21 ianuarie 1942.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →